Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Външни причини за заболеваемост и смъртност Усложнения от терапевтични и хирургични интервенции Лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества, причинили неблагоприятни реакции при терапевтично прилагане Обезболяващи и терапевтични газове

Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48

от 20 авг 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Камелия Методиева
Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Коментари

Терминът "анестезия" означава "загуба на усещане". Анестетичните вещества възпрепятстват от чувстване на болка и други усещания.

Анестезията може да се прилага по различни начини. Не всички анестетични вещества водят до безсъзнание, а някои се прилагат локално. Лекарствата предизвикват анестезия чрез блокиране на сигналите, които преминават през нервите в мозъка. Когато действието премине, пациентът отново започва да чувства нормални усещания, включително болка.

Локалната анестезия действа на малка част от тялото. Тя се използва, когато нервите могат да бъдат лесно достигнати с капки, спрейове, мазила или инжекции. Пациентът остава в съзнание, но без да чувства болка на определеното място.

Регионалната анестезия може да се използва при операции на по-големи или по-дълбоки части на тялото. Анестетичното вещество се инжектира в близост до нервите, които носят сигнали от тази област на тялото към мозъка. Най-често срещаните регионални анестезии са гръбначна и епидурална анестезия. Пациентът остава в съзнание, но без да усеща болка в тази област на тялото.

Общата анестезия е състояние на контролирано безсъзнание, по време на което пациентът не усеща нищо и може да бъде описан като "упоен". Анестетичните медикаменти се инжектират във вена или се вдишват като газове, след което стигат до мозъка чрез кръвта. Те спират съобщенията към мозъка, идващи от нервите в тялото.

Общата анестезия потиска много от нормалните функции на тялото, като например тези, които контролират дишането, сърдечния ритъм, циркулацията на кръвта (като кръвното налягане), движенията на храносмилателната система, рефлекси на гърлото, като преглъщане, кашляне или задавяне, които предотвратяват вдишването на чужд материал в белите дробове (аспирация).

Тъй като тези функции са потиснати, анестезиологът трябва внимателно да поддържа баланса на лекарства, докато наблюдава сърдечната дейност, дишането, кръвното налягане и други жизненоважни функции. Ендотрахеална тръба или ларингеална дихателна маска обикновено се използва, за да се въведе инхалаторен анестетик и кислород, включващи се към обезболяващи и терапевтични газове, както и да се контролира и подпомага дишането на пациента.

За уводът в анестезия се прилага венозен анестетик или инхалационни анестетици. След това се въвеждат периферни миорелаксанти за отпускане на скелетната мускулатура по време на хирургична операция. Поддържането на наркозата се осъществява от инхалационни анестетици, поради възможност за контрол върху дълбочината на анестезията. В някои случаи след изпадане в безсъзнание анестезията може да се поддържа с комбинация от интравенозни анестетици или комбинация от инхалаторни и интравенозни анестетици. Към терапевтичните газове се включват кислород, озон и др. В необходимите концентрации се използват за поддържане на наркозата, освен това притежават добър аналгетичен ефект и се използват за обезболяване на раждането, при травми и др.

Когато пациентът започне да се събужда от общата анестезия, може да изпита известно объркване, дезориентация или затруднена ясна мисъл. Това е нормална реакция. Може да отнеме известно време, преди последиците на упойката да са напълно изчезнали.

Безсъзнанието, породено от анестетични средства, е различно от загубата на съзнание поради заболяване, увреждане или травма и е различно от съня. След спиране на действието на анестетиците съзнанието се връща обратно.

Анестезията има огромна заслуга за реализирането на настоящите хирургични методи и операции и носи големи ползи. В днешно време могат да бъдат заменяни стави, да бъдат трансплантирани органи, да бъдат отстранявани увредени тъкани с висока степен на комфорт и безопасност. Ползите от анестезията се състоят в премахване на болката и сетивността. Резултатите от съпоставянето на ползите от анестетичните агенти и рисковете от анестезията варират индивидуално. До голяма степен рисковете зависят и от общото здравословно състояния на пациента.

Рискът от поява на усложнения и странични ефекти зависи от:

  • наличието на някакво друго заболяване
  • персонални фактори, като тютюнопушене и наднормено тегло
  • операция, което е усложнена, дълга или извършена при спешни медицински условия

Анестезиологът може да използва комбинация от медикаменти. Колкото по-сложна е анестезията и операцията, толкова по-голяма е вероятността от усложнения и странични ефекти.

Сериозни нежелани реакции на анестезията с инжекционни препарати, обезболяващи и терапевтични газове, не са чести при хора, които са иначе здрави. Но тъй като общата анестезия се отразява на цялото тяло, е по-вероятно да предизвика странични ефекти, отколкото местната или регионалната анестезия. За щастие, повечето нежелани реакции на общата анестезия са незначителни и могат лесно да бъдат контролирани.

Честите странични ефекти при приложение на обезболяващи и терапевтични газове включват:

  • гадене и повръщане след операцията
  • възпалено гърло
  • замайване и прилошаване
  • треперене
  • главоболие
  • сърбеж
  • болки
  • объркване или загуба на паметта
  • инфекция в гръдната област

Нечестите неблагоприятни ефекти при приложение на обезболяващи и терапевтични газове се проявяват с:

  • увреждане на зъбите, устните или езика
  • затруднения в дишането
  • влошаване на съществуващо медицинско състояние

Редките нежелани реакции при приложение на обезболяващи и терапевтични газове включват:

  • сериозна алергия към медикамента
  • инфаркт или инсулт
  • смърт

Общата анестезия потиска нормалните рефлекси на гърлото, които предотвратяват аспирация, като преглъщане, кашляне или задавяне. Аспирация възниква, когато предмет или течност се инхалира в дихателните пътища (трахеята или белите дробове). За да помогне за предотвратяване на аспирация, може да се постави ендотрахеална тръба по време на общата анестезия, като по този начин белите дробове са защитени, така че стомашното съдържимо не може да навлезе в тях. Аспирация по време на анестезия и оперативна намеса е много рядко срещана. За да се намали този риск, хората обикновено са инструктирани да не ядат или пият нищо за определен брой часове преди анестезията, така че стомахът да е празен. Анестезиолозите използват много мерки за безопасност, за да се минимизира риска от аспирация.

Въвеждане или изваждане на ендотрахеална тръба или друго дихателно устройство може да предизвика дихателни проблеми, като кашлица или задавяне. Поставяне на устройство на дихателните пътища може да доведе и до повишаване на кръвното налягане (хипертония) и сърдечната честота (тахикардия). Други усложнения могат да включват увреждане на зъбите и устните, подуване на ларинкса, дрезгавост, болки в гърлото, причинени от нараняване или възпаление на ларинкса.

Гадене и повръщане е по-вероятно да се появят при дълга хирургична процедура и при някои видове операция, като очна или коремна хирургия. В повечето случаи, гаденето след анестезия не продължава дълго и може да се лекува с лекарства, наречени антиеметици. Повръщането може да бъде сериозен проблем, ако причинява болка и стрес или оказва ефект върху хирургичните разрези.

Анестезията може да понижи кръвното налягане и да причини прилошаване или замайване. Това може да бъде причинено и от дехидратация.

Повечето случаи на главоболие поради анестезия се подобряват в рамките на няколко часа и могат да бъдат лекувани с обезболяващи лекарства. Тежко главоболие може да възникне след спинална или епидурална анестезия.

Объркване или загуба на паметта е често срещано сред по-възрастните хора, които са претърпели операция под обща упойка. Обикновено състоянието е временно, но понякога може да бъде постоянно.

Инфекция в гръдната област може да възникне при хора, които пушат, и може да доведе до затруднения в дишането.

Появата на алергична реакция обикновено е забелязана и лекувана много бързо. Много рядко, тези реакции водят до смърт дори при здрави хора.

Други сериозни рискове на приложението на обезболяващи и терапевтични газове включват промени в кръвното налягане или сърдечната честота или ритъм, инфаркт или инсулт. Смърт или тежка заболеваемост или увреждане, дължащи се единствено на анестезията, е рядко и обикновено са свързани и с усложнения от операцията.

3.2/5 6 оценки

Видове Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48

  • Y48.0 Анестезиращи средства, прилагани като инхалация
  • Y48.1 Парентерални обезболяващи препарати
  • Y48.2 Други и неуточнени обезболяващи вещества с общо действие
  • Y48.3 Средства за местна анестезия
  • Y48.4 Обезболяващи средства, неуточнени
  • Y48.5 Терапевтични газове

Симптоми и признаци при Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48

  • Повръщане
  • Гадене
  • Диария
  • Коремна болка
  • Усещане за отпадналост
  • Безсимптомно протичане на заболявания
Всички

Лечение на Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48

  • Антихистамини
  • Бета-блокери
  • Диета с ниско съдържание на сол

Коментари към Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:25
    Коментирайте "Обезболяващи и терапевтични газове МКБ Y48"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Обезболяващи пластири с глюкозамин

преди 2886 дни, 12 часа и 23 мин.

Еспумизан, газове, метеоризъм

преди 4972 дни, 17 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival