Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Други вродени аномалии Други вродени аномалии, некласифицирани другаде Други уточнени вродени аномалии

Други уточнени вродени аномалии МКБ Q89.8

от 15 авг 2016г., обновено на 08 дек 2022г.
Други уточнени вродени аномалии МКБ Q89.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

В рубриката "Други уточнени вродени аномалии" влизат следните няколко състояния:

  • Acardia;
  • Acardiacus amorphus;
  • Acephalogaster;
  • Acephalobrachius;
  • Acephalostomus;
  • Acephalothorax;
  • Хиперекплексия(hyperekplexia);
  • CHARGE синдром;
  • Синдром на Shnitzen-Goldberg.

Всяко едно от тях ще бъде разгледано подробно в текста.

Acardia, acardius e изключително рядка вродена аномалия, която се характеризира с пълна липса на сърце. При наличие на само един плод тази аномалия е несъвместима с живота и бременността завършва със смърт на фетуса в ранните етапи на ембрионалното развитие. При сиамски близнаци, кардиоциркулаторната система на единия близнак поддържа другия жив.

Acardiacus amorphus представлява аномален плод без развито сърце, характеризиращ се с множествени деформации на тялото, които му придават монструозна форма. Не притежава пълноценни органи, а само техни зачатъци и обикновено е свързан паразитно с друг близнак в утробата на майката, без който не може да преживее.

Acephalogaster представлява фетус, характеризиращ се с неразвитие на глава и стомах.

Acephalobrachia (acephalochirus) е термин, който се използва за плод, при който е налице вродена липса на глава и ръце.

Acephalostomus е вродена малформация, която се характеризира с монструозен плод, при който главата липсва (не е развита), но съществува отвор наподобяващ уста.

Acephalothorax се дефинира като вродена малформация, при която липсват главата и гръдния кош на плода.

Хиперкплексия (hyperekplexia) е рядко състояние, включено в групата други уточнени вродени аномалии. Представлява неврологично разстройство, характеризиращо се със силно изразен отговор към тактилни и/или звукови дразнения, съчетан с хипертонус на мускулатурата. Хипертонусът може да бъде предимно трункусен, отслабващ по време на сън, едва забележим след едногодишна възраст. Класическата хиперекплексия се причинява от мутации (напр. в GLRA1, GRLB, SLC6A5, GPHN, ARHGEF9 и др.) в гени, кодиращи различни пре- и постсинаптични протеини. Ключова роля за развитие на заболяването играят мутациите в гените, кодиращи рецепторите за глицина, чиято основна функция в ЦНС е на задръжен невромедиатор. Трите главни симптома на хиперекплексията са:

  • Генерализирана скованост;
  • Повишено стряскане, започващо след раждането;
  • Кратък период на генерализирана скованост, последваща рефлекса на стряскане.

Засегнатите лица са в пълно съзнание по време на епизодите на скованост, които се състоят от принудително затваряне на очите и екстензия на крайниците и внезапно падане. В миналото се е смятало, че съществуват две форми на заболяването - Hyperkplexia major и Hyperekplexia minor. “Малката” форма е била дефинирана като повишен страхов рефлекс, без наличие на скованост и мускулна хипертония. Засега генетичните изследвания дават доказателства за съществуването само на hyperekplexia major. Хиперекплексията може да включва други признаци и симптоми като епизодична неонатална апнея, прекомерна подвижност по време на сън и др. Връзката между хиперекплексията и случаи на внезапна детска смърт остава спорна.

Най-ефективното лечение на хиперекплексията е приложението на Clonazepam, което води до натрупване на друг ефективен инхибиторен невротрансмитер - GABA (ГАМК, гамаамниомаслена киселина). Редица проучвания съобщават за ефект от приложението и на други медикаменти, но засега тяхната употреба не е препоръчителна, поради наличието на много малко доказателства. По време на пристъп от мускулна хипертония и апнея крайниците и главата могат да бъдат флектирани към тялото с цел намаляване на симптомите - т.нар. Прийом на Вигевано, на името на лекаря, който го е приложил за пръв път.

CHARGE синдрома представлява рядко заболяване, синдром дължащ се на множествени генетични аномалии. Описан за пръв път през 1979 г., акронимът CHARGE включва:

Coloboma (колобома на окото) /Central Nervous System anomalies (Аномалии на ЦНС);
Heart anomalies (сърдечни дефекти);
Atresia choanae (атрезия на хоаните);
Retardation of growth and development (Забавен растеж и развитие);
Genital and urinary anomalies (Генито - уринарни дефекти);
Ear anomalies (ушни аномалии).

Тези характеристики вече не се използват за поставяне на диагнозата, но името е останало непроменено и до днес. Около 2/3 от случаите се дължат на мутация в CHD7 гена. Честотата на CHARGE синдрома варира между 0,1-1,2 на 10 000 живородени.

Диагнозата често е трудна, което се обяснява с изключително ниската честота на състоянието. Обикновено тя е изцяло клинична. Изброените по-горе симптоми и признаци обичайно се виждат още при прегледа на деца с това заболяване, но съвременната медицина налага извършването на генетичен анализ за потвърждаване на диагнозата. Тестът, който се използва, е изключително скъп и се извършва на много малко места в световен мащаб и затова повечето клиницисти се осланят единствено на клиничните критерии за поставяне на диагноза. Синдромът обхваща много медицински специалности и обикновено с него първи се сблъскват педиатри, лицево-челюстни хирурзи, УНГ специалисти, офталмолози, кардиолози, ортопеди, генетици, физиотерапевти и др.

Децата с CHARGE синдром са изправени пред редица психоемоционални проблеми. С напредъка на медицината и въвеждането на мултидисциплинарния подход се повиши тяхната преживяемост. Трябва да се прилагат различни комбинирани методи на лечение и обучителни програми свързани с проблемите със слуха и зрението. В терапията задължително трябва да участват слухово - речеви рехабилитатори и физиотерапевти, с чиято помощ да бъдат подобрени позата, походката, слухово - речевите възможности на децата, както и тяхното общо състояние и уменията им за самостоятелно обслужване. Училищните потребности на индивиди с това заболяване могат да варират от минимална нужда от помощ до целодневно индивидуално занимание, ръководено от ресурсни учители по специално изработени учебни програми.

В заключение пациентите с CHARGE синдром са индивиди със специални потребности и към тях трябва да се подхожда с насочена грижа, както от страна на семейството, така и от страна на специалисти от различни медицински и немедицински направления.

Синдром на Shprintzen - Goldberg се дефинира като синдром на множествени аномалии, включващ краниосиностоза (патологично състояние, характеризиращо се с преждевременно срастване на костните шевове и нарушаване на пропорционалността между нарастването на мозъчния паренхим и черепната кухина), долихоцефалия (вродена аномалия, при която дължината на черепа е видимо по-голяма от неговата ширина), множествени дефекти на предна коремна стена, когнитивни нарушения и други скелетни малформации (арахнодактилия, ставни контрактури, пес планус, пектус каринатум или екскаватум, сколиоза, ставна свръхмобилност, гръбначни деформации на ниво С1/С2 и др.).

Изнесени са няколко доклада, които описват развитието на синдрома като резултат от мутация във FBN1-гена, но тези случаи се различават от първоначално описаният през 1982 г. от Shprintzen и Goldberg синдром. Проучването от 1998 г. на Greally et. Al. не успя да открие корелация между дефекти във FBN1-гена и развитието на заболяването. В последните години се доказа етиологичната роля на мутациите в т.нар. SKI-ген при синдрома на Shprintzen-Goldberg. Генният дефект се предава в поколението по автозомно-доминантен път. Повечето пациенти с това заболяване са с незасегнати родители, което предполага, че голяма част от мутациите са de novo възникнали или се касае за мозаицизъм.

Диагнозата синдром на Shprintzen-Goldberg трябва да се подозира при пациенти с характерна клинична и рентгенологична находка, включваща деформация на гръбначния стълб на ниво С1/С2, широка голяма фонтанела, патологичен тип гръден кош, прешлени с квадратна форма, долихоцефалия, микро/ретрогнатия, плоскостъпие, сколиза, сърдечни малформации (пролапс на митрална клапа, аортна/митрална стеноза/инсуфициенция, дилатация на аортния корен), остеопения и др.

Синдромът на Shprintzen-Goldberg e изключително рядко състояние от групата Други уточнени вродени аномалии, с по-малко от 50 описани в медицинската литература случаи в световен мащаб до днешна дата.

3.5/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени вродени аномалии МКБ Q89.8

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Диария
  • Ментална ретардация
  • Коремна болка
Всички

Коментари към Други уточнени вродени аномалии МКБ Q89.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени вродени аномалии МКБ Q89.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 22:45
    Коментирайте "Други уточнени вродени аномалии МКБ Q89.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2068 дни, 10 часа и 23 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2203 дни, 11 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 10 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 1 час и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 2 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 2 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival