Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Други вродени аномалии Други вродени аномалии, некласифицирани другаде

Други вродени аномалии, некласифицирани другаде МКБ Q89

от 15 ное 2010г., обновено на 08 дек 2022г.
Други вродени аномалии,  некласифицирани другаде МКБ Q89 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Коментари

Други вродени аномалии, некласифицирани другаде представляват голяма и разнородна група вродени малформации и включват заболявания на различни органи и системи.

Вродените аномалии на слезката представляват част от рубриката Други вродени аномалии, некласифицирани другаде. Тук спадат две състояния - аспленията и вродената спленомегалия.

Аспленията представлява вродена липса на слезка. Рядко състояние, което се асоциира с повишена склонност към развитие на фулминантно протичащи системни инфекции, причинени от различни патогенни микроорганизми най-чести, от които са Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae и Meningococci. В повечето случаи тази аномалия е част от синдром, който се нарича хетеротаксия (situs ambiguus) и се характеризира с хаотично подреждане на органите в коремната и гръдната кухина, за разлика от situs inversus, където подреждането на органите е правилно, но огледално на нормалното. Лечението на аспленията се състои в адекватно приложение на антибиотична и ваксинална профилактика с цел минимализиране на риска от развитието на фатални инфекции.

Друга вродена аномалия на слезката е вродената спленомегалия. Това заболяване представлява вродено увеличение на размерите на далака с различна етиология. Чести причини за вродена спленомегалия могат да бъдат анемия, вродена инфекция, таласемия, болести на натрупването, микросфероцитоза и др., а редки причини са синдром на Фелти, алфа-1-антитрипсинов дефицит, болест на Уилсън, неонатален сепсис и др. Повече за вродени аномалии на слезката може да прочетете тук:

  • МКБ Q89.0 Вродени аномалии на слезката

Аномалиите на надбъбречната жлеза също са част от рубриката Други вродени аномалии, некласифицирани другаде. Най-често срещаните вродени заболявания от тази група са вродената надбъбречна хипоплазия и аплазия и подковообразната надбъбречна жлеза.

Вродената надбъбречна аплазия е изключително рядко състояние. Честотата му е 1:10 000 новородени. Двустранната аплазия е аномалия, несъвместима с живота и затова такива бременности завършват с аборт.

Различават се четири форми на хипоплазия на надбъбреците, взависимост от етиологията. Честотата е 1:12 500 новородени, което я прави по-рядко срещана от вродената надбъбречна хиперплазия (1:10 000-15 000 новородени). Протича с клинични симптоми на дехидратация, хипотензия, хиперкалиемия, хипогликемия, забавено физическо развитие и аномалии в половите органи. Заболяването е с лоша прогноза, но при наличие на адекватна субституираща хормонална терапия пациентите могат да водят нормален начин на живот.

Подковообразната надбъбречна жлеза представлява вродена аномалия на надбъбречната жлеза, която се характеризира с наличието на единствен надбъбрек, образуван от сливането на дясната и лявата надбъбречна жлеза под формата на "подкова" или "пеперуда". Изключително рядко срещано състояние. В литературата са описани само 65 регистрирани случая на база на резултати от ехографски изследвания и аутопсионни находки. Диагнозата се поставя случайно при извършване на компютър-томографско (КТ) или магнитно-резонанстно (МРТ) изследване по друг повод. Повече за вродени аномалии на надбъбречната жлеза може да прочетете тук:

  • МКБ Q89.1 Вродени аномалии на надбъбречната жлеза

Едни от най-често срещаните заболявания от групата Други вродени аномалии, некласифицирани другаде са вродените аномалии на други ендокринни жлези. В тази рубрика са включени вродените заболявания на щитовидната и паращитовидните жлези и срединните кисти на шията, които се развиват в резултат на непълната облитерация на тиреоглосалния проток (ductus thyreoglossus).
Най-честите аномалии от тази група са тиреоглосалните кисти. Те се развиват в резултат на незатварянето на тиреоглосалния канал. Срещат се предимно в детска възраст и могат да протичат неусложнено и усложнено. Неусложненото им протичане е свързано само с наличието на бавно нарастваща, неболезнена, кистоподобна формация в срединната област на шията с гладка повърхност, меко — еластична консистенция и окръглена форма с размери около 2-4 см. При инфектирането на кистата с патогенни микроорганизми клиничната картина се допълва със симптоми на локално възпаление и болка. Формира се фистулен ход, от който изтича гнойно съдържимо. При по-продължителното секретиране на гной от фистулата, кожата около нея проявява признаци на развитие на локално дерматит със зачервяване и мацерация. Най-тежкото усложнение е развитието на флегмон на шията. Лечението на тиреоглосалните кисти е хирургично — операция на Sistrunk, която се състои в премахване на кистата или фистулата и резецирането на част от подезичната кост (1 см.), ако фистулният ход преминава през или зад нея.

В групата вродени аномалии на други ендокринни жлези влизат агенезията и дисгенезията на щитовидната жлеза, както и аномалиите на паращитовидните жлези - добавъчни паращитовидни жлези и ектопия на паращитовидните жлези. Те се срещат в значително по-малка степен в популацията. Повече за вродените аномалии на други ендокринни жлези може да прочетете тук:

  • МКБ Q89.2 Вродени аномалии на други ендокринни жлези

Situs inversus (транспозиция на вътрешните органи) е рядка автозомно-рецесивна аномалия, която се характеризира с обратно разположение на вътрешните органи и също влиза в раздела други вродени аномалии, некласифицирани другаде. Честотата й е около 1:8500 души, а етиологичния фактор, който я предизвиква не е напълно изяснен. При situs inversus сърцето е разположено вдясно (dextrocardia), черният дроб — вляво, а слезката — отдясно. Характерно е и инвертирането на белия дроб — левият лоб е изграден от три дяла, а десният — от два. Обикновено протичането е безсимптомно и диагнозата се поставя случайно при клиничен преглед по друг повод. Аускултаторно се установяват усилени сърдечни тонове в дясната половина на гръдния кош и отслабени вляво. За потвърждение на диагнозата situs inversus се използват образни изследвания като рентгенография на гръден кош, КТ, абдоминална ехография и МРТ. Гореописаната аномалия може да бъде изолирана или да представлява част от т.нар. синдром на Картагенер, който включва хроничен синуит, повишена мукозна секреция от бронхиалния епител и situs inversus. Транспозицията на вътрешните органи не налага специфично лечение, освен в случаите със съпътстваща сърдечна малформация. Прогнозата е добра и качеството на живот на пациентите е непроменено. Повече за situs inversus може да прочетете тук:

  • МКБ Q89.3 Situs inversus

Срасналите (нар. още сиамски) близнаци са еднояйчни близнаци, свързани помежду си в различна област от тялото още по време на интраутеринното си развитие. Различават се няколко форми на сиамски близнаци, взавимост от мястото на срастване: craniopagus, thoracopagus, xyphopagus, dicephalia, pigopagus и др. Честотата на тази малформация се движи между 1: 49 000 и 1: 189 000 новородени, а отношението между мъжки и женски пол при живородените е 1:3. Предложени са две теории за произхода на сиамските близнаци, като от съвременна гледна точка по-приемлива е тази, която описва състоянието като резултат от блокиране на процеса на делене на оплодената яйцеклетка, в резултат от действието на различни инхибитори на митозата. Лечението на сиамските близнаци е хирургично — сепарация на близнаците, ако това е възможно. Процедурите са високорискови и това трябва да се има предвид при случаи със срастване в областта на жизненоважни органи (сърце, мозък и др.). Повече за сраснали (сиамски) близнаци може да прочетете тук:

  • МКБ Q89.4 Сраснали (сиамски) близнаци

В рубриката множествени вродени аномалии, некласифицирани другаде се включват множествени вродени:

  • аномалии
  • деформации

Повече информация може да намерите в:

  • МКБ Q89.7 Множествени вродени аномалии, некласифицирани другаде

В раздела други уточнени вродени аномалии, който представлява част от рубриката други вродени аномалии, некласифицирани другаде, влизат някои редки заболявания с различна етиология, патогенеза, клинична картина и лечение. Това са малформации засягащи различни органи и системи и протичащи по различен начин. В тази група влизат синдрома на Shprintzen-Goldberg, CHARGE синдрома, хипереклексията. Други аномалии от този раздел са вродената липса на сърце (acardia) и различни монструозни малформации като acardiacus amorphus, acephalogaster, acephalobrachia, acephalostomus и др. По-подробна информация за всяко едно от тях може да намерите тук:

  • МКБ Q89.8 Други уточнение вродени аномалии

В рубриката вродена аномалия, неуточнена се включват вродена:

  • аномалия
  • деформация

Повече информация може да намерите в:

  • МКБ Q89.9 Вродена аномалия, неуточнена
3.4/5 7 оценки

Видове Други вродени аномалии, некласифицирани другаде МКБ Q89

  • Q89.0 Вродени аномалии на слезката
  • Q89.1 Вродени аномалии на надбъбречната жлеза
  • Q89.2 Вродени аномалии на други ендокринни жлези
  • Q89.3 Situs inversus
  • Q89.4 Сраснали (сиамски) близнаци
  • Q89.7 Множествени вродени аномалии, некласифицирани другаде
  • Q89.8 Други уточнени вродени аномалии
  • Q89.9 Вродена аномалия, неуточнена

Симптоми и признаци при Други вродени аномалии, некласифицирани другаде МКБ Q89

  • Затруднено дишане
  • Забавен растеж
  • Нисък ръст
  • Малка глава
  • Симптоми на челюстта
  • Пожълтяване на кожата и очите
Всички

Коментари към Други вродени аномалии, некласифицирани другаде МКБ Q89

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други вродени аномалии,  некласифицирани другаде МКБ Q89
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 06:42
    Коментирайте "Други вродени аномалии, некласифицирани другаде МКБ Q89"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2065 дни, 18 часа и 21 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2200 дни, 19 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 9 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 10 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival