Токсично въздействие на органични разтворители МКБ T52
Органичният разтворител е вещество, течност или смес, която има свойството да разтваря други вещества. Разтворителите са голяма група химични вещества, които споделят обща структура (най-малко един въглероден атом и един водороден атом), ниско молекулно тегло, липофилност и изменчивост и съществуват в течна форма при стайна температура. Срещат се в природата или са изкуствено синтезирани и разтварят течности, твърди вещества или газове.
Органичните разтворители са голяма група съединения, класифицирани според химичната си структура. Всеки клас органични разтворители имат свои индивидуални физични, химични и биологични реакции. Общите класове органични разтворители са:
- халогенирани въглеводороди
- алифатни въглеводороди
- ароматни въглеводороди
- алкохоли
- алдехиди
- кетони
- гликоли
- естери
- етери
Приложението на органичните разтворители е широко и разнообразно. Използват се в бита за почистване на повърхности, на текстилни продукти (платове, килими, кожи), в производството на найлони, гуми, каучук, синтетични влакна, в производството на лекарства, бои, лакове. Повечето органични разтворители са силно запалими, лесно се изпаряват, летливи са, мастноразтворими и могат да проникват през кожата в организма.
Всички изброени техни свойства и широкото им разпространение в бита и промишлеността ги прави потенциални източници на замърсяване на околната среда и при неспазване на правила за работа с тях заплаха за здравето на човек.
Работници в предприятия, които използват тези средства, могат да имат професионална експозиция на токсично въздействие на органични разтворители, докато други хора могат да имат експозиции в околната среда, ако живеят в близост до промишлени инсталации и / или имат контакт със заразена вода, почва, въздух или храна. Водата, атмосферният въздух, въздухът в затворени помещения и храната са общи начини за излагане на токсини от околната среда.
Вдишване, поглъщане и дермална абсорбция са важните механизми на токсична експозиция. Експозициите често включват смеси от разтворители. Някои от тези случаи могат да станат, когато дадено лице умишлено вдишва бои, лепила и други продукти.
Краткосрочни, с висока концентрация на органичния разтворител експозиции могат да доведат до остри обратими и необратими последици за здравето, които включват на увреждане на централната и периферната нервна система.
Токсичните ефекти могат да бъдат категоризирани според нервната система или експозицията. Ефектите, засягащи нервната система, се разделят на такива, влияещи върху периферната или централната нервна система; по-нататък са подразделят на такива, засягащи мозъчните кори, базалните ганглии, средния мозък или гръбначния мозък.
Излагането на въздействието на органични разтворители може да се измери чрез интензитет и продължителност. Интензитетът се отнася до концентрация на разтворителя, което зависи от много фактори, като например пространство вентилация, температура, обема на разтворителя, концентрация и начин на приложение на материала.
Експозицията може да бъде категоризирана по продължителност (краткосрочна или дългосрочна) и интензивност (ниска и висока концентрация). Остри реакции са тези, които настъпват след краткотрайна експозиция. Много висока интензивност на експозицията често води до катастрофални резултати. Краткосрочни, с ниска интензивност експозиции могат да имат субклинични или клинични и обратими или необратими последици за здравето.
Хронични ефекти са тези, които са резултат от експозиция за период от време. Този термин обикновено се използва за описване на широк спектър от продължителност. Тези експозиции са често с ниско ниво на концентрация. Последиците за здравето могат да бъдат субклинични или клинични и / или необратими. Експозиции на токсично въздействие на органични разтворители в околната среда често се групират в тази категория, въпреки че е настъпила остра експозиция или на високо равнище.
Множество начини за абсорбция има при такъв вид излагане на токсичното действие на органичните разтворители, но нивото на експозиция обикновено е по-ниска от това на професионалната експозиция. Продължителността обаче може бъде през целия живот.
Острите реакции (дължащи се на краткосрочни експозиции) се характеризират с незабавни симптоми на нарушения на централната нервна система - често срещани резултати от излагане на висока концентрация на органични разтворители.
Симптомите варират до известна степен в зависимост от разтворителя. Въпреки това някои симптоми са типични за експозиции на всички видове разтворители: дезориентация, виене на свят, замаяност, еуфория; объркването прогресира до изпадане в безсъзнание, парализа, гърчове и смърт от дихателен или сърдечносъдов арест. Метаболит може да е отговорен, ако симптомите се забавят. Когато експозицията завърши, симптомите намаляват в повечето пациенти.
Симптомите на хроничните ефекти (краткосрочни и дългосрочни експозиции) могат да бъдат бавно начало и е трудно да се асоциират с химична експозиция. Главоболие, умора, нарушения на съня, болка, скованост, изтръпване, промени в настроението, както и други общи симптоми са често срещани.
Неврологична симптоматика от високи дози при остри експозиции на токсично въздействие на органични разтворители се установява при пациенти, които имат анамнеза за:
- остра появата на симптоми като умора, главоболие, замаяност, виене на свят, дезориентация, обърканост, халюцинации и / или припадъци; други неврологични последици; кома или смърт
- съобщена остра експозиция на органичен разтворител от всеки източник като например храна, вода, лекарства или на работното място
- симптоми на повишено вътречерепно налягане като например главоболие, гадене или повръщане, които могат да бъдат в съответствие с остра токсична експозиция
- работа в затворени пространства
- усещане на лоша миризма преди появата на симптомите
- не използват данните за промишлената хигиена, за да се оценят нивото на експозиция на работна среда
- липса на подходящо обучение за работа с тези вещества
- депресия, суицидни мисли или анамнеза за психическо разстройство
- умора, замайване, виене на свят, които могат да изчезнат след края на експозицията
- ефекти, наподобяващи такива от действието на невротоксин
Неврологична симптоматика от дългосрочна експозиция с ниски дози на токсично въздействие на органични разтворители може да се подозира при пациенти със следните състояния или анамнеза:
- обратими, статични или прогресивни неврологични симптоми след отстраняване от експозиция
- симптоми на бавно или интермитентно начало
- симптоми, отнасящи се до централната нервна система, като главоболие, обърканост, дезориентация, промени в поведението или проблеми с паметта, които се появяват периодично или са с бавно начало
- симптоми, отнасящи се до периферната нервна система, като изтръпване на ръцете и краката, болка, слабост или затруднения при ходене, които се появяват периодично или са с бавно начало
- други неврологични симптоми
- дългосрочна заетост в промишлени процеси, при които се използват органични разтворители
- много случаи на поява на симптоми, свързани с кратки експозиции с високи дози по време на работа
- прогресивна умора и симптоми като трудности с паметта и концентрацията, които намаляват или изчезват през почивните дни, но се появи отново като започне работната седмица
- доказателство за замърсяване на питейната вода с органичен разтворител над разрешеното ниво
- доказателство за замърсяване на атмосферния въздух с органичен разтворител над разрешеното ниво
Физическата изява от краткосрочна експозиция с висока концентрация зависи от дозата и продължителността на експозицията. Времето на полуживот на агента играе роля в симптомите, както прави синергизъм и антагонизъм при експозиции на смес от разтворители.
Толерантността може да бъде фактор. Пациенти с абстиненция и махмурлук могат да имат симптоми в почивните дни или по време на почивка, които могат да бъдат облекчени чрез прием на алкохол.
Промените в психичното състояние могат да започнат като лека дезориентация и нарушения на паметта и водят до промени в настроението, речта и съзнанието; генерализирани пристъпи; кома и смърт.
Симптоми на мозъчния ствол като нистагъм могат да се наблюдават. Тригеминална невропатия може да е последствие от излагане на високи дози или продължителна експозиция при ниски дози. Трихлоретилен е най-важната причина за тригеминалната невропатия сред работниците. Диабет, СПИН, лимфом и травма са други важни етиологични агенти на това състояние.
Моторни признаци, сензорни симптоми и рефлексни промени могат да бъдат признаци на дисфункция на централната или периферната нервна система. Церебеларни признаци като атаксия, дистаксия или дисметрия могат да се наблюдават при остра експозиция и са отбелязани като субклинични нарушения в популациите.
Още информация може да прочетете тук:
- Случайно отравяне и въздействие на органични разтворители, халогенсъдържащи въглеводород и техните пари мкб X46
- Умишлено самоотравяне и въздействие на органични разтворители и халогенсъдържащи въглеводороди и техните пари мкб X66
- Отравяне и въздействие на органични разтворители, халогенсъдържащи въглеводороди и техните пари, с неопределени намерения мкб Y16
Коментари към Токсично въздействие на органични разтворители МКБ T52