Гинекомастия
Гинекомастия: представлява често срещано разстройство на ендокринната система, което се характеризира с увеличаване размерите на гърдите при мъже. Хормоналните промени са най-честата причина за развитие на гинекомастия. Гинекомастията трябва да бъде различавана от увеличението на гърдите по време на пубертета или при затлъстелите момчета (псевдогинекомастия-лъжлива гинекомастия).
Гинекомастията може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - дисбаланс между хормоните естроген и тестостерон, пубертет, затлъстяване, хипертиреоидизъм, хипогонадизъм, синдром на Калман (Kallmann syndrome), кистозна фиброза.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост.
- Болести на храносмилателната система - цироза, чернодробна недостатъчност.
- Болести на пикочо-половата система - хронична бъбречна недостатъчност.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - употреба на химиотерапевтици, флутамид, финастерид, лъчетерапия на тестисите, лекарства за лечение на ХИВ/СПИН, анаболни стероиди, циметидин, инхибитори на протонната помпа, диазепам, противогъбични (кетоконазол), антибиотици (метронидазол), трициклични антидепресанти (амитриптилин), амфетамини, хероин, марихуана, метадон.
- Болести на храносмилателната система - улцерозен колит.
- Новообразувания - рак на гърдата (рядко), тумор на тестиса, тумор на надбъбречната жлеза, рак на белия дроб, рак на простатата.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Клайнфелтер (Klinefelter syndrome), синдром на Нунан (Noonan's syndrome).
- Други - прием на алкохол, пациенти на хемодиализа.
По-чести причини
Гинекомастия обикновено е доброкачествено състояние на хипертрофия на млечните жлези при мъже. Може да е свързано с много различни причини, в основата, на които стои хормонален дисбаланс между андрогени и естрогени. При голяма част от пациентите причината е неизвестна.
Най-често гинекомастията се причинява от промени в нивата на женските полови хормони (естроген) и мъжкия полов хормон (тестостерон). Този хормонален дисбаланс най-често се провокира от злоупотреба с анаболни стероиди при по-младите. Гинекомастия може да се прояви като страничен ефект от прием на някои лекарства като антидепресанти, антибиотици, химиотерапевтици, сърдечно-съдови медикаменти, лекарства за рак на простата. Употребата на наркотични вещества като марихуана, хероин и други, могат да причинят хипертрофия на млечната жлеза.
Някои заболявания и медицински състояния също могат да причинят гинекомастия. Те включват:
- Чернодробни заболявания
- Заболявания на бъбреците
- Рак на белия дроб
- Рак на тестисите
- Затлъстяване
- Нарушения на щитовидната жлеза
- Тумори на надбъбречните жлези или хипофизната жлеза
Новородените бебета могат да имат краткотрайна форма на гинекомастия. Това често се дължи на факта, че естрогенът на майката остава в кръвта на бебето известно време след раждането. Гинекомастия обикновено не се свързва с рак на гърдата, тъй като е доброкачествено заболяване. Рак на гърдата се среща изключително рядко при мъже, като основно засегнати са мъже над 60-годишна възраст.
Кога да посетите лекар?
В началните етапи разрастването на млечните жлези не води до появата на изразени симптоми, а по-скоро до субективни оплаквания като бодежи зад зърното, лек дискомфорт и др. При вече образувана гинекомастия винаги има увеличение на едната или двете гърди, симетрично или асиметрично.
Под зърното и заобикалящата го кожа се палпира мека, подвижна маса от гръдна тъкан, която е различна от по-меката мастна тъкан. Това също може да бъде придружено от повишена чувствителност на гърдите, болезненост, дискомфорт и усещане за бодежи зад зърното. Всяко бързо разрастване на гърдите, което е болезнено е притеснително и трябва да бъде оценено от лекар хирург. При по-развита гинекомастия дори може да се наблюдава излизането на белезникав секрет от зърната (галакторея). Увеличаването на диаметъра на ареолата и асиметрия на гръдния кош са други възможни признаци на гинекомастия.
Тя има психосоциални последици, които могат да бъдат особено предизвикателни за юноши, които преживяват физическо съзряване и формиране на самоличността, което включва негативно отношение към храненето, проблеми със самочувствието, социално дистанциране, тревожност и срам. Мъжете с гинекомастия може да изглеждат тревожни или стресирани поради притеснения относно появата и възможността да имат рак на гърдата. Именно за това при всяко едно съмнение, е хубаво пациент да се насочи към консултация с хирург.
Диагностициране на гинекомастия
Поставянето на диагнозата започва с преглед от специалист хирург, който снема подробна анамнеза за разрастването на гърдите. Някои изследвания, които може да препоръча лекарят са с цел намиране на възможна причина за гинекомастия или търсене на състояния, които могат да причинят подобни симптоми. Някои от тези изследвания включват:
- Мамография (рентгеново изследване на млечните жлези)
- Компютърна томография (КТ)
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- Ултразвуково изследване на тестисите
- Изследване на нивото на андрогени и естрогени в кръвта
Диференциалната диагноза на заболяването е широка и трябва да се различава от следните състояния:
- Псевдогинекомастия - представлява разрастване на мастната тъкан в областта, при което няма уголемяване на млечните жлези. Основно се среща при пациенти със затлъстяване.
- Мастит - възпаление на млечните жлези, което може да бъде провокирано от инфекциозен причинител.
- Липом - доброкачествено новообразувание, което произхожда от мастните клетки (адипоцитите).
Лечение
Лечението и поведението при гинекомастия се определя от следните фактори:
- Възраст на пациента
- Степен на развитие на гинекомастия
- Проявена симптоматика
- Колко време е минало от първото разрастване на гърдите
Повечето случаи на гинекомастия се случват по време на пубертета. При такива пациенти състоянието обикновено се подобрява от само себе си без лечение. Това може да отнеме от 6 месеца до 2 или 3 години.
Гинекомастия може да се повлияе добре от консервативно лечение, като то се прилага и е ефективно само в рамките на първите две години след уголемяването на гърдите. Използваните медикаменти са селективни модулатори на естрогенни рецептори (SERMs) какъвто е тамоксифен. Той може да бъде ефективен при лечение на незначителна гинекомастия.
При липса на ефект от проведено консервативно лечение, следващата стъпка е оперативното отстраняване на жлезите. Именно операцията е най-ефективното лечение. Тя е препоръчителна при пациенти с проявени симптоми, както и психоемоционален стрес, провокиран от уголемяването на млечните жлези при мъже. Най-често използваният оперативен метод е подкожната мастектомия, при която се цели пълното отстраняване на млечната жлеза, едностранно или двустранно.
Възстановяване и усложнения
Самата гинекомастия представлява доброкачествено заболяване с благоприятна прогноза, особено когато е проведено хирургично лечение. При голяма част от пациентите могат да възникнат някои от следните усложнения:
- Образуване на хематом
- Инфекция на хирургичната рана
- Асиметрия на гърдите
- Сером (задръжка на серозна течност в подкожието)
- Вдлъбване на ареолите
Тези усложнения са по-характерни за пациенти с по-висока степен на гинекомастия и разрастване на млечните жлези. Колкото по-малки са жлезите, толкова е по-малък шанса от възникване на усложнения. Следоперативния възстановителен период трае около две до три седмици. Голяма част от пациентите имат намалена сетивност в областта на ареолите, която се възстановява след известно време, както и ограничение в движенията.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Гинекомастия
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Gynecomastia
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/gynecomastia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279105/
Коментари към Гинекомастия