Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусен хепатит Хроничен вирусен хепатит Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент

Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0

от 24 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Библиография
Коментари
Свързаност

В световен мащаб хроничният хепатит В е основната и водеща причина за развитие на чернодробна цироза и най-честият етиологичен фактор за развитие на хепатоцелуларен карцином (злокачествено новообразувание на черния дроб с тежко протичане и неблагоприятна прогноза).

При хроничен хепатит В с делта-агент се наблюдава персистиране на инфекцията, предизвикана от вируса на хепатит В (HBV) и делта-агента, известен още като вирус на хепатит D (HDV).

Основната разлика между острия и хроничния вирусен хепатит е в продължителността на симптоматиката, която при острия е в рамките на три месеца, а при хроничния персистира повече от шест месеца.

Вирусът на хепатит В се отличава с характерни морфологични особености и сложен антигенен строеж, докато делта-агентът представлява вироид или дефектен РНК-вирус, който за съществуването си се нуждае от присъствието на хепатит В.

Заразяването с двата вируса се осъществява едновременно (коинфекция) или последователно (суперинфекция с делта-агент при персистиращ хепатит В).

Подробна информация може да намерите на:

  • Остър хепатит В
  • Остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство

Промени в черния дробЗа хронифицирането на инфекциозния процес основна роля играят взаимоотношенията между вируса и гостоприемниковия организъм.

При отслабена имунологична резистентност имунната система не е способна да се справи с етиологичните агенти, поради което те се задържат в организма по-дълго време.

В черния дроб настъпват характерни промени.

Най-често от хепатит В се засягат ранната детска възраст (до 5 години) и младата, активна възраст (между 20 и 50 години), като висока склонност към хронифициране на инфекцията се наблюдава при малките деца, поради недостатъчното развитие на тяхната имунна система.

Във връзка с високите концентрации на вирусите в кръвта и половите секрети, основните механизми на разпространение и предаване на заразяването включват:

  • кръвен или трансмисивен път: при преливане на контаминирана кръв и/или кръвни продукти, при трансплантация на заразени органи и тъкани, използване на едни и същи игли при венозните наркомании, при медицински, стоматологични или козметични манипулации с контаминирани инструменти и други
  • полов път: при честа смяна на половите партньори и при незащитен сексуален контакт, като вирусите лесно проникват през микролезии (невидими за простото око наранявания) по лигавиците
  • вертикален път: включва заразяването на плода или новороденото от инфектираната майка, като е възможно заразяване интранатално (вътреутробно) или постнатално (посредством кърменето)
  • пряк контакт: представлява риск за малките деца при наличие на болен в семейството

Честотата на хроничния хепатит В е висока в някои райони на Азия, Африка и Западния Пасифик, като основният начин на заразяване в тези географски ширини е вертикалният (от инфектираната майка на плода). Вирусът на хепатит В преминава лесно през плацентарната бариера, инфектира плода и често води до хронифициране в ранна възраст.

В източните и южните части на Европа честотата на хроничния хепатит В е умерена, като основните начини на заразяване включват използване на контаминирани медицински, стоматологични и козметични инструменти (поставяне на пиърсинг, поставяне на татуировки), както и по вертикален път.

В районите с ниска честота на инфекцията, каквито са Австралия и западните части на Европа, основните начини на заразяване включват незащитен полов контакт и използване на нестерилни медицински пособия, особено сред венозните наркозависими.

Клиничната картина при хроничен вирусен хепатит В с делта-агент е идентична с тази при острите вирусни хепатити, с основната разлика, че продължителността на проявите е над шест месеца.

Тежестта на симптомите варира, като най-често доминират следните признаци на инфекцията:

  • болки в мускулите, слабост, лесна уморяемост
  • главоболие, фебрилитет (повишение на телесната температура)
  • гадене, липса на апетит, диария
  • болка в дясно подребрие
  • промени по кожата (полиморфен обрив), сърбеж
  • пожълтяване на склерите, кожата и лигавиците, обезцветяване на изпражненията, потъмняване на урината
  • при част от пациентите (предимно малки деца) е възможно увеличение на лимфните възли (най-често аксиларните и шийните)

Част от симптомите (диспептичните оплаквания, болката в дясното подребрие) се дължат на увеличените размери на черния дроб, а при определен процент от пациентите са налице и промени в слезката (увеличение на размерите под формата на спленомегалия).

При лицата в активна възраст заболяването може да протече протрахирано с леко проявени основни симптоми.

Основните рискове, свързани с наличието на хроничен вирусен хепатит В с делта-агент, са повишеният риск от развитие на чернодробна цироза, чернодробна недостатъчност, хепатоцелуларен карцином.

Възможно е засягане и на други органи и системи с развитие на увреждания на отделителната система (гломерулонефрит, бъбречна недостатъчност), хематологични нарушения (най-често анемия), генерализирани васкулити, артрит.

Поставяне на диагнозатаПоставянето на диагнозата се основава на данните от разпита и прегледа на болния (налични физикални находки, информация за давността на проявите), лабораторни изследвания (промени в чернодробните ензими, промени в белия или червения кръвен ред), като с най-висока информативна и диагностична стойност са резултатите от серологичните и вирусологичните изследвания (извършва се тест за хепатит В).

Доказването на антителата към вирусните антигени потвърждава диагнозата и налага съответен терапевтичен режим.

Препоръчва се извършване на ултразвуково изследване (ехография) на корем за установяване на нарушенията в черния дроб, а при необходимост се препоръчва и компютърна томография.

Диференциалната диагноза при хроничен вирусен хепатит В с делта-агент включва различаване от другите хронични хепатити (с автоимунна, инфекциозна или токсична етиология) и някои заболявания с възпалителна или неопластична генеза.

Лечението при пациентите с тази форма на вирусен хепатит е насочено към ограничаване на репликацията, размножаването на вирусите, като се прилагат антивирусни лекарства в комбинация с интерферон по схема за определен период от време. Най-често се прилагат рекомбинантен подкожен интерферон-алфа в комбинация с перорален ламивудин.

Необходимо е спазване на рестриктивна диета (намаляване на приема на кафе, газирани напитки, мазни храни, ограничаване приема на алкохол), прием на хепатопротективни средства и витаминни добавки. С цел ускоряване на възстановителните процеси се препоръчва прием на витамини от група В, витамин Е, витамин С.

Прилагат се симптоматични средства, целящи моментно облекчаване клиничните прояви на болестта и подобряване състоянието на болния.

Прогнозата се определя индивидуално в зависимост от редица фактори (възраст, общо състояние, давност и тежест на инфекцията, наличие на усложнения и засягане на други органи).

Поради високия риск от развитие на цироза и карцином на черния дроб, в последните години се провеждат масови кампании в световен мащаб с цел популяризиране на начините за заразяване и рисковете, свързани с болестта. Своевременното диагностициране и терапия намалява рисковете от дългосрочни последствия.

Въведена е задължителна ваксина против хепатит В, която се прилага на всички новородени деца в първите 24 часа. Втората и третата доза от ваксината се прилагат съответно два и три месеца по-късно. Приложението на ваксината се препоръчва и на лицата, принадлежащи към рисковите контингенти, с цел намаляване на заболеваемостта и разпространението на инфекцията.

Общите профилактични мерки включват използване на предпазни средства (презервативи) при полов акт, контрол над кръвните продукти, медицинския инструментариум, органите и тъканите за трансплантация, провеждане на информационни кампании за ежегоден скрининг на населението.

Полезна и изчерпателна информация може да намерите в раздел Здравни проблеми:

  • Хепатит
4.0/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0

  • Повръщане
  • Гадене
  • Диария
  • Коремна болка
  • Умора
  • Безсимптомно протичане на заболявания
Всички

Лечение на Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0

  • Алфа интерферон
  • Лечение с интерферон
  • Трансплантация на черен дроб

Изследвания и тестове при Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0

  • Биопсия на тестисите
  • Изследване на кръвни групи

Библиография

http://www.webmd.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.healthline.com
http://www.gastrojournal.org
https://medlineplus.gov
http://www.mayoclinic.org

Коментари към Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 00:09
    Коментирайте "Хроничен вирусен хепатит В с делта-агент МКБ B18.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Улцерозен хроничен проктит - търся специалист по диагнозата

преди 2566 дни, 14 часа и 5 мин.

Хроничен рефлукс дори с лечение

преди 2794 дни, 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 3 часа и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 3 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 3 часа и 32 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 3 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival