Увреждане на лакътния нерв МКБ G56.2
Лакътният нерв произхожда от медиалните влакна на брахиалния плексус. Той е смесен нерв, който осигурява инервацията на мускулите в предмишницата и дланта, както и сетивността на средната част на четвъртия и целия пети пръст на ръката.
Причините за увреждане на лакътния нерв не винаги са известни. Въпреки това увреждането може да се дължи на някое от следните състояния:
- изкълчване или счупване на лакътя
- медиален епикондилит
- тежък ръчен труд
Засягат се вътрешните флексорни групи мускули (сгъвачите) - m. flexor carpi ulnaris, m. flexor digitorum profundus, m. flexor policis, mm. interossei et lubricales.
Уврежданията водят до късна парализа на лакътния нерв, произтичаща от притискането му, най-често в лакътната област и по-рядко в областта на китката. Засягат се вътрешните сгъвачи на мускулите на ръката
Клиничната картина протича с болка и изтръпване на едната или и двете ръце. Болният не може добре да сгъне китката, четвърти и пети пръст и отчасти трети пръст на ръката. Не е възможно отвеждането на палеца и на четвърти и пети пръст. Получава се атрофия (намален обем и сила) на мускулите. Ръката придобива форма на граблива птица. Сетивните нарушения са по палмарната и плантарната повърхност на ръката на петия и половината от четвъртия пръст.
Диагнозата се поставя на базата на анамнезата и неврологичния статус. В допълнение към физикалното изследване могат да се използват също кръвни тестове, образни изследвания, изследвания за нервната проводимост.
Лечението на увреждане на лакътния нерв включва болкоуспокояващи, лекарства за намаляване на спазмите (габапентин, фенитоин, карбамазепин или трициклични антидепресанти). Кортикостероидите намаляват възпалението. Препоръчва се също носенето на шина, физиотерапия, трудова терапия. Ако увреждането е тежко и изключително болезнено може да се наложи оперативно лечение. Възстановяването може да отнеме месеци.
Симптоми и признаци при Увреждане на лакътния нерв МКБ G56.2
- Болка в ръката
- Болка в областта на пръстите на едната или двете ръце
- Усещане за изтръпване и мравучкане по ръката и/или пръстите
- Намалена или липсваща подвижност на ръка и/или крак
- Болка в лакътя
- Нарушение на фините двигателни умения
Лечение на Увреждане на лакътния нерв МКБ G56.2
Изследвания и тестове при Увреждане на лакътния нерв МКБ G56.2
- Анализ на урина
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Компютърна томография (КТ)
- Кръвна захар
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Рентгеново изследване (рентгенография) на лакът
Коментари към Увреждане на лакътния нерв МКБ G56.2