Хиперестрогения МКБ E28.0

› Какво представлява хиперестрогения
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Яйчникът е чифтен орган, поддържащ здравето на женската репродуктивна система. Освен, че отделят яйцеклетки, яйчниците също така продуцират полови хормони - предимно естрогени и прогестерон.
Повече за анатомията на яйчника може да прочетете тук:
» Яйчник
Основно естрогените се продуцират от яйчниците и плацентата. Допълнителни количества се отделят от надбъбречните жлези и от тестисите.
Холестеролът е молекулата, от която се образуват всички стероидни хормони, включително естрогени и прогестерон. Холестеролът се превръща в прегненолон, а той от своя страна в прогестерон.
Етапите на превръщането на прогестерона в основните естрогени са:
- междинно образуване на андрогени - дехидроепиандростерон, андростендион и тестостерон.
- андрогените се превръщат в естрогени чрез действието на ензима обратна ароматаза
- естрадиол се синтезира от тестостерон
- естрон се образува от естрадиол, а основният му прекурсор е андростендион
- естриолът се образува от естрон и естрадиол
Какво представлява хиперестрогения?
Хиперестрогения представлява състояние, което се характеризира с излишък от женски полови хормони - естрогени.
Естрогенът е един от най-важните хормони отговорен за правилното функциониране на женската репродуктивна система. В организма той се намира под няколко основни форми естрадиол, естрон и естриол.
Причини
Хиперестрогенизмът може да възникне от:
- ендогенни причини като тумори на яйчниците, генетични заболявания
- екзогенни причини като свръхпотребление на екзогенни източници на естроген, включително медикаменти, използвани при хормонална заместителна терапия и хормонална контрацепция
- чернодробната цироза е друго състояние, при което нивата на естрогените са повишени. Причината е забавения метаболизъм на естрогените, а не свръхпродукцията
Нивата на естрогените се повишават още при:
- хроничен стрес
- наднормено тегло / обезитет (затлъстяване)
- липса на физическо натоварване
- употреба на някои противозачатъчни
- неподходяща хормонална заместителна терапия при някои състояния
- по време на пубертета нормално нивата на естрогените нарастват. Това играе важна роля в растежа и развитието на момичето. Има значение за възникване на телархе, менархе и пубархе
- по време на бременност
- при патологични състояния като тумори на яйчниците, тестисите, надбъбреците
- някои лекарства като стероиди, тетрациклини, фенотиазидни производни могат да повишат естрогенните нива
Видове хиперестренизъм
Абнормната продукция на естрогени се обозначава като хиперестренизъм. Различават се първичен, вторичен и третичен хиперестренизъм.
- Първичният хиперестренизъм се дължи предимно на фоликуларни кисти, които могат да бъдат хормонално активни и да доведат до абнормна естрогенна продукция. Друга причина за прекомерна естрогенна продукция могат да бъдат яйчниковите тумори (гранулозо или тека - клетъчни тумори).
- Вторичният хиперестренизъм се дължи предимно на нарушения в хипофизата, при които е засегната секрецията на гонадотропни хормони. Най-често това са тумори на хипофизата, които предизвикват абнормна гонадотропна секреция, която оказва влияние върху яйчника, който отговаря с увеличен синтез на естрогени.
- Третичният хиперестренизъм се дължи на нарушения, засягащи хипоталамуса, който може да предизвика повишено отделяне на FSH (фоликулостимулиращ хормон) от хипофизата и предизвика повишена естрогенна продукция.
Повишени естрогенни нива могат да се наблюдават при екзогенен внос на естрогенни хормони.
Симптоми
Най-често срещаните симптоми при хиперестрогенемия са:
- намалено либидо
- смущения в менструалния цикъл
- ПМС
- подуване и чувствителност на гърдите
- замъглено съзнание
- безсъние
- умора
- повишаване на теглото и затлъстяване предимно в областта на корема и бедрата
- раздразнителност и депресия
- главоболие
- забавен метаболизъм
Въпреки че естрогените при мъжете са в много малки количества, може да се наруши съотношението между тестостерон и естрогени. Това се проявява с:
Клинично при хиперестрогения могат да се наблюдават още липса на овулация, стомашно-чревни нарушения, тахикардия, нарушения във функцията на отделителната система и други. Повишените естрогенни нива могат да доведат до възникването на миоми на матката.
Други прояви, които могат да се наблюдават при хиперестрогения, могат да бъдат акне и други кожни проблеми, алергии, мускулни болки, понижено либидо, безсъние и нощно изпотяване. Гърдите могат да станат фиброкистични, налице е затлъстяване.
Естрогените имат много физиологични функции, вариращи от регулиране на менструалния цикъл и репродукця до регулация на костната плътност, мозъчната функция и обмяната на холестерола. Въпреки положителните действия на естрогените, продължително високите нива на естрогени в организма са рисков фактор за възникването на естроген-зависими карциноми. Такива са:
Синдром, свързан с повишение в нивата на ензима ароматаза
Генетично заболяване, свързано с повишение на нивата на естрогените е синдром, свързан с повишение в нивата на ензима ароматаза - рядко, генетично, ендокринно заболяване, характеризиращо се с повишени нива на естрогени. Дължи се на повишена екстрагландуларна активност на ароматазата.
При мъжете заболяването се изявява с хетеросексуален преждевременен пубертет, гинекомастия, ускорено съзряване на костите, което води до намаляване на ръстта. Може да доведе и до хипогонатотропен хипогонадизъм.
Засегнатите жени рядко проявяват признаци, но може да се наблюдават макромастия, смущения в менструалния цикъл, нисък ръст. Обикновено фертилитетът и при двата пола остава незасегнат.
Генът, засегнат при заболяването е CYP19A1. В резултат на това се увеличава производството на ароматаза, което води до увеличаване на естрогените в организма.
Заболяването се предава по автозомно-доминантен тип на унаследяване. В повечето случаи засегнатото лице унаследява мутацията от болен родител. Описани са и случаи, в които настъпват генетичните промени без наличие на фамилна обремененост.
Диагноза
Диагнозата хиперестрогенемия се поставя на базата на клиничната картина и лабораторните повишения на естрогените. При съмнение за неопластичен процес огромно значение имат образните изследвания ултразвук, КТ, ЯМР, както и изследване на някои туморни маркери.
Лечение
Лечението на хиперестрогенията зависи от причината, която я причинява. Необходимо е прекратяване на екзогенния внос на естрогени ако има такъв. При наличие на тумори е необходимо извършването на оперативна интервенция. Добре е да се спазва диета, която се изразява в ограничаване консумацията на захар, зърнени храни и храни богати на мазнини, а да се приема храна като соя, риба, богата на фибри и витамин В6.
Медикаментозното лечение се състои в приложението на медикаменти, потискащи продукцията на естрогени. Такива са аналозите на гонадотропния-рилизинг хормон и прогестагените. В случаи на хиперетрогения при мъже могат да се използват и тестостеронови препарати.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ХАЯ ЛАБС САМе таблетки 50 мг * 30
ПРОМОБиблиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperestrogenism
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/12494/aromatase-excess-syndrome
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/aromatase-excess-syndrome#resources
https://www.webmd.com/women/guide/normal-testosterone-and-estrogen-levels-in-women#3
Коментари към Хиперестрогения МКБ E28.0