Болест на периферните съдове, неуточнена МКБ I73.9
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Болестите на периферните съдове се отличават с характерно протичане, често доминират локалните прояви от страна на крайниците, но при някои от засегнатите са възможни и системни оплаквания и риск от усложнения.
Към болест на периферните съдове, неуточнена, спадат интермитираща клаудикация, доброкачествена ангиопатия и спазъм на артерия, като тези състояния показват сравнителни ниска честота в клиничната практика, често остават недиагностицирани, тъй като не предизвикват сериозен дискомфорт и значими оплаквания при засегнатите.
Причини и симптоми
Болест на периферните съдове, неуточнена, често се асоциира с въздействието на определени фактори и сама по себе си може да представлява риск за развитие на други сериозни увреждания, включително атеросклероза и сърдечно-съдови болести.
Характерно за състоянието е следното:
- видове: в рубриката се включват наличието на интермитираща или интермитентна клаудикация (накуцване), периферна ангиопатия с доброкачествен ход и спазъм на артерия, като последното се наблюдава при известен процент от пациентите с подлежащи сърдечно-съдови заболявания и увреждания на миокарда от различно естество
- причини: в основата на различните заболявания стоят нарушения в кръвотока, главно в областта на периферните съдове на долните крайници, по-рядко и на горните крайници. Настъпва намалено кръвоснабдяване на съответните области, което провокира съответните оплаквания
- рискови фактори: сред потенциалните рискови фактори се включват наличието на положителна фамилна анамнеза за атеросклероза, тютюнопушене, възраст на 50 при активни пушачи или диабетици и възраст над 70 години при липса на тези рискови фактори. Повишен риск е налице при лица с подлежащ лошо контролиран диабет, хронично бъбречно заболяване, високо кръвно налягане, хиперхолестеролемия (висок холестерол), затлъстяване, стрес, излагане на ниски температури и други
- симптоми: сред най-честите оплаквания при интермитираща клаудикация се включват мускулна болка при физическа активност и облекчаване при покой, дискомфорт, бърза мускулна умора, която може да се усили по интензитет с течение на времето. Чести допълнителни признаци са студена кожа, изтръпване, обезцветяване на засегнатите кожни участъци, намаляване на окосмяването в съответните области, трудно зарастващи рани и други. Оплакванията при спазъм на артерия варират, като при засягане на коронарните артерии е налице риск от сърдечен арест и сърдечно-съдови усложнения
Диагноза
Поставянето на диагнозата в някои случаи представлява предизвикателство, тъй като тези състояния лесно могат да бъдат погрешно възприети за прояви на друго, подлежащо и с различна етиология увреждане. Основните изследвания, които се назначават имат за цел главно подпомагане на диференциалната диагноза и обикновено включват:
- разпит и преглед: обстоен разпит за установяване на наличните оплаквания, тяхната давност, тежест и някои особености, както и установяване на налични рискови фактори, подлежащи заболявания, прием на лекарства. Обстойният физикален преглед изисква оценка на общото състояние
- лабораторни изследвания: назначават се подробни лабораторни изследвания с проследяване на кръвните показатели на трите основни кръвни редици, маркери на възпалението, чернодробни ензими, показатели за бъбречната функция и тази на панкреаса, кръвна захар и други. При необходимост се назначават миркобиологични, имунологични изследвания, уринен анализ и други
- образна диагностика: в редки случаи, главно при съмнения за поражения на вътрешните органи или подлежащо, недиагностицирано заболяване, може да се наложи назначаване на подходящи образни изследвания. С важно значение са ангиографията, изследванията за оценка на сърдечната дейност
Диференциалната диагноза е широка и налага различаване от другите включени в рубриката заболявания, периферна съдова болест с различна етиология, както и от редица системни автоимунни, възпалителни, инфекциозни и неопластични заболявания, които в хода на своята клинична картина водят до идентични оплаквания и промени.
Лечение
Терапевтичният подход се определя строго индивидуално, като при избора на терапевтичен подход се взимат под внимание видът на нарушенията, причините и рисковите фактори, отключили процеса, както и общото състояние на засегнатите.
При установяване на друго подлежащо заболяване неговото овладяване води до подобрение на симптоматиката. Като цяло лечението при болест на периферните съдове, неуточнена, е предимно симптоматично, като се прилагат локални и/или системни средства с противовъзпалително действие, съдовоукрепващи препарати и средства за подпомагане на цялостния тонус в комбинация с овладяване на контролируемите рискови фактори, отказ от вредни навици, подобряване на физическата активност и приложение на различни общи мерки.
Често се назначават лекарства и мерки за намаляване на лошия холестерол и триглицериди и намаляване на риска от атеросклеротични промени, лекарства за подобряване на сърдечната функция, тромбоцитни антиагреганти, блокери на калциевите канали и други.
Прогнозата се определя строго индивидуално в зависимост от особеностите на болестния процес, отговорът към приложената терапия и редица други фактори. При неглижиране на състоянието е налице повишен риск от развитие на някои сериозни сърдечно-съдови усложнения, включително инфаркт на миокарда, инсулт, но също и повишен риск от локални нарушения, които при тежките и агресивни форми могат да наложат ампутация на съответния крайник.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Болест на периферните съдове, неуточнена МКБ I73.9
- Болка в гръдната област
- Болка
- Бледост
- Скованост и нарушена кожна чувствителност
- Слабост в мускулите на краката
- Лющеща се кожа
Лечение на Болест на периферните съдове, неуточнена МКБ I73.9
- Ампутация
- Ангиопластика
- Вазодилататори
- Лайфстайл лечение
- Медикаменти
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
Изследвания и тестове при Болест на периферните съдове, неуточнена МКБ I73.9
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЦИЛОСТАЗОЛ САНДОЗ таблетки 100 мг * 60
АУРИКУЛАРИЯ капсули * 60 DOCTOR NATURE
ГИНКО БИЛОБА таблетки 60 мг * 120 HOLLAND & BARRETT
ЛОСТРАЗИН таблетки 50 мг * 60 ТЕВА
ТЕБОКАН ФОРТЕ таблетки 120 мг * 30
НАТРОЛ ГИНКО БИЛОБА капсули 120 мг * 60
ГИНКО БИЛОБА капсули 120 мг * 100 HOLLAND & BARRETT
ЛОСТРАЗИН таблетки 100 мг * 60 ТЕВА
ГИНКО БИЛОБА ЛИСТ таблетки 250 мг * 100 NATURE'S GARDEN
ТРОМБАЙ таблетки 100 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1635612/#:~:text=Intermittent%20claudication%20is%20pain%20affecting,varies%20from%20mild%20to%20severe.
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/22046-intermittent-claudication
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/claudication/symptoms-causes/syc-20370952
https://www.webmd.com/heart-disease/intermittent-claudication
https://www.circulationfoundation.org.uk/help-advice/peripheral-arterial-disease/intermittent-claudication
https://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_claudication
https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/coronary-artery-spasm#:~:text=These%20spasms%20are%20due%20to,pressure)%20have%20coronary%20artery%20spasm.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/angina/expert-answers/coronary-artery-spasm/faq-20058316
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16900-coronary-spasm
Коментари към Болест на периферните съдове, неуточнена МКБ I73.9