Воден кефир (Японски кристали) - с какво може да ни е от полза и как да го приготвим у дома
Какво представлява водният кефир?
Водният кефир е газирана напитка, която се получава при ферментацията на специален вид водни кефирни зърна, които са известни още като тибикос, японски водни кристали или тиби. Зърната образуват култури от различни щамове на полезни бактерии и дрожди, които се прикрепят заедно в полизахаридна матрица. Тези микроорганизми се хранят със захари и произвеждат млечна киселина, въглероден диоксид и алкохол - резултатът е газирана и ферментирала напитка. Съдържанието на алкохол обикновено е много ниско и е под 1%.
Кефирните зърна се срещат по целия свят, като няма две напълно еднакви култури. Типичните тибикози съдържат комбинация от бактерии Lactobacillus, Streptococcus, Pediococcus и Leuconostoc с дрожди от Saccharomyces, Candida, Kloeckera и евентуално други.
Защо е полезен водният кефир?
Водният кефир е не само вкусен и лесен за приготвяне, но и изключително полезен.
Пробиотик
Най-съществената здравословна роля на водния кефир се дължи на наличието на пробиотици в него. Пробиотиците са вид полезни бактерии, обитаващи червата, които са свързани с редица аспекти на здравето, от профилактика на рака до имунна функция.
И макар киселото мляко да е почитан и добре познат у нас източник на пробиотици в съвременната диета, кефирът се смята за по-добър, тъй като осигурява по-разнообразна гама от бактерии и дрожди. Някои изследвания показват, че това са над 56 различни бактериални и дрождови щамове, сред които представители на семействата Lactobacillus, Lactococcus, Streptococcus и Leuconostoc.
Подпомага имунната функция
Благодарение на високата концентрация на полезни бактерии, добавянето на воден кефир към ежедневната диета може да даде значителен тласък на имунна система.
Според някои проучвания, определени пробиотични щамове имат отношение към понижаване на риска от чревни инфекции, превенция на рецидиви при инфекции на пикочните пътища при жените и дори да намалят честотата на респираторните инфекции. В проучвания върху животни се срещат доказателства за за потискане на възпалителните реакции от проблеми като астма.
Може да помогне в борбата с раковите клетки
Въпреки че настоящите проучвания са ограничени до лабораторни изследвания in vitro, някои от тях показват, че водният кефир може да помогне за намаляване на растежа на някои видове рак. Едно проучване установило, че екстрактът от воден кефир е ефективен при блокиране на растежа на раковите клетки на гърдата. Междувременно, други проучвания показват, че кефирът може да бъде полезен и срещу рак на дебелото черво и кръвта. Тъй като е богат на пробиотици, той също може да спомогне за засилване на имунната функция и по този начин да подпомогне потенциално профилактиката на рака.
Необходими са обаче повече изследвания, за да се оцени как водният кефир може да повлияе на растежа и развитието на раковите клетки при хората.
Пробиотик за безмлечна диета и вегани
Традиционният кефир се прави с помощта на краве или козе мляко, комбинирано с кефирни зърна, за да се получи гъста, богата на пробиотици напитка. При водният кефир обаче не се използва мляко, а захарна вода, което го прави подходящ вариант за тези, които избягват млечните продукти, било поради здравословни проблеми, диетични ограничения или лични убеждения. Още повече, че е идеален начин за увеличаване на консумацията на пробиотици и за подобряване на здравето на червата при веганска и безмлечна диета.
Млечен и воден кефир
Смята се, че водният кефир е възникнал в края на 1800-те. За разлика от популярния млечен кефир, който се прави от краве, овче или козе мляко, при водния кефир се комбинират захарна вода с водни кефирни зърна като след това сместа ферментира в продължение на 24–48 часа. Течността, която се получава е пробиотична напитка, богата на полезни бактерии.
Повече за същността и особеностите на млечния кефир, прочетете в Кефир - приготвяне у дома, ползи и рецепти
Воден кефир и комбуча
Комбуча е друга популярна ферментирала напитка от култура с кофеин и захар. Културата често е известна като „Чаена гъба“ поради своята текстура и форма. Повече за Комбуча и нейните полезни свойства може да научите в Чаена гъба комбуча - ползи и начин на употреба.
Каква е разликата между воден кефир и комбуча?
Вкусът е първата разлика между воден кефир и комбуча. Водният кефир е мек и по-вкусен в сравнение с по-силния аромат на оцет на комбуча. Водният кефир има вкус на лека и освежаваща газирана вода, но леко тръпчив. В зависимост от вариацията на билкови или плодови съставки, използвани за приготвяне на водния кефир, има известни вариации по отношения на сладкия вкус.
Пробиотични щамове. Най-голямата разлика между воден кефир и комбуча е видът на пробиотиците, произведени в процеса на ферментация. Пробиотиците, открити във водния кефир имат по-голямо разнообразие от лактобацили, отколкото в комбуча, която съдържа повече ацетобактер и разнообразни пробиотици от дрожди.
Други източници на пробиотични лактобацили са киселото мляко и живи ферментирали зеленчуци като кимчи и кисело зеле. Установено е, че лактобацилусните пробиотици спомагат за подпомагането на имунната система и долния стомашно-чревен тракт, като предотвратяват колонизирането на вредни бактерии в червата. Тези видове пробиотици могат да помогнат за поддържане на баланса между добри и лоши бактерии, усвояване на хранителни вещества от храната и подобряване на настроението.
За разлика от това, при ферментацията на комбуча доминира Acetobacter, който произвежда по-високи нива на оцетна киселина, придавайки й оцетен аромат. Комбуча може да се приеме по-скоро като помощник за разграждане на храната в горната част на стомашно-чревния тракт.
Как да си направим воден кефир?
За да приготвите воден кефир, трябва да накиснете водните кефирни зърна в стъклен буркан във вода и захар или може би малко сок или кокосова вода без захар. Покрийте го леко, за да избегнете възможна, макар и малко вероятна експлозия поради натрупване на въглероден диоксид, при стайна температура и далеч от пряка слънчева светлина за между 24 и 48 часа. След този период, можете да добавяте плодове или аромати и да създавате свои собствени уникални напитки, наподобяващи газирана вода. Необходими са 2 накисвания - първото със захарта, а второто с плодовете. Повечето хора просто поставят плодовете си по време на първото накисване, за да спестят малко време.
Каква вода да използвате? Ако разполагате с чиста, изворна вода, можете да я използвате. Някои хора използват минерална вода, други преварена и охладена чешмяна вода. Причината за преваряването на чешмяна вода е да се отстрани хлорът от нея. Не се препоръчва използването на филтрирана с въглерод вода или дестилирана вода.
Каква захар да използвате? Има много рецепти за воден кефир и видовете захари, които хората използват. Някои хора използват 100% кленов сироп, други обикновена трапезна захар или пудра захар. Не се препоръчва употребата на мед, тъй като той притежава естествени антимкробни свойства и може да деактивира добрите бактерии, които искате да запазите. Използването на органична натурална захар е един от вариантите, с които няма да сгрешите.
За приготвянето на воден кефир трябва да си осигурите зърната на воден кефир, съд за ферментация - препоръчват се стъклени буркани. Не е подходящо използването на метални съдове и прибори.
За съхранение на готовия воден кефир ще са ви необходими стъклени контейнери или буркани.
Воден кефир и алкохол
Количеството алкохол във воден кефир варира в зависимост от фактори, които включват продължителността на времето за ферментация и температурата. Редица източници посочват, че алкохолът е между 1-3%. Независимо проучване, проведено от химик през 2009 г. показа резултат от едва 0,64% алкохол. Дали водният кефир е безопасен за децата е нещо, което родителите сами трябва да решат. Оставянето на водния кефир да ферментира повече от 48 часа води до производство на повече естествен алкохол, което води до получаване на "кефирна бира". Кефирната бира е безглутенова веган бира с полезни бактерии.
Странични ефекти и нежелани реакции от воден кефир
За повечето хора водният кефир е безопасен и може да се приема с минимален риск от неблагоприятни симптоми. Подобно на други храни, богати на пробиотици, най-честите нежелани реакции включват храносмилателни проблеми като подуване на корема, гадене, запек и спазми. Тези нежелани реакции са склонни да намаляват при продължителна консумация.
Добре е да се консултирате с Вашия лекар, преди да приемате воден кефир, ако имате някакво състояние, което отслабва имунната Ви система, като СПИН. Въпреки че проучванията обикновено показват, че пробиотиците са безопасни в тези случаи, някои доклади предполагат, че пробиотиците могат да бъдат свързани с по-висок риск от инфекция при имунокомпрометирани организми.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДОМАШЕН ДОКТОР КЕФИРЕН ШАМПОАН 1 л
ДОМАШЕН ДОКТОР КЕФИРНА БАЛСАМ - МАСКА 500 мл
МАТИСЪН КЕФИР (ЛИОФИЛИЗИРАН) 130 мг капсули * 60 МТ2350
БИОТЕН ХИАЛУРОНИК ГОЛД АМПУЛИ ПРОТИВ БРЪЧКИ 1.3 мл * 7
БИОТЕН ХИАЛУРОНИК ГОЛД ЛИСТ МАСКА 20 мл
БИОТЕН ХИАЛУРОНИК ГОЛД ДНЕВЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
Библиография
https://www.healthline.com/nutrition/water-kefir
https://www.doctordslive.com/gut-health/tag/Japanese+Water+Crystals
https://www.culturesforhealth.com/learn/water-kefir/water-kefir-frequently-asked-questions-faq/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Кефир - приготвяне у дома, ползи и рецепти
- Чаена гъба комбуча - ползи и начин на употреба
- Акупресура при синдром на раздразненото черво
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Кисело зеле - кулинарна традиция и народен лек
- Кисело зеле (ферментирало зеле) - полезни свойства и противопоказания
- Понижаване на холестерола с червен ферментирал ориз
- Как да си отгледаме сами гъба комбуча в домашни условия?
- Полезни витамини и минерали при анемия
Коментари към Воден кефир (Японски кристали) - с какво може да ни е от полза и как да го приготвим у дома