Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV] Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV], проявяваща се като други уточнени болести Болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия

Болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия МКБ B22.0

от 09 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия МКБ B22.0 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Заболяването СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност) се причинява от човешките имунодефицитни вируси (HIV), като представлява крайната, терминална фаза от инфекцията и се характеризира с прогресивно увреждане на функциите на редица органи и структури, включително и нервната система.

Източник на инфекцията е само инфектираният с HIV човек (болен или безсимптомен носител на вируса). Необезопасеният полов контакт е водещ за трансмисия на вируса в повече от 85% от случаите в развиващите страни.

Възможните механизми на предаване на инфекцията са:

  • полов (хомосексуален и хетеросексуален)
  • трансмисивен (при чести кръвопреливания)
  • инжекционен и инструментален (контаминиран инструментариум, венозна наркомания)
  • трансплацентарен (от заразената майка на плода)

Ретровирусите Human immunodeficiency virus 1 и 2 (HIV1 и HIV2) предизвикват остра и персистираща невроинфекция като HIV-енцефалит и полиневропатия, невропатия, полиомиозит и други, известни като болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия.

Поради невротропизма си (висока афинитет към нервните структури) HIV уврежда първично нервната система, причинявайки остри и персистиращи увреждания. В ЦНС се развиват остри, подостри и хронични енцефалити, левкоенцефалопатии, миелити, миелоенцефалити и асептични менингити, а периферната нервна система се засяга под формата на остри и хронични полиневрити.

За стадия на СПИН (крайна, терминална фаза на инфекцията с ХИВ) са характерни опортюнистични инфекции (вирусни, бактериални, протозойни, гъбични), васкулити и злокачествени неоплазми.

Клиничната изява на ангажирането на нервната система при HIV-инфекцията преминава през няколко фази, следвайки фазите на болестта:

  • първичната HIV инфекция протича неспецифично, подобно на грип или инфекциозна мононуклеоза. Наблюдават се остър асептичен лимфоцитарен менингит, остър енцефалит, остър демиелинизиращ полиневрит тип Guillain-Barre или полиомиозит с бързо обратно възстановяване
  • през латентната (асимптоматична, безсимптомна) фаза, продължаваща от няколко месеца до 10 години и повече (описани са случаи с продължителност на безсимптомната фаза повече от 25 години), се развива остър или рецидивиращ лимфоцитен менингит, остър или хроничен демиелинизиращ полиневрит. Пациентите са серологично HIV позитивни.
  • за спин-свързания комплекс са характерни генерализирана лимфаденопатия, често с фебрилитет, загуба на тегло и хронични диарии, водещ при част от пациентите до остра или хронична дистална полиневропатия с данни за демиелинизация или аксонална дегенерация, полирадикулопатии и множествени мононеврити.

При болни от СПИН нервната система се засяга в около 40% от случаите и се развиват подостри и хронични енцефалити, миелити и други.

1. Субкакутен СПИН енцефалит

Характеризира се с дисеминирани и огнищни възпалителни лезии, причинени от HIV и опортюнистични инфекции. Началните симптоми са когнитивни разстройства (нарушения в паметта и вниманието), депресивни епизоди, двигателни нарушения, нарушена координация, нестабилна походка.

Прогресивно се развиват квадрипарези или хемипарези, екстрапирамиден церебеларен синдром, тазоворезервоарни нарушения, деменция, епилептичен синдром. При огнищни лезии (абсцеси, туберкуломи) се установява кореспондираща огнищна неврологична симптоматика, данни за повишено вътречерепно налягане.

Терминът HIV-деменция свързан комплекс е въведен при случаи с патологоанатомични данни за дифузна левкоенцефалопатия или спонгиозна дегенерация, причинена от HIV.

HIV-деменцията е придобито заболяване на ЦНС, в резултат от инфекция с вируса на човешкия имунодефицит и се характеризира със засягане на когнитивните (опознавателни) способности на мозъка като памет, абстрактно мислене, внимание, зрителна ориентация в пространството, гнозис, праксис, поведение и реч.

Промените се изразяват в различни поведенчески и психически нарушения, затрудняващи социалната комуникация и адаптация. С течение на времето и задълбочаване на състоянието се развива пространствена дезориентация и болните се губят в позната за тях среда. Болният не може да се съблече, не може да закопчае дрехата си, а в крайните стадии се наблюдава и загуба на двигателните стериотипи (ходене, самостоятелно хранене).

Заболяване се развива бавно с неясно начало, като водещи в клиниката са психичните промени, основно емоционалната лабилност.

2. HIV енцефалопатия у децата при трансплацентарно или неонатално заразяване се развива след кратък инкубационен период (3-12 месеца). Протича прогресиращо с квадриплегичен, екстрапирамиден, дискоординационен синдром, чести епилептични припадъци, деменция и вторична микроцефалия.

Диагностицирането на тази форма се основава на прогресираща мозъчна атрофия и огнищни лезии (абсцеси, некрози), калцификати в базалните ганглии, доказани с помощта на образни изследвания (компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс) в комбинация с характерни промени в ликвора, като нормални или леко увеличени протеини (от 0,7 g/l) и дискретна плеоцитоза (до 20 клетки), наличие на интратекални анти-HIV, IgG, HIV p24 антиген.

3. Миелопатиите при СПИН се причиняват от HIV, Herpes simplex virus 2, citomegalovirus с клинични данни за остър, подостър трансверзален миелит, асцендиращ миелит.

4. Хронична дистална сензорна полиневропатия с периферно нервно увреждане с парестезии, парещи болки в долните крайници, различни по степен вяли парези и неблагоприятно протичане.

Поставянето на диагнозата при болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия, е комплексно и включва клинико-лабораторни, вирусологични и образни изследвания.

Подробна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:

  • ХИВ - изследване
  • СПИН - изследвания

Лечението е комплексно и включва приложение на антивирусни лекарства, в определени комбинации и дозов режим (с цел намаляване на риска от развитието на лекарствена резистентност). Протеазните инхибитори (ритонавир) подобряват симптоматиката при енцефалитите и полиневропатиите, но не действат на латентно инфектираните лимфоцити и микроглиални клетки, които са резервоар за HIV.

Опортюнистичните инфекции се третират етиологично (антибиотици, противогъбични средства) и симптоматично. При полиневропатии се включват кортикостероиди, аналгетици, противовъзпалителни средства, антиконвулсанти.

Полезна информация може да намерите на:

  • раздел Лечения: Лечение на СПИН
  • раздел Здравни проблеми: СПИН
  • раздел Заболявания: Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]
4.3/5 7 оценки

Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия МКБ B22.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия МКБ B22.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:35
    Коментирайте "Болест, предизвикана от HIV, с прояви на енцефалопатия МКБ B22.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 98 дни, 1 час и 16 мин.

Инфекции, предавани с кърлежи - Лаймска болест, марсилска треска

преди 2320 дни, 9 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival