Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците Брусница Брусница, усложнена с пневмония (J17.1*)

Брусница, усложнена с пневмония (J17.1*) МКБ B05.2

от 10 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Брусница, усложнена с пневмония (J17.1*) МКБ B05.2 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Дребната шарка, известна още като брусница или морбили, е известно от дълбока древност инфекциозно заболяване, причинено от морбилозния вирус (morbillivirus morbilosum).

Етиологиният агент представлява РНК вирус от семейството на парамиксовирусите (семейство Paramyxoviridae), отличаващ се със специфичен антигенен строеж, морфологични характеристики и слаба устойчивост към действието на стандартните дезинфектанти и факторите от външната среда.

Инфекцията протича остро, с характерен макулозен обрив, катарален синдром и обща симптоматика, като при определени условия е възможно развитие на брусница, усложнена с пневмония (постморбилозна пневмония).

Заболяването засяга само хората (представлява антропоноза), като в близкото минало е отнело живота на стотици хиляди.

Въвеждането на задължителната имунопрофилактика с разработената ваксина против морбили, влизаща в състава на ваксината MMR (морбили, паротит, рубеола) води до сигнификантно намаление на честота на заболяването, като в нашата страна се наблюдават единични случай, а инфекцията има спорадичен характер и възниква обикновено при лица, при които не е проведена ваксинопрофилактиката, както и в резултат от миграционните движения.

Ваксиниране срещу морбили

Вирусът се отделя в секрета на горните дихателни пътища и конюнктивите през последните 2 до 3 дни преди клиничната изява на заболяването и до третия ден след появата на обрива. Механизмът на предаване е въздушно-капков.

В белите дробове има ранни пневмонични изменения, причинени от прякото вирусно действие, а при някои болни се развиват и късни усложнения, най-често от вторична бактериална суперинфекция и смесени вирусно-бактериални пневмопатии.

Болестта се отличава с изключително висока възприемчивост от страна на населението и контагиозен индекс, достигащ до сто процента, което означава, че при контакт на неимунизиран индивид с болен от брусница шансът от заразяване от почти 100 процента.

Инкубационният период (необходимото време от заразяването до първите признаци на инфекцията) най-често е между една и две седмици при неимунизирани лица и до четири седмици в отделни случаи при имунизираните или провели необходимата профилактика лица.

Симптоми на болестта

Болестта протича с преминаване през три относително добре обособени стадия, а именно катарален (грипоподобен), обривен и реконвалесцентен (възстановителен).

При брусница, усложнена с пневмония, белодробните увреждания се развиват в хода на инфекцията, преди, по време или след реконвалесцентния период.

Катаралният стадий се характеризира с продължителност около три дни и наличие на разнообразни клинични прояви, като например фебрилитет (повишение на телесната температура), кашлица (най-често суха), болки и зачервяване на гърлото, затруднено и болезнено преглъщане, конюнктивален синдром (зачервяване на очите, повишено сълзене, фотофобия, оток на клепача и други), като особено отличителен е така нареченият симптом (петна) на Филатов-Коплик. Петната на Филатов-Коплик са с белезникав цвят, разположени върху зачервената лигавична повърхност в устната кухина във вид на плаки, които трудно се отделят.

Обривът при дребна шарка (морбили) се характеризира с наличието на малки, червени, с тенденция към сливане обривни единици, леко надигнати над кожната повърхност. Започва от кожата в областта зад ушите, разпространява се бързо по лицето и шията, обхващайки и тялото.

Отличителен белег е липсата на парене, сърбеж и болезненост по хода на обривните единици, което се използва за разграничаване на морбили от другите вирози, засягащи кожата.

При имунизирани лица заболяването протича леко, атипично, рядко с развитие на различни по тежест усложнения. При неимунизирани лица е характерно тежко, агресивно протичане, склонност към засягане на други органи и развитие на усложнения.

Брусница, усложнена с пневмония (постморбилозна пневмония), се характеризира с бърза прогресия на болестта, влошаване на общото състояние, развитие на остра дихателна недостатъчност. Налице са разнообразни, многобройни клинични прояви, характерни за вирусните пневмонии, като при определени условия (спад в имунитета, наличие на подлежащи заболявания, контакт с болни хора) е възможно развитие на вторична бактериална инфекция и допълнително утежняване на протичането.

Полезна информация за дребна шарка и респираторните усложнения, развиващи се в хода на болестта, може да намерите в раздел Заболявания (Брусница, Пневмония при вирусни болести, класифицирани другаде).

Диагностициране на инфекцията

Поставянето на диагнозата при постморбилозна пневмония се основава на данните, получени при различните видове методи на изследване, а именно епидемиологична анамнеза, физикални находки, изменения в лабораторните показатели, вирусологична диагностика, образни изследвания, главно рентгенография, компютърна томография.

Клинико-епидемиологичните данни насочват към заболяването, като петната на Филатов-Коплик са патогномонични за инфекцията (типични, срещани само при това заболяване).

Доказването на етиологичните агенти се осъществява с различни серологични, имуноензимни и други методики, а уврежданията в структурата на респираторния тракт се визуализират с различните техники на образната диагностика.

Диференциалната диагноза е широка, като е необходимо различаване от други идентично протичащи инфекциозни (грип, парагрип, рубеола, скарлатина) и неинфекциозни заболявания (алергични прояви в резултат от прием на медикаменти).

Лечение при брусница, усложнена с пневмония

Лечението при брусница, усложнена с пневмония (постморбилозна пневмония), включва патогенетични и симптоматични средства. Не е разработена ефективна етиологична терапия, насочена към въздействие директно върху причинителя.

Прилагат се медикаменти от различни групи с цел подобряване на общото състояние, овладяване на електролитните увреждания, възстановяване на респираторната функция и капацитет, намаляване на риска от усложнения.

Прилагат се аналгетици (обезболяващи агенти), противовъзпалителни средства, медикаменти за лечение при висока температура, витаминни добавки.

При необходимост и съответните показания се прилагат кортикостероиди, антибиотици (само при наличие на вторична бактериална инфекция) и други.

Препоръчва се почивка на легло (постелен режим), диета, ограничаваща твърдите и дразнещи гърлото храни, богата на полезни субстанции, витамини, есенциални елементи.

Прогнозата при брусница, усложнена с пневмония, се определя индивидуално в зависимост от тежестта на инфекцията, наличието на подлежащи заболявания и увреждащи фактори, индивидуалната имунологична резистентност на пациента.

Профилактиката бива обща и специфична, като общите профилактични мекри включват повишение на здравната култура, информираност и лична хигиена, избягване на контакт с болни лица, докато специфичните профилактични мерки включват поставяне на ваксината срещу морбили, съобразно действащата схема в България.

 Подробна информация за ваксината и необходимостта от нейното приложение може да намерите в раздел Лечения (Ваксина морбили, паротит, рубеола) и раздел Заболявания (Необходимост от имунизация против морбили, Необходимост от имунизация против морбили-епидемичен паротит-рубеола).

4.0/5 8 оценки

Библиография

http://www.healthline.com
https://www.cdc.gov
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.medicinenet.com

Коментари към Брусница, усложнена с пневмония (J17.1*) МКБ B05.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Брусница, усложнена с пневмония (J17.1*) МКБ B05.2
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 11:03
    Коментирайте "Брусница, усложнена с пневмония (J17.1*) МКБ B05.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

двустранна хеморагична пневмония - наистина ли е толкова фатална?

преди 2003 дни, 13 часа и 27 мин.

Висока температура след прекарана вирусна пневмония?

преди 4470 дни, 14 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 14 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 14 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 14 часа и 26 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 14 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ХИДРО КАРН 2 кг

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ШУРАХАН 200 г

ЯМАМОТО РИСЪРЧ ФЛОГОРИН таблетки * 30

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ШЕЙКЪР 700 мл

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ФЛЕКСОТОР 255 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival