Рак на белия дроб
Рак на белия дроб: злокачествените неоплазми на белия дроб представляват неконтролируем растеж на клетките на белодробната тъкан с потенциал за навлизане или разпространение в други части на тялото. Нормалните клетки започват да се променят в ракови, когато са изложени на влиянието на канцерогени агенти (вещества, които причиняват рак). Те взаимодействат с различни структури от нормалната клетъчна ДНК и причиняват изменения, каращи клетките да мутират и да се израждат в ракови. В над 80% ракът на белия дроб е резултат на тютюнопушене. Рискът от възникване на рак на белия дроб нараства с увеличаването на броя изпушени цигари на ден, продължителността на тютюнопушенето и напредването на възрастта. Излагането на тютюнев дим също вреди на белодробните клетки. Намаляването на риска от рак, става значимо едва след 5 годишен въздържателски период. С увеличаването на този период, закономерно намалява и рискът, въпреки че, при бившите пушачи, той винаги е по-голям в сравнение с хората, които никога не са пушили. Основните видове рак на белия дроб са едроклетъчен и дребноклетъчен (по-агресивен). Мъжете боледуват 5-6 пъти по-често от жените, но напоследък се забелязва повишена заболяемост и при жените. По-малко от 10% от заболелите живеят повече от пет години след поставянето на диагнозата. По-често рак на белия дроб може да се развие от други ракови заболявания, които метастазират в белите дробове, като например рак на гърдата, рак на костите, рак на тестисите, рак на кожата, рак на шийката на матката, рак на простатата и други. Смята се, че хроничните възпалителни процеси в белия дроб променят локалната и обща реактивност на организма и предизвикват усилена регенерация и метаплазия на цилиндричния епител в плосък, който може да се изроди малигнено и да се развие белодробен рак.
Ракът на белия дроб в ранен стадий често не води до поява на симптоми. Често, те могат да се бъркат с признаците на далеч по-безобидни състояния. Понякога може да се наблюдават промени в апетита и вкусовите качества, необяснима загуба на тегло, промени в психичното състояние (загуба на паметта), нестабилна походка, намалено желание за извършване на обичайните действия, отпадналост. Тези признаци, често се дължат на разпространението на рака в други части на тялото. С напредването на болестта, симптомите могат да включват хронична кашлица ("тютюнджийска" кашлица, която става все по-упорита и силна) с кървава храчка, повтарящи се инфекции на дихателните пътища (бронхити и пневмонии), болки в областта на гръдния кош, между плешките и под ключиците, затруднено дишане, температура и лесна уморяемост.
Ранното откриване на раково заболяване на белия дроб е от изключително важно значение за осигуряването на по-нататъшното успешно лечение, излекуване и съответно преживяемостта. Диагностичните процедури започва със задълбочена анамнеза и физикално изследване, рентгенография на гръден кош и бял дроб, компютърна аксиална томография (КАТ), изследване на храчки, смив от бронхите, бронхоскопия и биопсичен материал.
Профилактиката за рак на белия дроб включва комплексна борба с професионалните вредности, тютюнопушенето и хроничните възпалителни заболявания на белите дробове. От ключово значение за предпазване от възникването на болестта е да не се употребяват цигари и да се избягва излагането на вторичен тютюнев дим. Намаляването на риска от рак, става значимо едва след 5 годишен въздържателски период. С увеличаването на този период, закономерно намалява и рискът, въпреки че, при бившите пушачи, той винаги е по-голям в сравнение с хората, които никога не са пушили.
Различните варианти за лечение на рака на белия дроб, както и шансовете за преживяемост се определят от типа рак, неговата локализация и големина, засягането или не на лимфни възли. Терапията може да включва хирургична операция, химиотерапия и лъчетерапия. Други методи, които могат да бъдат използвани в зависимост от случая са лазер- терапията, крио- терапията, електрокаутер- терапията.
Коментари към Рак на белия дроб