3 успешни практики за справяне с неспокойния сън при бебето
Сънят на бебето е едно от първите предизвикателства, пред които се изправят "новите" родители. Бебешкия сън или липсата на такъв могат да обърнат живота ни с главата надолу...
Някои бебета спят повече, други по-малко. Някои спят непробудно дълго време, докато други се събуждат често и са неспокойни. Някои бързо свикват да спят по-дълго през нощта, докато при други това се оказва трудна задача. Независимо дали става дума за новородено, по-голямо бебе или малко дете, неспокойният сън води до един и същ резултат: изтощени и напрегнати родители, които търсят начин да се справят с неспокойният сън на бебето.
"Спи, докато спи и бебето!"
Това е популярен съвет, който често околните обичат да дават, но всъщност, невинаги е толкова лесен за следване. В голяма част от случаите, когато все пак бебето заспи през деня, излизат куп задължения, които трябва да бъдат свършени - домакинство, служебни ангажименти, по-голямо дете и т.н. Ако няма на кой да разчитате да ги свърши вместо вас или не сте от хората, които могат просто да ги игнорират, трябва да търсите друг вариант, за да поспите.
Имайте реалистични очаквания относно съня на бебето
Първата стъпка към вашето спокойствие е да научите малко повече за детския сън. Кое е подходящото време за лягане? Колко време трябва да спи бебето? Кога бебето трябва да започне да спи през дълги интервали през нощта? Ако знаехте отговорите на тези въпроси, това би ви помогнало да избегнете клопки - и ненужно разочарование. След като разберете как, защо и кога бебетата спят, ще имате по-реалистични очаквания и ще ви бъде по-лесно да решите най-добрите стратегии за сън във вашето семейство.
Когато бебето ви не спи така, както бихте очаквали, е лесно да предположите, че не правите нещо така, както трябва. Новите родители понякога се притесняват, че има нещо нередно в развитието, ако малките им бебета се събуждат няколко пъти през нощта. Всъщност, нощните събуждания са напълно нормални до определена възраст.
Родителите могат също така да направят грешката да определят неподходящо време за лягане и да се опитат да принудят бебетата си да заспят в момент, в който то няма нужда от това, просто защото са прекалено вглъбени да спазват всички "правила" и препоръки строго, без да забележат сигналите на бебето?
Сънят на новороденото
Повечето новородени бебета спят повече, отколкото са будуват. Общият им дневен сън варира, но може да бъде от 8 часа до 16 или 18 часа. Новороденото се събужда през нощта, защото трябва да се храни. Ако му е горещо или студено също може да е неспокойно и да се събужда често.
През първите месеци вие следвате основно неговия ритъм, но винаги можете да направите опит да промените рутината според вашите нужди. Например, да събудите бебето си за храна точно преди да си легнете с надеждата, че ще поспи по-дълго, преди да се събуди отново.
Сънят на бебето от 3 до 6 месеца
С растежа на бебето постепенно ще намалеят и нуждите му от храна през нощта и то постепенно ще започне да спи в продължение на 6 часа през нощта, без да се събужда. Някои бебета ще спят 8 часа или повече през нощта, но не всички.
Сънят на бебето от 6 до 12 месеца
За бебета на възраст от 6 месеца до една година вече не е необходимо хранене през нощта и те ще успяват да спят до 12 часа през нощта. Но, точно както си мислите, че всичко започва да придобива някаква рутина - обикновено между 6 и 9 месеца - с навлизане в нови етапи на развитие може да настъпят отново промени и сънят да стане неспокоен. Например, когато бебето започне да свързва времето за лягане с това, че е оставено само, то може да започне да се събужда често и да плаче, само за да ви задържи. Дискомфорт от никнене на зъби или глад обаче, също може да стане причина за неспокоен сън през нощта.
Сънят на бебето след 12 месеца
След като навърши годинка, бебето спи около 12 до 15 часа за 24 часа, обикновено разделени на един дълъг нощен сън и един или два кратки през деня.
Сънят на детето на 2 години
Повечето 2-годишни спят от 11 до 12 часа през нощта, с 1 лека дрямка през деня.
Сънят на деца от 3 до 4 години
Повечето деца на възраст 3 или 4 години ще се нуждаят от около 12 часа сън, но това може да варира от 8 часа до 14. Някои малки деца все още ще се нуждаят от дрямка през деня.
Къде трябва да спи бебето?
През първите 6 месеца бебето трябва да спи в същата стая, в която сте и Вие, както през деня, така и през нощта. Когато бебето започне да будува по-често или по-дълго, можете да опитвате да го оставите да заспива само, без да го успокоявате, като го сложите в легълцето му, когато почти се е унесло в сън или, когато току-що е приключило с храненето.
Важно е да знаете, че независимо от всички "закони и правила" вашето бебе ще има свой собствен модел на сън и събуждане и той трудно би бил идентичен с този на други бебета. Също така, малко вероятно е сънят на бебето да отговаря на Вашата нужда от сън. Но, когато вече сте на прага на изтощението от дългото недоспиване се появява и въпросът "Как да се справим с неспокойният сън на бебето?"
Защо бебето не спи спокойно и как да се справите с това?
Често неспокойният сън на бебетата се обяснява като „колики“. Понякога обаче, този термин всъщност се употребява като етикет за „не знаем защо бебето ви плаче толкова много“. Обикновено коликите са съпроводени с ясни признаци, които родителите успешно долавят и преминават след 3-4 месечна възраст.
Повече за бебешките колики и начините за тяхното облекчване може да прочетете в темата: Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
Това, което може да направите в този период е, ако бебето се храни с адаптирано мляко, да се редувате с партньора си с храненето и да си осигурите повече време за сън. Ако кърмите, помолете го да поеме сутрешната смяна на пелените и обличане, за да можете да поспите малко повече.
И точно когато преминат коликите и си мислите, че всичко се подрежда и вече ще се наспите добре, след няколко спокойни нощи, то отново започва да ви буди през 2 часа.
Практики за справяне с неспокойния сън при бебето
Бебето непрекъснато расте и се развива, с което настъпват промени в режима на сън и хранене. Затова, следете добре сигналите, които то ви дава и бъдете готови да промените режима на сън и бодърстване периодично. Така например, ако забележите, че става все по-трудно приспиването във времето, в което до този момент това се е случвало, много вероятно е просто бебето вече да има нужда от повече бодърстване и игра. Опитайте да удължите интервалите между дневния сън или да намалите броя им.
Обърнете внимание и на храненето. Често именно в този период се повишават и нуждите от храна. Ако след хранене, то изглежда неспокойно и не може да заспи дълго време, мрънка или плаче, опитайте да увеличите порцията.
Никненето на зъби и болестите също могат да повлияят на съня на бебето.
1.Научете бебето да различава деня от нощта
Подобно на нас, бебетата имат циркадни ритми или биологични процеси. Можете да мислите за тези ритми като за вътрешен часовник, но има уловка: Часовникът не пристига предварително програмиран. Когато се раждат бебета, вътрешните им часовници не са синхронизирани с външния, 24-часов цикъл на дневна светлина и тъмнина. Нужно е известно време на бебетата да се адаптират. За щастие, не е необходимо да чакаме пасивно, за да се случи това. Всъщност и не бива - бебето се нуждае от нашата помощ. Проучвания показват, че бебетата се адаптират по-бързо, когато родителите им предоставят правилните „zeitgebers“ или екологични сигнали за времето на деня (Custodio et al 2007; Lohr et al 1999; Tsai et al 2012).
Добре е да се опитвате да научите бебето си още от самото начало, че нощта е различна от деня. Когато бебето спи през деня, дръжте завесите отворени и не се опитвайте да избегнете много от ежедневните шумове.
През нощта:
- Изгасете осветлението веднага щом бебето заспи. При нужда, дръжте под ръка нощна лампа със съвсем слаба, приглушена жълта светлина;
- Не говорете на бебето или на човека да Вас;
- Когато бебето се разбуди, за да яде го вземете внимателно, нахранете го и го върнете обратно в кошарата веднага щом е нахранено, без излишни движения и приказки.
- Не сменяйте пелените, освен ако това не е наложително. Когато бебето ви спи - или е на път да задряма - последното нещо, което искате да направите, е да го разсъните с натрапчиви грижи. Просто изчакайте да се събуди, тогава ще е по-удобно и за вас и за него. Ако все пак това не може да бъде отложено, бъдете тихи и внимателни - не пускайте силна светлина, ако е възможно го почистете, без да го пренасяте до банята или мивката. Научен експеримент предполага, че бебетата не се събуждат от усещането за мокра пелена (Zotter et al 2007).
- Не играйте с бебето си, ако се събуди през нощта и търси вниманието ви. Ако плаче, се опитайте да го успокоите, без да го взимате от леглото му, а просто застанете до него или леко го милвайте, за да усети близостта ви. Избягвайте носенето на ръце и люлеенето.
Така, след известно време, Вашето бебе постепенно ще научи, че нощта е за сън, а денят за игри.
2. Придържайте се към ритуал преди сън
Прибягването до успокояващ "ритуал" преди лягане може да бъде полезно за всички и да помогне за предотвратяване на проблеми със съня по-късно. Удачен момент да въведете рутина за лягане е, когато бебето е на около 3 месеца. Ритуалът може да включва:
- къпане
- преобличане в нощни дрехи и специална завивка, която да използвате само за нощния сън
- поставяне в леглото
- четене на приказка или песничка за лека нощ
- затъмняване на светлините в стаята, за да се създаде спокойна атмосфера
- целувка и гушкане за лека нощ.
С напредването на възрастта на детето, придържането към подобна рутина преди лягане става все по-полезно. Твърде много вълнение и стимулация непосредствено преди лягане може да разсъни детето, затова, с приближаване на часа за лягане, прекарайте известно време в някои по-спокойни дейности, като четене или гушкане в леглото.
3. Уверете се, че бебето не е гладно
Оставете малко време между храненето на бебето и приспиването. Ако храните бебето непосредствено преди лягане, то храненето и заспиването ще се свържат в съзнанието на вашето бебе и когато се събуди през нощта, може да очаква храна отново, която да му помогне да заспи.
Твърде често родители споделят, че хранят бебето си (или малко дете) по няколко пъти на нощ, защото няма да заспи по друг начин. Това обаче означава, че бебето и родителите не получават съня, който им е абсолютно необходим, за да бъдат спокойни и работоспособни.
И, както вече знаете... бебето ви е УМНО! Супер умно и адаптиращо се към случващото се около него. Това означава, че знае точно как да натиска перфектната комбинация от бутони, за да получи това, което иска - вашето внимание. Разбира се, бебето не ви манипулира умишлено. То е бебе! То просто развива инстинкта си.
Ако бебето се събуди посред нощ и осъзнае, че мама е напуснала стаята и нещата са се променили след лягане, има логика то да плаче, докато тя се върне. Очевидно обаче бебетата не плачат само и единствено, защото искат мама. Те плачат, защото им е неудобно, или защото им е твърде горещо или твърде студено ... и плачат, защото са гладни. Така че, когато се събудят посред нощ и започнат да плачат, е трудно да се определи дали това е така, защото трябва да ядат или просто искат да видят мама обратно в стаята.
Едва ли някой би ви посъветвал да не обръщате внимание на този плач и да се върнете в стаята си. Всеки един родител обикновено знае най-добре как звучи плачът на детето, когато го боли нещо, когато е нервно, гладно или просто не му е комфортно. Но, ако бебето ви се събужда шест пъти през нощта и се нуждае от това да го люлеете, за да заспи отново или да го кърмите всеки път, за да заспи, това може да доведе до сериозно лишаване от сън, както за майката, така и за бебето (или малкото дете), които са станали зависими от помощта на родителите си, за да заспят или да останат заспали чрез кърмене, люлеене, подскачане и т.н., и това не е нещо, което може да бъде магически решено за 15 или 20 минути.
Как да разберем дали бебето се събужда от глад?
Наистина ли е гладно вашето бебе посред нощ? Ето няколко неща, които трябва да имате предвид, когато се опитвате да разберете дали бебето ви наистина е гладно или се събужда по навик.
Бебето по-малко ли е от 6 месеца?
Приблизително до шестмесечна възраст бебетата обикновено се нуждаят от поне едно нощно хранене. Тъй като коремчето им е все още малко, то не може да побере толкова, че да издържи до сутринта. Макар че понякога да има бебета, които съумяват да спят по 10 часа на 10-седмична възраст, като общо правило, повечето бебета се нуждаят от едно нощно хранене до около шест месеца или 7 кг.
Получава ли бебето достатъчно калории през деня?
Ако вашето бебе е на възраст над 6 месеца и/или тежи повече от 7 килограма, без да има медицински проблеми, то е абсолютно способно да спи през нощта (11-12 часа), без да се нуждае от храна. Но това е така, само ако поема всичките си калорични нужди през деня.
За да направите това, трябва да насърчавате бебето да приема пълноценни храни след всяка дрямка. Може дори да се наложи да добавите едно допълнително хранене в даден момент през деня. Като алтернатива, можете да удължите кърменето с около пет минути или всяка бутилка с няколко милилитра повече, за да получите тези млечни калории.
След като бебето навърши шест месеца, може да започне да приема и твърди храни, които също могат да добавят калории.
Бебето заспива ли докато се храни?
Вероятно сте преживели това: Бебето се събужда и започва да плаче 45 минути след като е сложено да спи или след кратка дрямка. И така, вие отново предлагате храна. То започва активно да яде отново, но изпива няколко милилитра мляко и отново заспива, докато се храни. Ако това се случва доста често, вероятно детето не е гладно - просто се събужда и се храни за успокоение. Ако е наистина гладно, ще изяде много повече.
След нощното хранене, бебето спи ли по-дълго?
Ако бебето се нуждае от нощно хранене, то трябва да може да спи около 3-4 часа след това. Но, ако се събужда само 45 минути или час и половина след заспиване, тогава е по-вероятно да се буди, защото зависи от вашата помощ (чрез кърмене, хранене, люлеене и т.н.), за да заспи обратно.
Ако се нахрани, заспива ли отново?
Опитвали ли сте някога да оставите бебето да поплаче за момент, преди да влезете при него? И ако да, заспива ли отново след няколко минути? Това е още един силен индикатор, че то не е било много гладно и вместо това просто търси вашата помощ, за да заспи. Ако бебето е наистина гладно, то няма да се успокои дори след вашата поява. Това може да е сигнал, че всъщност се нуждае от храна.
Бебето успява ли да заспи самостоятелно?
Това е основата на добрите умения за сън. Успява ли да заспи бебето, ако го оставите в леглото му будно и излезете от стаята, без да го люлеете, говорите и т.н? Ако това е така, тогава е много малко вероятно то да се събужда през нощта по тази причина. Вероятно просто тогава се нуждае от храна.
И, не на последно място...погрижете се за собственото си емоционално състояние, защото стресът е заразен.
Бебетата усещат притеснението в родителите и стават по-неспокойни, когато този, който се грижи за тях е стресиран, изнервен или уплашен. Ако установите негативни емоции в бебето (проектирани в непрестанен плач и неспокойство, противодействайте им със спокойствие и самообладание. Наблюдателни проучвания показват, че това има значение. Родителите, които реагират успокояващо на емоциите на децата си, съобщават за по-малко проблеми със съня на бебето и това е така, независимо от условията на съня на семейството. Независимо дали децата споделят спалня с родителите си или спят в друга стая, те спят по-добре, когато родителите им са спокойни и отзивчиви.
Ако подозирате, че нарушеният сън на бебето е свързано с медицинско състояние, обсъдете това с педиатър.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ОРТОПЕДИЧНА ВЪЗГЛАВНИЦАОТ МЕМОРИ ПЯНА (VISCO) КЛАСИК ЗА БЕБЕ 652
КАК СПЯТ БЕБЕТАТА - СОФИЯ АКСЕЛРОД - СИЕЛА
СЛИПЪР СПРЕЙ ЗА СЪН 100 мл
СЛИПЪР СПРЕЙ ЗА СЪН С МАНДАРИНА 100 мл
ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЗА СЪН 10 мл
СТИМОЛ сироп саше * 18
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/getting-baby-to-sleep/
https://www.webmd.com/parenting/baby/nighttime#1
https://www.parentingscience.com/baby-sleep-tips.html
https://beewisesleepconsulting.com/6-ways-to-tell-if-your-baby-is-truly-hungry/
СТАТИЯТА е свързана към
- Цели медицински системи
- Традиционна медицина
- Калкулатор на пола на бебето
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Как да свалим температурата при бебе
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
Коментари към 3 успешни практики за справяне с неспокойния сън при бебето