Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Поведенчески синдроми, свързани с физиологични разстройства и соматични фактори Неорганични разстройства на съня Неорганична сънливост [хиперсомния]

Неорганична сънливост [хиперсомния] МКБ F51.1

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Неорганична сънливост [хиперсомния] МКБ F51.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари

Хиперсомнията е неврологично разстройство, което се характеризира с прекомерно прекарано време в сън или прекомерна сънливост. Тя може да има много възможни причини, да доведе до дистрес и проблеми с функционирането. Хората с това разстройство могат да заспят по всяко време - например докато са на работа или докато шофират.

Хиперсомнията е патологично състояние, характеризиращо се с липса на бдителност по време на бодърстване през деня. Не бива да се бърка с умората, което е нормално физиологично състояние. Дневната сънливост се появява най-често по време на ситуации, когато е необходимо повишено внимание.

Тъй като нивата на внимание на пациентите са нарушени, може да се повлияе и качеството им на живот. Това важи особено за хората, чиито работни места изискват високо ниво на бдителност, например в областта на здравеопазването. Всъщност липсата на внимание може да доведе битови травми, което прави това разстройство истински проблем за обществото.

сънливостДневната умора и дневната сънливост са чести оплаквания, възникващи при 29% и 14% от населението. Епидемиологичните изследвания показват висока коморбидност между неорганична хиперсомния и психични разстройства (особено честотата с афективни разстройства нараства непрекъснато). Неорганичната хиперсомния може да бъде първична или свързана с редица психиатрични разстройства като реакция на тежък стрес или разстройства на приспособяването, афективни разстройства, други функционални разстройства, абстиненция и хронична употреба на седативни за централната нервна система вещества.

Има няколко потенциални причини за неорганична сънливост [хиперсомния], включително:

  1. Нарушения на съня - нарколепсия (дневна сънливост) и сънна апнея (прекъсвания на дишането по време на сън).
  2. Недоспиване през нощта (лишаване от сън).
  3. Наднормено телесно тегло.
  4. Злоупотреба с наркотици или алкохол.
  5. Злоупотреба с лекарства като транквиланти или антихистамини.
  6. Генетична предразположеност – болният има роднина с хиперсомния.
  7. Стрес, депресия и тревожност.

Основният симптом на хиперсомния е прекомерната сънливост през деня или продължителен нощен сън, който се е появил поне 3 месеца преди поставянето на диагнозата. Хората с хиперсомния могат да спят през целия ден, без изобщо да усетят облекчение на сънливостта си. Също така имат затруднения при събуждане, след като са прекарали много часове в сън.

Други симптоми на хиперсомния включват:

  • липса на енергия
  • загуба на апетит
  • раздразнителност
  • безпокойство
  • халюцинации
  • бавно протичане на мисълта или речта
  • трудно запомняне

Диагностичните процедури включват история на заболяването, оценка на симптомите, специфични за хиперсомния и допълнителни изследвания. Специфичните изследвания на съня включват:

  1. Полисомнография. Тя е обективен метод за оценка на съня. При него се подреждат много електроди, които измерват физиологичните променливи, свързани със съня. Полисомнографията често включва електроенцефалография, електромиография, електрокардиография, мускулна активност и дихателна функция.
  2. полисомнографияТест за многократна латентност на съня. Той служи като обективен инструмент, който показва степента на сънливост чрез измерване на скоростта на заспиване. Също така предоставя информация относно наличието на необичайни епизоди при настъпване на сън в REM-фазата. По време на този тест пациентите имат поредица от възможности да спят на 2-часови интервали през деня в затъмнена стая и без външно влияние. Този метод често се прилага в деня след запис на полисомнографията.
  3. Актиграфия. Тя се използва за запис на циклите на сън и пробуждане чрез анализ на движенията на крайниците на пациента. За да ги докладва, пациентът трябва да носи непрекъснато устройство на китката си, което изглежда като часовник и не съдържа никакви електроди. Предимството, което показва това изследване пред полисомнографията, е възможността да се записва в продължение на 24 часа на ден в продължение на седмици. Освен това, за разлика от полисомнографията, тя е по-евтина.
  4. Тест за поддържане на организма в будно състояние. Това е изследване, което измерва способността на човек да остане буден. Използва се за диагностициране на нарушения, свързани с прекомерната сънливост, като хиперсомния, нарколепсия или обструктивна сънна апнея.
  5. Скала за сънливост на Stanford. Представлява скала за самооценка, която измерва различните етапи на сънливост.
  6. Скала за сънливост на Epworth. Тя също е под формата на въпросник за самооценка, който измерва общото ниво на сънливост за един ден.

Въпреки че няма конкретно лечение за неорганична сънливост [хиперсомния], съществуват няколко подхода, които могат да подобрят качеството на живот на пациентите, в зависимост от конкретната причина за прекомерна сънливост.

Хигиената на съня трябва да се обсъди с пациента. Има няколко вида медикаменти, които се изписват на пациенти с хиперсомния, но малко от тях са с установени резултати. Доказано е, че Modafinil е най-ефективното лекарство срещу прекомерната сънливост и дори се прилага при деца с хиперсомния.

Лекарят може също да назначи някои изследвания, включително кръвни тестове, компютърна томография. В някои случаи е необходима допълнителна електроенцефалограма, която измерва електрическата активност на мозъка.

Терапията на неорганична хиперсомния се разделя на 3 стъпала:

  • психологическа - психотерапия
  • соматична
  • фармакологично лечение

Лечението е симптоматично по своя характер. Могат да бъдат предписани стимуланти. Други лекарства, използвани за лечение на хиперсомния, включват Clonidine, Levodopa, Bromocriptine, антидепресанти и инхибитори на моноаминооксидазата. Промените в поведението (например избягване на нощна работа и социални дейности, които забавят времето за лягане) и диетата могат да предложат известно облекчение. Пациентите трябва да избягват алкохола и кофеина.

нощтна смянаПациентите с прекомерна сънливост трябва да лягат в леглото само за сън. Всички други дейности като хранене или гледане на телевизия трябва да се извършват на друго място. За тези пациенти е важно също да си лягат, само когато се чувстват уморени, отколкото да се опитват да заспят с часове. Ако не им се спи достатъчно, е по-добре да станат от леглото и да четат или гледат телевизия, докато не заспят.

Няма начин да се предотвратят някои форми на хиперсомния. Рискът може да се намали чрез създаване на спокойна среда за сън и избягване консумацията на алкохол, лекарства, които причиняват сънливост и изпълняването на работни задачи късно през нощта.

Прогнозата за болни с неорганична сънливост [хиперсомния] зависи от причината за появата й. Макар самото разстройство да не е животозастрашаващо, то оказва сериозни последици, като автомобилни и служебни инциденти, причинени от заспиване по време на шофиране или работа с опасни машини.

3.3/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Неорганична сънливост [хиперсомния] МКБ F51.1

  • Загуба на апетит
  • Тревожност
  • Симптоми на речта
  • Сънливост
  • Халюцинации
  • Проблеми с паметта
Всички

Лечение на Неорганична сънливост [хиперсомния] МКБ F51.1

  • Антидепресанти
  • Бромокриптин
  • Клонидин

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АСПЕНДОС таблетки 100 мг * 30
62.11лв.

АСПЕНДОС таблетки 100 мг * 30

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypersomnia
https://www.researchgate.net/publication/11956370_Nonorganic_hypersomnia_-_Epidemiology_diagnosis_and_treatment
https://www.hypersomniafoundation.org/classification-of-hypersomnias/
https://www.ninds.nih.gov/disorders/all-disorders/hypersomnia-information-page
https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/hypersomnia
https://www.healthline.com/health/hypersomnia

Коментари към Неорганична сънливост [хиперсомния] МКБ F51.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неорганична сънливост [хиперсомния] МКБ F51.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:24
    Коментирайте "Неорганична сънливост [хиперсомния] МКБ F51.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 40 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 23 часа и 54 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 14 часа и 43 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 14 часа и 43 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 23 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival