Неходжкинов лимфом
Неходжкинов лимфом: неопластично (раково) заболяване, засягащо белите кръвни клетки (лимфоцитите), както и лимфоидните органи - лимфни възли, далак и костен мозък. Невинаги наличието на туморни образувания в тези органи е знак за лимфом. За неходжкинов лимфом може да се говори тогава, когато раковият процес води началото си от лимфните органи, а не е пренесен там от други ракови огнища. В зависимост от вида на засегнатите лимфоцити може да се наблюдава В-клетъчен лимфом (по-често срещан) и Т-клетъчен лимфом.
Симптомите на неходжкинов лимфом могат да включват треска, уголемени лимфни възли, загуба на тегло, нощно изпотяване, сърбеж на кожата, слабост и други.
Неходжкинов лимфом се образува в резултат на неконтролируем растеж на лимфоцитите, който води до уголемяване на лимфните възли. Предразполагащи (рискови) фактори за развитието му могат да бъдат:
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на лекарства, които потискат имунната защита (имуносупресивни средства).
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с ХИВ, хепатит С, инфекция с Епщайн-Бар вирус (Epstein-Barr virus).
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - синдром на хиперимуноглобулин М.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост (напреднала възраст).
- Други - състояние след органна трансплантация.
Коментари към Неходжкинов лимфом