Болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени злокачествени новообразувания МКБ B21.9
Инфекцията с вирусите на човешкия имунодефицит протича в различни клинични фази, като в резултат от прогресиращия спад на имунните клетки се развиват различни по етиология и локализация опортюнистични инфекции и малигнени неоплазми.
При болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени злокачествени новообразувания, се наблюдава бърза прогресия на инфекцията с развитие на неспецифични прояви.
Причинителите на болестта са РНК вируси, принадлежащи към ретровирусите, които засягат само човека с единствен източник на заразяване болните или асимптомни вирусоносители.
Механизмите на разпространение и предаване на инфекцията са полов (при чести смени на половите партньори и липса на предпазни средства при сексуален контакт), кръвен (при хемотрансфузия, венозни наркомании, контаминирани инструменти за стоматологични или медицински манипулации) и от майката на плода (вертикален път).
Вирусите проникват в организма и поразяват първоначално в най-висока степен клетките на имунната система.
Т1 регулират клетъчния имунен отговор и имат характерен цитокинов спектър (секреция на цитокини и експресия на рецептори за тях), като IL-1, IL-2, IL-12, INF, а Т2 отговарят за IL-4, IL-5, IL-6, IL-10, IL-13.
Установено е, че при ХИВ инфекция намаляват тип 1 цитокините (особено IL-12), а тип 2 се увеличават при прогресиране към СПИН.
Предложен е модел, според който развитието на HIV инфекцията е в зависимост от съотношението Тh1/Тh2. Според него малък брой лимфоцити се заразяват и те са предимно Тh2, които активират "програмираната смърт" на Тh1, което води до наблюдаваното намаление на Т-лимфоцитите с маркера CD4.
Прогресирането на заболяването се дължи предимно на дефицита на Тh1 лимфоцитите, отговорни за борбата с вътреклетъчните инфекции и развитието на малигнени неоплазми.
Клиничните прояви са общи, нехарактерни, често ангажиращи множество органи и структури в организма.
Често наблюдавани прояви са например:
- общо неразположение, адинамия, умора
- миалгия (болки в мускулите), артралгия (болки в ставите)
- промяна в апетита, диария, гадене
- промени по лигавиците
- промени по кожата
- увеличение на единични или множество групи лимфни възли
- необяснима загуба на повече от десет процента от телесната маса
- повишена телесна температура, нощни изпотявания, втрисане
Подробна информация за особеностите в протичането на болестта може да намерите на:
- раздел Заболявания: Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]
- раздел Здравни проблеми: СПИН
Неспецифичните прояви и изразеният клиничен полиморфизъм са причина за затруднения в диагностицирането на болестта.
ХИВ инфекцията се открива с помощта главно на серологични и вирусологични изследвания (СПИН - изследвания, ХИВ - изследване), докато за откриване на неоплазмите са необходими лабораторни (промени в белия и червения кръвен ред, промени в някои ензими), образни и инструментални изследвания (ехография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс).
При засягане на лимфните възли е възможно изготвяне на препарат след биопсия и хистологичното му изследване.
Терапията при болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени злокачествени заболявания, включва индивидуален и комплексен подход.
Целта е забавяне прогресията на заболяването, намаляване риска от усложнения и подобряване качеството на живот на пациентите.
Използват се широка гама от медикаментозни средства, обикновено в комбинация (за намаляване риска от развитие на резистентност към определени медикаменти):
- антивирусни лекарства
- имуносупресивни лекарства
- кортикостероиди
- при необходимост: антибиотици, противогъбични средства, химиотерапия
- симптоматични средства: аналгетици, антипиретици, противовъзпалителни средства
Прогнозата в голям процент от случаите е неблагоприятна, особено при навлизане в терминалната, крайна фаза на HIV инфекцията, включваща развитие на синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН).
Профилактичните мерки са от изключително голямо значение, поради което в световен мащаб се провеждат кампании за повишаване на информираността и здравната култура на населението (необходимост от използване на предпазни мерки при полов акт, намаляване броя на наркозависимите, използващи венозни наркотици).
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени злокачествени новообразувания МКБ B21.9