Храни, богати източници на пробиотици
Пробиотиците са полезни форми на чревни бактерии, които спомагат за стимулирането на естествените ензими и процеси, които поддържат функционирането на нашите храносмилателни органи. Добавянето на повече пробиотици, можете да донесе редица ползи за здравето:
- по-силна имунна система;
- подобрено храносмилане;
- повишена енергия от производството на витамин В12;
- по-здрава кожа;
- повишена устойчивост към настинка и грип;
- отслабване и други.
Всички те звучат добре, а консумацията на повече пробиотични храни е най-лесната стъпка към по-добро здраве. Най-добре е да комбинирате различни видове пробиотични храни, тъй като всяка от тях предлага различен вид полезни бактерии, които помагат на тялото по различни начини. Сред най-разпространените "приятелски" бактерии са:
Lactobacillus acidophilus
Lactobacillus bulgarius
Lactobacillus reuteri
Streptococcus thermophilus
Saccharomyces boulardii
Bifidobacterium bifidum
Bacillus subtilis
Киселото мляко е един от най-популярните и богати източници на пробиотици. Той се получава от прясно мляко, което е ферментирано от полезни бактерии, главно млечнокисели бактерии и бифидобактерии.
Яденето на кисело мляко се свързва с много ползи за здравето, включително подобряване на здравето на костите. Също така е полезно за хора с високо кръвно налягане. При децата, киселото мляко може да помогне за намаляване на диарията, причинена от антибиотици. Може да помогне и за облекчаване на симптомите на синдрома на раздразнените черва (IBS).
Козето мляко е богат източник на протеини, витамини и минерали, като същевременно има по-добра смилаемост и по-ниска алергенност от кравето мляко. Козето кисело мляко е особено богато на пробиотични щамове като Lactobacillus bulgarius, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium bifidum.
Не всички видове кисело мляко обаче са еднакви. Внимавайте с тези, съдържащи добавка на захари и сиропи! Избирайте кисело мляко, което има натурални съставки и съдържа "живи и активни култури".
Кефир
Подобно на киселото мляко, кефирът е ферментирала пробиотична млечна напитка, която се приготвя чрез добавяне на кефирни зърна към краве или козе мляко. Кефирните зърна представляват култури от млечнокисели бактерии и дрожди. Той има леко кисел и сладък вкус и съдържа между 10 и 34 вида пробиотици. Подобен е на киселото мляко, но тъй като е ферментирал с дрожди и повече бактерии, крайният продукт е по-богат на пробиотици.
Кефирът е свързан с различни ползи за здравето - може да подобри здравето на костите, да помогне с някои проблеми с храносмилането и да предпази от инфекции. Още за ползите от кефира може да научите в Кефир - приготвяне у дома, ползи и рецепти.
Кисело зеле
Киселото зеле представлява зеле, ферментирано от млечнокисели бактерии. Това е една от най-старите традиционни храни, популярна в много страни, особено в Европа.
Приготвено от ферментирало зеле (а понякога в комбинация и с други зеленчуци), киселото зеле е не само изключително богато на живи пробиотични култури, но може да помогне и за намаляване на симптомите на алергия. В допълнение към пробиотичните си свойства, киселото зеле е богато на фибри, както и на витамините С, В и К. Той също е с високо съдържание на натрий, желязо и манган.
Киселото зеле има кисел, солен вкус и може да се съхранява в продължение на месеци в добре затворен съд. Още за ползите от консумацията на кисело зеле може да откриете в: Кисело зеле - кулинарна традиция и народен лек.
Черен шоколад
Самият шоколад не съдържа пробиотици, но е установено, че е много полезен за пробиотичните микроорганизми, тъй като им помага да оцелеят в крайните стойности на рН на храносмилателния тракт, за да стигнат до дебелото черво. Това е само едно от многото ползи за здравето на шоколада. Още може да откриете в Черен шоколад - изкушение или лекарство.
Кисели краставички
Това се отнася не само за кисели краставици, но за повечето ферментирали зеленчуци, познато у нас като туршия. Тези ферментирали вкусни храни са също така малко познат източник на пробиотици. Всички те се приготвят по сходен начин и имат еднакъв пробиотичен потенциал.
Комбуча е форма на ферментирал чай, който съдържа голямо количество полезни чревни бактерии. Тази пробиотична напитка е използвана от векове и се смята, че помага да се увеличи енергията, да се подобри благосъстоянието, а дори и да се намали теглото.
Чай комбуча може да се открие в азиатските магазини за хранителни стоки и магазините за здравословни храни. За него е установено, че увеличава енергията и подпомага храносмилането. Може да го пиете горещ или студен.
Незряло сирене
Незрели сирена от козе мляко, овче и краве мляко са особено богати на пробиотици. Винаги купувайте сурови и непастьоризирани сирена, ако искате да се възползвате максимално от пробиотиците в тях.
Ябълковият оцет е познат като отлично средство за контролиране на кръвното налягане, холестерол, диабет и дори загуба на тегло. Освен това, той осигурява и известно количество пробиотици. Пийте по една супена лъжица разредена в чаша вода, всеки ден или го използвайте като салатен дресинг.
Маслини
Маслините в саламура съдържат големи количества пробиотици, тъй като саламурата позволява на пробиотичните култури да процъфтяват.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРОЛАЙФ ЕНЗИМИ капсули * 30
ТЕРАНОВА ПРОБИОТИК КОМПЛЕКС С ПРЕБИОТИЦИ капсули * 50
АМИКС CFM НИТРО ПРОТЕИН ИЗОЛАТ 1000 г
Безплатна доставка за България!ГЕНЕЗИС ЛАБОРАТОРИИ ПРОБИОТИК БИО МИКС капсули * 14
ЛАКТОФЛОР ОПТИ 6 НОВА ФОРМУЛА капсули * 30
ЛИВ ФРЕНДЛИ ПРОБИОТИК + АЦИДОФИЛУС С ВКУС НА ЯГОДА 3 млрд дъвчащи таблетки * 120 HOLLAND & BARRETT
Библиография
https://www.healthline.com/nutrition/11-super-healthy-probiotic-foods#section1
https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/probiotic-foods/
https://www.livingplate.org/blog/5-sources-of-natural-probiotics/
https://www.rd.com/health/healthy-eating/13-probiotic-filled-foods/
https://draxe.com/probiotic-foods/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Воден кефир (Японски кристали) - с какво може да ни е от полза и как да го приготвим у дома
- Чаена гъба комбуча - ползи и начин на употреба
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Акупресура при синдром на раздразненото черво
- Кисело зеле - кулинарна традиция и народен лек
- Полезни витамини и минерали при анемия
- Пробиотици
- Защо са полезни пробиотиците?
- Пробиотиците във ферментиралите храни могат да помагат за премахването на лошия дъх
Коментари към Храни, богати източници на пробиотици