Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Тумори Тумори на лимфните възли и хемопоетичната система Хочкинов лимфом

Хочкинов лимфом

от 13 март 2018г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Хочкинов лимфом - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хочкиновият лимфом е първичен злокачествен тумор на лимфните възли, рядко засягащ екстранодалната лимфоидна тъкан. Критериите за диагноза са: туморен компонент (типична и варианти на Reed-Sternberg клетка) и реактивен компонент (нормални зрели лимфоцити, еозинофили, плазмени клетки, неутрофили, фиброза и капиляри).

Хочкиновият лимфом (по-рано болестта на Ходжкин) е потенциално лечим лимфом с отделна хистология, биологично поведение и клинични характеристики. Болестта се определя от гледна точка на нейния микроскопски вид (хистология) и от изразяването на маркери на клетъчната повърхност (имунофенотип).

Етиологията на Хочкинов лимфом е неизвестна. Инфекциозни агенти, по-специално вирус на Epstein-Barr, могат да бъдат включени в патогенезата. В зависимост от проучването данните показват, че до 30% от случаите на класически Хочкинов лимфом може да са положителни за Epstein-Barr протеини. Честотата на Epstein-Barr позитивност варира в зависимост от подтипа. Нодуларния лимфоцито-преобладаващ Ходжкинов лимфом рядко експресира Epstein-Barr протеини, докато при класическия Хочкинов лимфом  Epstein-Barr позитивността е най-често срещана при смесено-клетъчния тип.

ХИВ-позитивните пациенти също имат по-висока честота на Хочкинов лимфом в сравнение с HIV-негативните пациенти. Въпреки това, Хочкиновия лимфом не се счита за СПИН-дефинираща неоплазма.

Генетичното предразположение играе роля в патогенезата на заболяването. Приблизително 1% от пациентите с лимфом на Хочкин имат семейна анамнеза за заболяването, а братята и сестрите на засегнатото лице имат 3- до 7-кратно повишен риск от развитие на заболяването.

Световната здравна организация класифицира Хочкиновия лимфом в следните типове:

  • нодуларна склероза
  • смесено-клетъчен
  • лимфоцитно изчерпване
  • лимфоцитно преобладаване

Петият тип, нодуларен лимфоцито-преобладаващ Ходжкинов лимфом, е отделен обект с уникални клинични признаци и различна терапевтична парадигма.Хочкинов лимфом

Засегнатите лимфни възли (най-често латералните лимфни възли) се увеличават, но тяхната форма се запазва, тъй като капсулата не е засегната. Обикновено повърхността на рязане е бяло-сиво и равномерно. В някои хистологични подтипове (например нодуларна склероза) може да се появи нодуларен аспект.

Микроскопското изследване на биопсията на лимфните възли разкрива пълно или частично изтриване на архитектурата на лимфните възли от разпръснати големи злокачествени клетки, известни като клетки на Reed-Sternberg, смесени в реактивен клетъчен инфилтрат, съставен от променливи съотношения на лимфоцити, еозинофили и плазмени клетки. Клетките на Reed-Sternberg се идентифицират като големи, често двуклетъчни клетки с видни нуклеоли и необичаен CD45-, CD30 +, CD15 +/- имунофенотип. В приблизително 50% от случаите клетките на Reed-Sternberg се заразяват с вируса на Epstein-Barr.

Характеристиките на класическите клетки на Reed-Sternberg включват големи размери (20-50 микрометра), обилна, амфофилна, фино гранулирана/хомогенна цитоплазма. Имат две ядра с огледално изображение (овни очи), всяко с еозинофилна нуклеола и дебела ядрена мембрана (хроматинът се разпределя близо до ядрената мембрана).

При класическия Хочкинов лимфом неопластичната клетка е клетката на Reed-Sternberg (фигура 1). Reed-Sternberg клетките съдържат само 1-2% от общата маса на туморни клетки. Остатъкът се състои от различни реактивни, смесени възпалителни клетки, състоящи се от лимфоцити, плазмени клетки, неутрофили, еозинофили и хистоцити.

Повечето клетки на Reed-Sternberg са с произход от В-клетки, получени от центровете на лимфните възли, но вече не могат да произвеждат антитела. Случаите на Хочкинов лимфом, в които клетката на Reed-Sternberg е с Т-клетъчен произход, са рядкост, представляващи 1-2% от класическия лимфом.Хочкинов лимфом

Reed-Sternberg клетките последователно експресират CD30 и CD15 антигени. CD30 е маркер на активиране на лимфоцити, който се експресира от реактивни и злокачествени лимфоидни клетки и първоначално се идентифицира като антиген на клетъчна повърхност върху клетки на Reed-Sternberg. CD15 е маркер на късни гранулоцити, моноцити и активирани Т-клетки, които нормално не се експресират от клетки от линия В.

При типа нодуларна склероза, който съставлява 60-80% от всички случаи на Хочкинов лимфом, морфологията показва нодуларен модел. Фиброзни явления винаги се срещат при този тип. Те по-често съответстват на образуването на широки колагенови ленти, които произхождат от сгъстената капсула на лимфния възел и подразделят паренхима на големи възли. Фиброзната тъкан показва типичен бирефрактивен зелен цвят при микроскопия с поляризирана светлина.

Характерната клетка е клетката Reed-Sternberg от лакунарен тип, която има монолобитно или многолистово ядро, малка нуклеола и изобилна бледа цитоплазма. Нодуларната склероза често се наблюдава при подрастващи и млади възрастни. Това обикновено включва медиастинум и други свръхдиагностични места.

При смесено-клетъчния тип (фигура 2), който представлява 15-30% от случаите, инфилтратът обикновено е дифузен. Клетките на Reed-Sternberg са от класически тип (големи, с двойни или множествени ядра и голям, еозинофилна нуклеола). Често засяга коремните лимфни възли и далака. Пациентите с тази хистология обикновено имат напреднал стадий на заболяване със системни симптоми. Смесено-клетъчния тип е най-често наблюдаваният хистологичен тип при пациенти с инфекция с вируса на ХИВ.

Типът лимфоцитно изчерпване представлява по-малко от 1% от случаите. Инфилтратът е дифузен и често се проявява хипоклетъчен. Има голям брой клетки на Reed-Sternberg и странни саркоматни варианти.

Лимфоцитното изчерпване се свързва с по-напреднала възраст и ХИВ-позитивния статус. Пациентите обикновено са с напреднало заболяване. Протеините от вируса Epstein-Barr (EBV) се експресират в много от тези тумори. Много случаи са диагностицирани в миналото, всъщност са били неходжкинов лимфом, често с големи анапластични клетки.

Типът лимфоцитно преобладаване представлява 5% от случаите. При него се наблюдават клетки на Reed-Sternberg от класически или лакунарен тип с инфилтрат на лимфоцити. Това изисква имунохистохимична диагноза. Някои случаи може да имат нодуларен модел.Хочкинов лимфом

Нодуларен лимфоцито-преобладаващ Ходжкинов лимфом съставлява 5% от случаите. Тя е отделна клинична единица и не се счита за част от класическия Хочкинов лимфом. Типичните клетки на Reed-Sternberg са редки или липсват. Вместо това, лимфоцитни и хистиоцитни клетки или "popcorn клетки" (техните ядра приличат на взривена ядро от царевица, фигура 3) се виждат на фона на възпалителни клетки, които са преобладаващо доброкачествени лимфоцити. За разлика от клетките на Reed-Sternberg, лимфоцитните и хистиоцитни клетки са положителни за В-клетъчните антигени, като CD20, и са отрицателни за CD15 и CD30. Реактивната среда се състои от малки лимфоцити с някои плазмени клетки и епителиоидни елементи, които понякога стават толкова многобройни, че да наподобяват богат на хистиоцити, голям В-клетъчен лимфом.

Още по темата:
  • Първичен лимфом на гърдата Първичен лимфом на гърдата
  • Лимфоми на тънкото черво Лимфоми на тънкото черво
  • Нехочкинов лимфом Нехочкинов лимфом
5.0/5 1 оценка

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://emedicine.medscape.com/article/201886-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Hodgkin%27s_lymphoma
http://www.pathologyatlas.ro/hodgkin-lymphoma.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1769601/


Коментари към Хочкинов лимфом

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хочкинов лимфом
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 04:52
    Коментирайте "Хочкинов лимфом"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Тумори
  • Тумори на лимфните възли и хемопоетичната система
  • Лечение с интерферон
  • Хранене при лимфом
  • Алтернативни средства в терапията на лимфом
  • Първичен лимфом на гърдата
  • Гудучи
  • Лечение на лимфом
  • В САЩ одобриха нов медикамент за лечение на Ходжкинов лимфом
  • Фототерапия
  • Имунотерапията удължава живота при лимфом на Ходжкин
  • Нехочкинов лимфом
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 13 часа и 3 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 5 часа и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 12 часа и 36 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 19 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 23 дни, 11 часа и 54 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 24 дни, 11 часа и 19 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 26 дни, 16 часа и 43 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 26 дни, 18 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Гудучи Гудучи

Гудучи

от 23 авг 2023г. Прочети повече
Алтернативни средства в терапията на лимфом Алтернативни средства в терапията на лимфом

Алтернативни средства в терапията на лимфом

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Фототерапия Фототерапия

Фототерапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival