Хомолози на бензола МКБ T52.2
Бензолът е най-простият представител на ароматните въглеводороди, но поради редица свои физични и химични свойства е широко използван в промишлеността основно като органичен разтворител, а също като изходна суровина за органичен синтез на други вещества - хомолози на бензола.
Близо 80 % от бензена се използва за получаване на други съединения като толуол, ксилен, етилбензен, циклобензен и други. Хомолозите на бензена също притежават висока химична активност и самите те са изходни продукти за синтез на лепила, бои, гуми, лекарства и експлозиви.
Ксиленът [диметилбензол] и толуолът [метилбензол] заместват бензена в редица реакции, например в лабораторни опити толуенът изцяло е заместил бензенът, основно заради ниската си токсичност. Свойствата на хомолозите на бензена като разтворители не се различават съществено от него, а и също като него оказват и редица биологични ефекти върху организма на човека.
Ксиленът е бистра безцветна течност с характерна сладникава миризма. Произвежда се от преработка на нефт и катран. Той е отличен разтворител и почистващ препарат с приложения в пластмасови и компютърни индустрии, в кожарската и каучуковата промишленост, при производството на бои, лакове, лепила, разредители, компонент на авиационни горива и масла. Въпреки че основните му приложения са промишлени, ксиленът има някаква полезност и в научните изследвания.
Основният път на проникване на ксилена в организма е инхалаторният, по-рядко прониква през кожата и при поглъщане. Ксиленът бързо се метаболизира от черния дроб и се екскретира чрез урината под формата на разпаден продукт. Малки количества се изхвърлят с дишането през белите дробове.
Ксиленът не се натрупва в организма. Прекомерно излагане на ксилен най-често влияе на нервната система, дихателната система и кожата.
Симптомите на интоксикация с ксилен, който е представител на хомолози на бензола, се проявяват с:
- от страна на нервната система: главоболие, гадене, опиянение, световъртеж, слабост, раздразнителност, забавено време за реакция, замаяност, объркване, несръчност, неясен говор, загуба на равновесие, шум в ушите, сънливост, загуба на съзнание, смърт
- от страна на дихателната система: раздразнение на дихателните пътища, възпаление на белите дробове, болка в гърдите, задух, белодробен оток
- от страна на храносмилателната система: при поглъщане ксиленът оказва дразнещо действие върху гастроинтестиналния тракт, потенциал за тежък гастроинтестинален дистрес, увреждане на черния дроб
- увреждане на бъбреците (рядко срещано)
- от страна на зрителната система: при попадане на течността в очите, може да увреди повърхността на окото (лечимо е); вредно действие на парите на ксилена
- от страна на репродуктивната система: фетална резорбция при поглъщане (може да причини спонтанен аборт), тератогенен ефект, ефектите върху репродуктивната функция не са съвсем ясни
- от страна на кожата: дразнещ ефект, зачервяване и усещане за парене, като тези усещания са бързо обратими при премахване на дразнителя; чест или продължителен контакт може да причини дразнене и дерматит, сухота, лющене, напукване на кожата
Последиците за здравето при излагане с ксилен включват:
- влияние върху нервната система: продължителна ксиленова експозиция води до симптоми като главоболие, раздразнителност, прекалена умора, треперене, нарушена координация и краткосрочна памет - тези симптоми са резултат от дългосрочна ксиленова експозиция или т.нар. „синдром на органичния разтворител"
- последици за кръвоносната система: ксиленът се счита тясно свързан с развитието на левкемия след дълго продължила ксиленова експозиция, както и намалено количество на тромбоцитите в кръвта (тромбоцитопения), която е бързо обратимо явление след преустановяването на ксилена
- черен дроб и бъбреци: настъпват увреждания във функциите им след дълго продължила професионална експозиция.
- ксиленът е доказан канцерогенен - може да причини ракови заболявания
- нарушения в репродуктивните функции на жените, свързани с нарушения в менструалния цикъл
Толуенът е бистра безцветна течност с характерна сладникава миризма, неразтворима във вода. Той се среща естествено в суров нефт. Използва се в производството на бои, химикали, лекарства, каучук и др. Толуен се съдържа в лакове, бои, лепила, цимент, боя за обувки и др.
Професионален риск съществува за работници в нефтохимическата промишленост, в химическата промишленост, в производството на каучукови изделия, в производството на лепила, цимент, боя за обувки. В бита поради използване на продукти със съдържание на толуен (бои, разредители, лепила, синтетични аромати, почистващи средства и др.) също може да се наблюдават интоксикации.
Толуен се отделя и при горенето на бензина. Когато толуен съдържащи продукти се поставят в депа или депа за отпадъци, толуенът може да проникне в почвата и водата в близост до сметището. Толуенът не остава обикновено в околната среда, той лесно се разгражда до други химикали от микроорганизмите в почвата и се изпарява от повърхността на водата и почвата.
Толуенът може да постъпи в организма чрез вдишване на негови пари или ядене или пиене на заразена храна или вода. Когато се работи с толуен съдържащи продукти, той може да премине в организма през кожата.
Метаболизира се в черния дроб, като след няколко реакции се образува хипурова киселина (метаболит) и се отделя с урината. Малка част от толуена се отделя непроменен с урината. Изолиран е и в майчина кърма.
Централната нервна система е основният прицелен орган на толуеновото отравяне (остро или хронично). Нарушения във функцията на нервната система при остро отравяне при високи толуенови концентрации включват симптоми като умора, сънливост, главоболие, гадене, объркване, загуба на паметта, безсъзнание, дори смърт. Леталният изход в резултат на толуенова експозиция е следствие от нарушение на дихателната и сърдечната функция.
При хронично отравяне с толуен, който е представител на хомолози на бензола, функциите на централната нервна система са потиснати, наблюдава се виене на свят и главоболие. Ниска до умерена, ден след ден експозиция на работното място може да доведе до умора, обърканост, слабост, опиянение, загуба на паметта, гадене и загуба на апетит. Тези симптоми обикновено изчезват, когато експозицията е спряна.
Освен това при хронично въздействие на толуена върху организма се наблюдават прояви от страна на дихателната система, свързани с възпаление на горни дихателни пътища, дразнене на очите, болки в гърлото, нарушение на бъбречната функция.
При остра интоксикация с толуен чрез инхалиране на толуенови пари се наблюдават основно реакции от страна на централната нервна система, свързани с нарушения във функцията й (обикновено обратими), включващи симптоми на умора, сънливост, главоболие и гадене. При по-високи нива на експозиция настъпва потискане на нервната система и смърт. От страна на сърцето може да се появят аритмии.
Патоморфологичните промени при остро отравяне с толуен включват: загиване на миокардни клетки (инфаркт на миокарда), уголемен черен дроб, множество кръвоизливи в белите дробове и тубулна некроза в бъбреците.
Остра експозиция при поглъщане на толуен води до тежка депресия на централната нервна система и смърт. Толуенът се резорбира бързо и симптомите са подобни на тези при инхалиран.
При хронична интоксикация с толуен, който е представител на хомолози на бензола, се установяват:
- от страна на нервната система: сънливост; нарушена координация; неволеви движения на очите(нистагъм); нарушени говор, слух и зрение; атрофия на мозъчна кора (намаляване на размерите й и загубване на жизнеспособността)
- от страна на дихателната система: дразнене на горни дихателни пътища, болки в гърлото
- от страна на зрителната система: толуенът повлиява цветното зрение, дори когато експозициите не са високи
- върху кожата толуенът не оказва силен ефект, при продължителен контакт обаче предизвиква дерматит (дразнене, зачервяване); може да проникне през кожата и да предизвика общи реакции, но това е много рядко явление
Дългосрочните последици след толуеново отравяне включват:
- честият контакт с кожата предизвиква дерматит, зачервяване, сърбеж, суха кожа
- промените в централната нервна система са най-тежки и влошават качеството на живот: загуба на памет, нарушения в говора, безсъние, замаяност, трудна координация, трудна концентрация
- при чести експозиции на високи дози толуен настъпват смущения в слуха и съответно неговата загуба
- толуенът оказва тератогенен ефект върху бременни жени, новородените са с малформации и/или ниско тегло, изложени на толуен кърмачета забавят развитието си
- канцерогенен ефект не е доказан
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Хомолози на бензола МКБ T52.2