Нещо срещу безсъние от домашната аптечка
Често лежим с часове в леглото и се въртим, а сънят не идва. Или пък се будим посред нощ и отново сънят бяга от очите ни. Предлагаме ви няколко лесни съвета, които ще ви помогнат да преборите безсънието.
Понякога е достатъчно само да променим някои навици, за да спим по-добре:
Един час преди лягане да превключим на режим почивка:
- Да изключим телевизора
- Да си легнем с книжка в ръка, чаша чай и спокойна музика
Упражнения за концентрация и отпускане, като например автогенен тренинг
Не трябва да използваме леглото за работа, хранене или гледане на телевизия. Това място е само за почивка и сън.
Оптималната температура в спалнята трябва да е между 16 и 19 градуса.
Добре е да разтребим помещението и да махнем нещата, които ни притесняват само като ги гледаме - например неплатените сметки или коша с дрехи за гладене. Нека да направим спалнята уютна и красива.
Що се отнася до храната, добре е да избягваме на вечеря мазни и обилни ястия. Следобед не трябва да пием напитки, съдържащи кофеин. От приема на алкохол вечер може да ни се приспива, но се нарушава ритъмът на съня, така че не е за предпочитане.
Билки срещу безсъние
Има билкови чайове, които наистина помагат да спим добре. Използвайте ги - след две до четири седмици редовно приемане ще забележите разликата. Ето някои предложения:
Две лъжички листа от маточина се заливат с чаша вряща вода, запарват се за 5 минути и се прецеждат.
Приемайте през деня или 20-30 минути преди лягане.
Лайката е успокоителна билка, която може да се използва от деца и възрастни. Чай от лайка се използва широко в Европа, Южна Америка и Мексико срещу безсъние и безпокойство в съчетание с раздразнителност, особено при деца. Може да се приема по 1 чаша, 2-3 пъти на ден или тинктура, 30 капки, 3 пъти на ден.
Лайката може да се използвана и под формата на етерично масло. За целта, няколко капки (около 5-6) се накапват в овлажнител за въздух или се смесват с масло за тяло и се използват за масаж.
Хмелът има дълга история на употреба като средство срещу безсъние, нервност и безпокойство. Намира приложение и като пълнеж към специални билкови възглавници срещу безсъние. Още по-добра, в този случай е комбинацията от хмел и листа от роза.
За приготвяне на чай, една лъжичка цвят от хмел се залива с чаша вряща вода, запарва се за 10 минути и се прецежда. Пие се по една чаша обед и вечер.
Подходяща е комбинацията от хмел и валериана: към 250 мл вряща вода, добавете 2 чаени лъжички изсушени корени от валериана и една чаена лъжичка хмел. Оставете да е накисне за 1 час, след което прецедете . Разделете отварата на две части и я приемайте на два пъти – сутрин и вечер, 15 минути преди хранене.
Билкарите смятат, че пасифлора е подходяща билка при безсъние, причинено от психическо притеснение, преумора или нервно изтощение. Поради това, често присъства като съставка на редица успокоителни препарати. Срещу проблеми със съня може да се прилага при деца и възрастни. Тази билка е отлично успокоително средство, без сериозни странични ефекти, дори в по-високи дози.
Може да се използва като чай (1 чаша, 3 пъти на ден) или тинктура (30-60 капки, 3-4 пъти на ден).
Лавандулата е деликатен тоник за нервната система. Няколко капки лавандулово масло се добавят към банята преди лягане при нарушение на съня. Освен това, под формата на масло може да се използва за компрес, за масаж или да се добавя към овлажнителя за въздух.
Две лъжички лавандула цвят се заливат с чаша вряща вода, запарват се за 10 минути и се прецеждат. Пие се по няколко чаши на ден.
Чай може да приготвите и като в 500 мл вряла вода, накиснете 1 супена лъжица от билката за 1 час. След това прецедете и изпийте. Препоръчва се по 1 чаша, 2-3 пъти на ден.
Ако се използва като етерично масло – 10 капки на 30 мл масажно масло или 3-10 капки за баня.
Две лъжички счукани корени от валериана се заливат с чаша вряща вода, запарват се за 5 минути и се прецежда. Пие се на глътки по няколко чаши на ден. Не е особено вкусно, затова добавете малко маточина.
Чай от здравец помага за справяне с безсъние. 2 чаени лъжички нарязани на ситно корени от здравец се поставят в студена вода (500 мл) и се оставят да престоят за 8 часа. След това прецедете и разделете течността на три части и приемайте по три пъти на ден, преди хранене.
Тази билка се е превърнала във важна част от билковите терапии на редица състояния и заболявания. Тя има дълга история на употреба, датираща още от древните гърци. Съвременни научни изследвания са показали, че може да помогне за облекчение на хронично безсъние и лека депресия.
Чай от жълт кантарион срещу безсъние се приготвя като 2 супени лъжици от билката се варят 5 минути в 500 мл вода. Изчакайте да изстине и прецедете. Разделете чая на 3 части и приемайте преди всяко хранене.
Тинктурата се приема в доза 1/2 до 1 чаена лъжичка, 2-3 пъти на ден. Таблетки или капсули: 1-2 броя, 2-3 пъти на ден. За постигане на пълен терапевтичен ефект може да се приема 2 до 3 седмици.
Внимание! Жълтият кантарион може да изостри чувствителността към слънчева светлина! Ако приемате тази билка или продукти на нейна основа, избягвайте излагането на пряка слънчева светлина. Ако установите повишена чувствителност към светлина или други неприятни симптоми, намалете дозата или преустановете употребата на жълт кантарион и се консултирайте със специалист в областта на билколечението, за да Ви изготви най-подходящата схема за терапия.
Ако страдате от тревожност, главоболие, мускулни или ставни болки, вече може да сте чули за свойствата на тази билка. Също така е ефективна и за борба с безсъние. Може да се открие дива маруля в състава на редица продукти против безсъние. Подходящо средство е и за деца.
Ако се използва под формата на тинктура, дозата обикновено е 2-3 капки, 3 пъти на ден.
Тази билка е друга често срещана съставка на приспивателните средства на билкова основа. Поради слабите успокоителни и леко аналгетични свойства, може безопасно да се прилага и при деца. Клинични и лабораторни изследвания ясно са показали, че седативните и антитревожни свойства на билката подобряват продължителността и качеството на съня (Bruneton, 1995).
Може да се приема като 1 чаша чай, 2-3 пъти на ден или тинктура – 30-40 капки, 2-3 пъти на ден. Обикновено чаят е с по-леко действие, затова, когато се нуждаете от по-силно действие използвайте тинктура.
Упоменатите дози са според информацията, поместена в сайта www.christopherhobbs.com. Ако установите разлика между тях и тези, обозначени на опаковката на продукта, който използвате, спазвайте препоръките и дозировката изписани на опаковката или се консултирайте с Вашия лекар!
Какво можем да направим още:
Проблемите със съня, депресиите и страховете се преодоляват по-лесно, когато физически сме във форма. Затова е добре е да започнем да спортуваме - плуване, колоездене, тичане или бързо ходене. Такива спортове за издръжливост имат много позитивно влияние върху организма. Активира се обмяната на веществата, повишава се настроението и вечер чувстваме лека умора, която помага да заспим лесно.
Топло мляко
Пийте чаша топло мляко всяка вечер, преди лягане. Преди десетилетия, учени изучавали влиянието на млякото върху съня и установили, че триптофанът (аминокиселина в млякото) може да бъде отговорен за сънотворният му ефект. Според данни от по-ранни изследвания, когато триптофанът се освобождава от мозъка, се синтезира серотонин – невротрансмитер, свързан със спокойствието и доброто настроение. Но, когато млякото и други богати на триптофан храни са били тествани, не са установени значителни промени в модела на съня. Хипнотични ефекти на триптофана в случая не се проявяват с пълна сила, тъй като другите аминокиселини в тези храни се конкурират, за да навлязат в мозъка. В тази връзка, топлото мляко действа по-скоро успокояващо, а не директно сънотворно.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КФД НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН капсули * 200
ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 180
МЕНТАЛ КОМФОРТ сироп 250 мл
СТРЕСОНАЛ капсули * 30 ГРИЙН АКТИВ
НовБИОКЕЪР КОМПЛЕКС ЗА СЪН прах 70 г
НовАРМИНА БИО РОЛ ОН СЛАДКИ СЪНИЩА 10 мл
Библиография
http://www.eatingwell.com/nutrition_health/mind_body_spirit/6_remedies_for_sleep_problems?page=2
http://www.health.com/health/gallery/0,,20306715_3,00.html
http://www.christopherhobbs.com/library/articles-on-herbs-and-health/herbs-and-natural-remedies-for-insomnia/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Индрише
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
Коментари към Нещо срещу безсъние от домашната аптечка