Кетони МКБ T52.4
Кетоните са група органични съединения, обединени от общ химичен строеж, физични и биологични свойства. Добре разтворими са във вода, имат характерен мирис, повечето кетони са леснозапалими и са добри органични разтворители.
Представител на кетоните е ацетонът, който е най-разпространен в практиката като органичен разтворител. Тъй като ацетонът е широко използван в промишлеността, бита и органичния синтез, то той е една от честите причини за отравяния с кетони. Ацетонът е безцветна, летлива, леснозапалима течност с характерна миризма.
Основно негово свойство е неговата добра разтворимост на редица органични и неорганични вещества. Използва се като суровина в производството на лепила, пластмаса, синтетичен каучук, бездимен барут, ацетатна коприна, някои лекарства и други. Широка е употребата му като разтворител на бои и лакове.
В човешкото тяло има минимален синтез на ацетон като резултат от метаболитни процеси на разграждането на мазнините (при изчерпване на въглехидратните запаси, мазнините са основен източник на енергия), при хранителни навици, които включват малко въглехидрати и/или повече мазнини в диетата, при което в тъканите има повишено образуване на кетони и техни метаболити се излъчват в кръвта и урината. Това явление, наречено кетоза, се наблюдава при някои метаболитни нарушения (като захарния диабет), при бременност или в условия на стрес.
Отравяне с ацетон настъпва, когато количеството му попаднало в тялото е повече от това, което организмът, в частност черния дроб, може да метаболизира и да превърне изходния ацетон в нетоксични метаболити, които организмът да може да използва оптимално. Смята се, че ацетонът няма изразена токсичност върху човешкия организъм и ако се спазват определени правила за работа с него, той не би имал отражение върху здравето. Но при много високи концентрации предизвиква реакции у организма, тъй като черният дроб не може да метаболизира цялото поето количество от него и оказва токсичен ефект.
Попаднал върху кожата, ацетонът причинява дразнене или предизвиква минимални поражения върху нея. Поради това, че ацетонът разтваря органични вещества, премахва горният слой на кожата и води до излющването й. Възможно е ацетонът да се абсорбира през кожата, но вредни ефекти не се очакват.
При вдишване на ацетон се наблюдават прояви от страна на централната нервна система: замайване, опияняване, главоболие, сънливост, объркване. Значителна експозиция може да предизвика загуба на съзнание. Ацетонът оказва дразнещо действие върху лигавиците на горните дихателни пътища: зачервяване на гърлото, зачервяване на кожата, повърхностно дишане.
При контакт с очите ацетонът причинява умерено до тежко възпаление. Симптомите включват: болка, зачервяване на очите, сълзене и др. Парите също дразнят очите.
Поглъщането на големи количества ацетон може да предизвика системни токсични увреди както при инхалация, но въпреки това възстановяването е напълно след лечение без остатъчни последици.
Доказано ацетонът няма канцерогенен ефект върху човешкия организъм. Ефектите при продължителното действие на ацетона върху организма, в резултат на което възниква хронична интоксикация, са свързани с:
- нарушения във функциите на бъбреците и черния дроб
- нарушения на централната нервна система
- повишаване на честотата на вродените дефекти и снижаване на продуктивността при мъжете; бременните жени трябва да избягват контакт с ацетон и негови пари, тъй като има опасност от вродени дефекти на плода, засягащи мозъка
- суха, напукана, червена кожа (дерматит) след контакт с кожата
Метил етил кетонът, който също е представител на клас кетони, е безцветна течност с плодов аромат, подобен на ацетон. Той се произвежда естествено в малко количество в някои дървета, бактерии и водорасли. Той също е естествен компонент на широк спектър от храни.
Метил етил кетонът се произвежда индустриално в големи количества и се използва главно като разтворител за цимент, нитроцелулоза, покрития, лепила, печатарски мастила и др. Използва се за обезмасляване на метали, в производството на магнитни ленти, в рафинирането на смазочните масла, в производството на други индустриални химикали и като екстракционен разтворител в хранително-вкусовата промишленост. Освен промишлени цели, метил етил кетонът е използван в различни домакински продукти, включително бои, препарати за почистване от лакове и лепила.
Метил етил кетонът може да постъпи в околната среда по време на производството, чрез промишлените отпадни води, третирането на битови отпадъци, при използване. Той може да бъде освободен от ауспусите на автомобилите, естествени източници, по време на разграждането на други химикали.
Излагането на метил етил кетон може да се получи при пушене на цигара. Хората могат да вдишат в малки количества при използване на домакински продукти, които съдържат метил етил кетон. Излагането на метил етил кетон може да се случи и на работното място, въпреки че нива на безопасност се прилагат за защита на работниците и служителите.
Потенциалните неблагоприятни последици за здравето при експозиция на метил етил кетон зависят от начина на излагане и количеството вещество.
Вдишването на висококонцентрирани пари на метил етил кетон пара може да предизвика дразнене на носа, гърлото и белите дробове и гръдния дискомфорт в гръдната област.
Поглъщането може да причини възпаление на устата и стомашен дискомфорт.
Контактът на метил етил кетон с кожата може да причини раздразнение със зачервяване, изсушаване и поява на дерматит, а контактът с очите - дразнене. Продължителен контакт може да доведе до трайно увреждане на окото.
Метил етил кетонът, представител на клас кетони, може да се абсорбира в тялото след вдишване, поглъщане или продължително излагане на кожата, което причинява главоболие, световъртеж, умора, неясна реч, замъглено зрение, гадене, ниска температура, припадъци и кома. Възможно е да възникнат сърдечни проблеми и високо ниво на кръвната захар.
Многократно излагане може да увреди нервната система например нарушения в паметта и концентрацията, личностни промени, нарушения на съня и координацията, умора и/или ефекти върху автономните нерви.
Няма данни за канцерогенен ефект на метил етил кетон върху хората. Метил етил кетонът трябва да се третира като възможен тератогенен агент за хората.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Кетони МКБ T52.4