Обездвижване (Имобилизация)
Обездвижването, познато в медицината като имобилизация, е метод за ограничаване на движението в част от тялото, докато тя не се възстанови или коригира.
Това се осъществява с използване на различни имобилизиращи средства като шини, ортези и гипсови превръзки. Така се обездвижват и защитават счупени кости, изкълчени стави, както и пострадалите около тях меки тъкани, като сухожилия и ставните връзки.
Шинирането и имобилизацията са от решаващо значение и за първата помощ, най-често в случаите на травми и уврежданията на опорно-двигателния апарат. Най-ефективно за пациента е, ако шината се приложи възможно най-рано в доболнична обстановка, преди да бъде транспортиран.
Ако се подозира фрактура или изкълчване, трябва да се постави шина - това ще стабилизира увреждането докато се транспортира пациента, предотвратявайки по-нататъшно увреждане на костна, нервна и мека тъкан. Освен това обездвижването при нараняване може значително да намали болката на пациента, отокът и спазмите на мускулите.
Видове обездвижване
Гипсови превръзки и шини - обикновено се използват за обездвижване на счупена кост. След като лекарят се увери, че двата счупени края на костта са подравнени, се поставя гипсова превръзка, за да ги задържи на място, докато зарастнат отново чрез образуване на калус. В по-съвременния вариант се иползва така наречения полимерен или "пластмасов" гипс, който е съсавен от синтетични смоли и материали. Той тежи по-малко от гипса, по-издръжлив е и позволява на кожата да диша. Слой памук или синтетична подложка първо се увива около кожата, за да покрие засегнатата зона и да предпази кожата. След това върху това се нанася гипсовата превръзка и се оставя да изсъхне. Полимерният олекотен гипс се втърдява за около 30 минути, докато за класическия, това може да отнеме до 24 часа, за да изсъхне напълно. Също така, нормалният гипс трябва да се съхранява сух и да не се мокри след поставяне. В полимерния вариант превръзката може да бъде напълно потопена във вода при вземане на душ или вана.
Вижте още:
Меки превръзки - използват се при навяхване, разтежение или друго нараняване на меките тъкани и имат слабо фиксиращо действие. Изполват се различни бинтове, левкопласт и превързочни средства. Те могат да бъдат използвани и при при първа помощ за обездвижване на крайник, докато се отиде при лекар. Например триъгълна превръзка тип слинг, се поставя под конрузената ръка и след това завързва около врата. Често тези превръзки са временни и се правят при спортни травми.
Ортопедична яка - използва за наранявания на шията. Облекчава болката чрез ограничаване на движението на главата и шията
Екстензия (Издърпване, изтегляне, тракция) - метод с прилагане на външна сила, чрез който се подравняват счупените фрагменти, за да зараснат в правилна позиция. На специално легло в ортопедична клиника най-често счупения крайник е окачен на високо с макара. Например, ако костта на бедрото се счупи, счупените краища могат да се припокриват. Използването на тракция ще ги държи в правилната позиция.
Вижте още:
Ортеза - ортопедичен продукт, който се използва за фиксиране, предпазване, подравняване, коригиране на деформации или за подобряване на функцията на подвижна част на тялото. Най-често се използват в областта на крайник след счупване, навяхване, изкълчване или хирургична процедура. Тъй като повечето ортези могат лесно да се свалят и поставят обратно, те са удобно средство, когато трябва да се направи физиотерапия и упражнения за крайника по време на рехабилитацията. Много от ортезите също така могат да се регулират, за да позволят определена свобода на движение, но запазвайки предпазващата си и стабилизираща функция.
В зависимост от предназначението си, могат да се използва направени по поръчка или готови ортези. Готовите ортези се предлагат в различни форми и размери и се използват по препоръка от ортопед. Те обикновено имат велкро ленти, които правят ортезата лесна за регулиране, поставяне и сваляне. Ортезите и имобилизиращите шини предлагат по-малка стабилност и защита от гипса и се използват в определени случаи и етапи на лечението.
Вижте още:
»Ортези за горен крайник
»Ортези за долен крайник
Техника и подход
Медицинското лице трябва:
- Да свали дрехите от нараненото място.
- Да се увери, че пациентът е стабилен. Ако пациентът е критичен/нестабилен, рутинното шиниране на крайниците не трябва да се прави. Вместо това трябва да се подходи към спешно транспортиране.
- Да оцени дисталната двигателна и сензорна функция. Фрактури или дислокации могат да доведат до увреждане на нервите и кръвоносните съдове.
- Да оцени цвета на кожата и температурата, дистално (надолу) от нараняването.
- Да избере подходящо устройство за обездвижване. Избраното устройство трябва да обездвижи костите над и под мястото на нараняване. Шината трябва да бъде подходящо измерена, за да се гарантира, че е с достатъчен размер.
Усложнения
Усложненията на имобилизацията се дължат на дългосрочното обездвижване. То може да доведе до мускулна атрофия, контрактури. Не се среща често и е обратимо.
Снимки: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Обездвижване (Имобилизация)
- Ганглион
- Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на ниво глезен и стъпало
- Изкълчване, навяхване и разтягане на неуточнена област от тялото
- Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на коляното
- Плоско стъпало [pes planus] (придобито)
- Последици от травми на горен крайник
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557703/
http://www.healthofchildren.com/I-K/Immobilization.html
https://www.health.ny.gov/professionals/ems/pdf/srgpsjoints.pdf
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/immobilization
СТАТИЯТА е свързана към
- Помощни средства и медицински изделия
- Студен компрес или пакет с лед
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Гипсова превръзка
- д-р Любомир Божков Георгиев
Коментари към Обездвижване (Имобилизация)