Диария
Диария: повечето здрави хора се изхождат от три пъти на ден до три пъти седмично. Нормалните изпражнения обикновено са твърди, тъй като тънките черва и дебелото черво са високо ефективни при усвояването на хранителни вещества и течности.
Диария се появява, когато тези процеси са нарушени, например, когато бактерии или вируси увреждат лигавицата на червата и/или има прекомерна секреция на течност, която надвишава способността на червата да я реабсорбира. Изпражненията стават меки, дори воднисти и по-чести (повече от три пъти на ден). Диарията може да бъде остра и хронична.
При остра диария симптомите се появяват внезапно, но обикновено отминават в рамките на 5 до 10 дни. Хроничната продължава повече от две седмици.
Често състоянието е съпроводено с гадене, повръщане, висока температура, намален прием на храна и течности, спастична коремна болка, подуване на корема, поява на слуз или кръв в изпражненията.
Изображение: freepik.com
Диарията може да настъпи в резултат на:
- Инфекциозни и паразитни болести - дизентерия, холера, ботулизъм, жиардиаза, шигелоза, салмонелоза, бактериална чревна инфекция (с Ешерихия коли, Кампилобактер, Йерсиния ентероколитика), инфекция с ХИВ, СПИН, спру, криптоспоридоза, вирусен хепатит, ротавирусен ентерит, бактериално хранително отравяне, диария и гастроентерит с инфекциозен произход, внезапна екзантема (шеста болест).
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - фолиевонедоимъчна анемия, витамин B12-недоимъчна анемия, малабсорбция.
- Болести на храносмилателната система - болест на Крон (Crohn's disease), улцерозен колит, цьолиакия, синдром на дразнимото черво, хроничен панкреатит (с алкохолна етиология), дивертикули на червата, остър апендицит, неинфекциозен гастроентерит и колит, функционална диария, перитонит, токсично увреждане на черния дроб, чернодробна недостатъчност, жлъчнокаменна болест, остър панкреатит, нарушена резорбция, причинена от непоносимост към въглехидрати, масти, белтък и нишесте.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипертиреоидизъм, Адисонова болест, захарен диабет, кистозна фиброза, тиреотоксикоза, непоносимост към лактоза, карциноиден синдром, недоимък на цинк в храната.
- Психични и поведенчески разстройства - генерализирана тревожност.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти от прием на медикаменти (антибиотици, лекарства срещу високо кръвно налягане, антиацидни средства, добавки съдържащи магнезий, нестероидните противовъзпалителни средства, химиотерапевтици, антиаритмици, злоупотреба с лаксативи), лъчетерапия.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - отит.
- Болести на пикочо-половата система - синдром на предменструално напрежение, дисменорея.
- Новообразувания - рак на червата.
- Болести на дихателната система - грип.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – злоупотреба с алкохол, анафилактичен шок, алергия, радиационно облъчване.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - химиотерапия.
- Други - хирургична интервенция, консумация на дразнеща стомашно-чревния тракт храна.
По-чести причини за диария
Вирусни инфекции
Вирусите са сред най-честите причинители на диария. Такива са: ротавирусите (често срещана причина за диария при кърмачета и деца); норовируси (например, Norwalk virus, Caliciviruses са най-честата причина за диария сред възрастни и деца в училищна възраст); аденовируси (предизвикват инфекции, които се срещат при всички възрастови групи).
Изображение: CC0 Public Domain
Бактерии и паразити
Замърсената с бактерии или паразити храна и вода може също да доведе до диария. Clostridium difficile е вид бактерии, които могат да причинят сериозни инфекции, водещи до диария, след курс на антибиотици или по време на хоспитализация.
Хранително отравяне - друга често срещана форма на остра диария, обикновено причинена от Salmonella и Campylobacter. Тези инфекции могат да бъдат предадени чрез замърсена вода или храна, като домашни птици и яйца, или от носител (т.е. човек, който има инфекция, но няма симптоми).
Прием на медикаменти
Много лекарства могат да причинят диария. Пример са антибиотиците, които унищожават „добрите бактерии“ и нарушават естествения баланс на микрофлората в стомаха.
Лактозна непоносимост
Лактозата е захарта в млякото и другите млечни продукти. Хората, които имат проблем с усвояването й страдат от диария, след консумация на млечни продукти. Лактозната непоносимост може да се увеличи с възрастта, тъй като нивата на ензима, който спомага за разграждането на млечната захар спадат.
Изображение: CC0 Public Domain
Кога да потърсите лекарска помощ?
Незабавно се свържете с лекар, ако:
- имате кръв изпражненията или черни изпражнения;
- поддържате висока температура повече от 24 часа;
- диарията продължава повече от 2 дни;
- имате гадене и повръщане, което ви пречи да поемате течности (дехидратирани сте);
- силна болка в корема или ректума.
Лечение
В повечето случаи диарията ще премине в рамките на няколко дни без никаква намеса. Но състоянието е по-серизно ще се наложи лечение. То обикновено включва:
- рехидратация;
- лека и щадяща диета;
- антидиарични медикаменти;
- антибиотици.
Допълнителна информация, свързана с лечението на диарията може да намерите в темите:
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария;
- Хомеопатия при диария;
- Лечение на диария с мокса;
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни;
- Хранителен режим (диета) при диария.
Усложнения
Диарията може да предизвика дехидратация, която може да бъде животозастрашаваща, ако не се лекува. Дехидратацията е особено опасна при деца, възрастни хора, хора с отслабена имунна система, с хронични заболявания и недохранени.
Две от потенциално сериозните усложнения на диарията са:
- дехидратация, с остра диария или хронична диария;
- малабсорбция, с хронична диария.
Диарията също може да е признак на широк кръг от хронични състояния. Те трябва да бъдат диагностицирани, за да се предотвратят допълнителни проблеми.
Може ли да се избегне диарията?
Един от най-важните и основни начини да се избегне това състояние е внимателното миене на ръцете след използване на тоалетна и преди консумация на храна. Тъй като повечето пъти диарията е свързана с чревни инфекция, които обикновено се предават от заразена храна или вода - внимавайте какво консумирате. Пийте само бутилирана или преварена вода и избягвайте несигурни източници на водата. Не консумирайте сурови, непочистени плодове и салати, миди и всички храни, които могат да съдържат сурови яйце. Най-безопасната храна е тази, която е гореща и добре приготвена. При местни епидемии се появяват пристъпи на диария, дължаща се на норовирус. В такива случаи е важно инфекцията да не се разпространи - затова избягвайте да посещавате болни приятели и роднини в такива моменти.
Може ли да се предотврати диарията?
Посочените по-горе хигиенни мерки трябва винаги да бъдат първа защита срещу остра диария. Съществуват обаче и други мерки, които могат да помогнат за намаляване на шансовете да бъдете засегнати.
Антибиотици: за тези, които пътуват до рискови райони (като индийски субконтинент, Югоизточна Азия, Африка и Латинска Америка), шансът за остра диария може да бъде намален, като се вземе антибиотик с широк спектър на действие. Това обаче обикновено не се препоръчва, тъй като антибиотиците имат неблагоприятни ефекти и широкото използване по този начин може да доведе до появата на резистентност към тях. Следователно съществува опасност лечението да е по-лошо от заболяването.
Ваксини: ваксините за диария по време на пътуване са в процес на разработване и една умерено ефективна ваксина вече е налична в Обединеното кралство (Dukoral). Тя е насочена към вид бактерия, известна като ентеротоксична Escherichia coli (E.coli), която е най-честата причина за диария по време на път.
Пробиотици: има доказателства, че пробиотици (като лактобацили и бифидобактерии), също могат да намалят шансовете за диария. В допълнение полезни могат да бъдат и лекарствата без рецепта. Посъветвайте се за тях с Вашия лекар или фармацевт.
Заглавна снимка: CC0 Public Domain
Заболявания при симптом Диария
- COVID-19, идентифициран вирус
- Автоимунна полигландуларна недостатъчност
- Агранулоцитоза
- Аденовирус като причина за болести, класифицирани другаде
- Аденовирусен ентерит
- Аденовирусна инфекция, неуточнена
Продукти свързани със СИМПТОМА
БИСМУТУМ 9 CH
КАТИДРАЛ ПЛЮС саше * 12
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО OT РИГАН 10 мл.
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ЕНЗИМИ капсули * 30
МЕНТА ЛИСТА
ДИОЛИН течност саше 15 мл * 6
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diarrhea/symptoms-causes/syc-20352241
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-diarrhea#1
https://www.emedicinehealth.com/diarrhea/article_em.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/158634.php
https://gutscharity.org.uk/advice-and-information/symptoms/acute-diarrhoea/
СИМПТОМА е свързан към
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Дизентерия
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Скоруша
- Натурални средства срещу нервен стомах
Коментари към Диария