Последваща помощ с възстановителна хирургия на горен крайник МКБ Z42.3
Последващата помощ има за цел да се избегнат усложнения от извършените процедури и да се осигурят оптимални условия за възстановяването на пациента. След травми или пластична хирургия на ръцете се налага последваща помощ с възстановителна хирургия на горен крайник. Една от тези процедури е брахиопластиката. Това е процедура за отстраняване на излишното количество мастна тъкан и кожа от ръцете. Особено полезна е при драстично сваляне на тегло. Благодарение на процедурата се реконструират ръцете и се постига по-младежки вид. След такава интервенция съществува риск от поява на белези, асиметрия на двете ръце, възможна е промяна в сетивността или проблеми с шевовете.
Белези има на мястото на инцизията (разреза), като най-често се извършват от вътрешната страна на ръката. Рядко белезите могат да бъдат надигнати и зачервени. Инжекции с кортикостероиди могат да подобрят състоянието. Асиметрия на двете ръце може да се получи вследствие на проблеми със заздравителния процес. Пациентите трябва да са наясно, че пълна симетрия никога не може да се постигне.
Пациентът може да се оплаче от променена сетивност на ръцете, която се дължи най-вероятно на засегнати повърхностни сензорни нерви. Възможно е да чувства временно изтръпване. След операцията шевовете може да се придвижат нагоре към повърхността на кожата. В този случай е необходимо те да се отстранят и понякога се налага повторна процедура. Като всяка друга операция и при тази има риск от кървене, инфекция или неблагоприятен ефект срещу анестезията.
Брахиопластиката не е подходяща за всеки и не се препоръчва при пациенти, които са със значително наднормено тегло, имат чести драстични промени в теглото си, медицинско състояние, възпрепятстващо заздравителния процес или са пушачи. След операцията ръцете са покрити с марли и еластични бинтове, за да се намали отокът. Поставят се дренажи за евакуиране на излишното количество течности или кръв. В първите 3, 4 седмици след процедурата трябва да се избягва да се повдигат ръцете над нивото на раменете. Препоръчително е да се избягва физическата активност. Предписват се антибиотици, за да се избегне инфекция и медикаменти срещу болката.
Липосукцията на ръце е сравнително лека процедура, след която в същия ден пациентът може да се прибере. Тъй като за ръцете е необходима само умерена компресия, следоперативната грижа е сравнително проста. Компресиращата дреха е предназначена да се намали подуването и да се запазят контурите на ръката, докато тъканите се приспособят към новата си форма. Дренажът рядко трае повече от 24 до 48 часа след операцията.
След процедурата не трябва да се извършва тежка физическа дейност, да се шофира или работи с машини. Физическата дейност се възобновява след 2 до 4 дни след операцията. Препоръчва се да се започне постепенно с по-леки тежести и след това да се увеличават.
След операцията чувствителността на зоната е повишена. Пациента може да изпита лека болка, парене, подуване или евентуално изтръпване в областта. Появата на синини е нещо нормално, но те изчезват след няколко седмици. Постоперативното възстановяване е бързо. Пациентите се чувстват значително по-добре в рамките на няколко дни след операцията, малък процент от тях изпитват подобрение след 1 до 2 седмици.
Криотерапията (криолиполиза) е метод, при който чрез замразяване се отстранява излишното количество мастна тъкан. Скоро след процедурата областта се зачервява и подува. В последващите 48 часа не трябва да се излага на високи температури или да се извършват физически упражнения. Зоната заздравява след около 7-10 дни и рядко остават белези. Ако върху третираната кожа се образува круста (коричка) може да се намаже с вазелин, докато падне, а ако се появи кървене зоната се притиска.
Не трябва да се използват ароматизиращи продукти върху областта, защото ще предизвикат раздразнение. Възможна е загубата на косми от третираната зона. При някои пациенти се получава обезцветяване или потъмняване на кожата, но до 1 година изчезва. В много редки случаи се налага приемането на болкоуспокояващи, образуването на нодули (възли) или хиперплазия (увеличаване на броя клетки).
Последваща помощ с възстановителна хирургия на горен крайник се налага също при травми. В зависимост от тежестта на фрактурата последващата помощ е различна. При изкълчване или счупване на кост се налага обездвижване на зоната и спешна медицинска помощ. Ако лекарят предпише болкоуспокояващи или успокоителни в продължение на 24 часа не трябва да се извършват дейности, изискващи повишено внимание. Ако са поставен гипс или шина, не трябва да се мокрят,поставят неща в тях (лосиони или кремове) или да се почесва зоната.
Някои състояния (дълбоки изгаряния, големи открити рани) изискват трансплантация на кожа. След присаждането се налага кратък престой в болничното заведение. В присадката трябва да започнат да се образуват кръвоносни съдове и да се свързват с кожата около нея в рамките на 36 часа. Ако тези кръвоносни съдове не започнат да се образуват, това може да е знак, че тялото я отхвърля. Също така се предписват болкоуспокояващи. В продължение на 3, 4 седмици трябва да се избягва извършването на дейности или пряка слънчева светлина, защото могат да увредят мястото на присадката. Ако тъканта изглежда нежизнеспособна с некротични участъци трябва да се потърси лекарска помощ.
Библиография
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/arm-lift/about/pac-20392955
https://www.liposuction.com/instructions-html
https://www.enrichclinic.com.au/arm-liposuction-aftercare-and-recovery/
https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/cryotherapy-skin-lesions
https://www.faceandbody.co.uk/files/wpro_shared/docs/aftercare/aftercare-coolsculpting-web.pdf
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=uf7328
https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000522.htm
https://www.healthline.com/health/skin-graft
https://emedicine.medscape.com/article/1129479-treatment#d12
Коментари към Последваща помощ с възстановителна хирургия на горен крайник МКБ Z42.3