Случайно отравяне и въздействие на органични разтворители, халогенсъдържащи въглеводород и техните пари МКБ X46
Случайно отравяне и въздействие на органични разтворители, халогенсъдържащи въглеводород и техните пари може да се осъществи при контакт с: бензол и неговите хомолози, четирихлорен въглерод (тетрахлорметан), хлорфлуорвъглероди, нефт и производните му.
Случайно отравяне и въздействие на органични разтворители, халогенсъдържащи въглеводород и техните пари може да причини различни по тежест увреждания в зависимост от количеството и наситеността на токсичния агент.
Четирихлорният въглерод (тетрахлорметан) е съединение между хлор и въглеводород. Използва се като разтворител на органични вещества.
Тетрахлорметанът е токсичен при вдишване, при контакт с кожата и при поглъщане. Съществуват недоказани данни за канцерогенен ефект.
Не бива да се вдишват парите му поради неговата токсичност и трябва да се носи подходящо защитно облекло и ръкавици при работа с него. При инцидент с него или неразположение трябва да се потърси незабавно лекарска помощ.
При контакт с кожата или очите трябва да се изплакнат обилно с вода. При повръщане на пострадалия трябва да се има предвид риска от аспирация и дихателна недостатъчност при появата й.
Най-съществените остри настъпващи след известен период от време симптоми и ефекти са: кожни раздразнения, респираторен арест, коремна болка, гадене, повръщане, кървава диария, главоболие, виене на свят, замаяност, белодробен оток, загуба на съзнание и др.
Особено токсичен с тежко увреждане на здравето е тетрахлорметанът при продължителна експозиция при вдишване. Причинява увреждане на органите посредством продължителна или многократна експозиция като основно засяга черния дроб и бъбреците. В черния дроб се метаболизира до токсични свободни радикали и фосген.
При входна врата храносмилателен тракт водещи са чернодробните увреждания, а при входна врата кожа и дихателни пътища водещи са бъбречните увреждания с ранно настъпване на остра бъбречна недостатъчност.
Хлорфлуорвъглероди са фреони, които се използват в хладилната и климатичната техника. Фреоните са халогенопроизводните на алканите, които съдържат в молекулите си едновременно флуорни и хлорни атоми.
Фреоните са една от причините за намаляването на концентрацията на озона.
Въздействието на хлорфлуорвъглеродите върху човек може да се изрази с наркотичен ефект - поява на слабост, последвано от възбуда, сънливост.
При по-големи концентрации настъпва задушаване.
При контакт с кожата течен фреон може да предизвика измръзване.
Бензолът и неговите хомолози се прилагат широко в химическата промишленост - при производство на багрила, като разтворител, мек окислител, ароматизатор и др.
Бензолът и неговите хомолози постъпват в организма основно по дихателен път и през кожата.
Бензолът е представител на въглеводородите от ароматния ред. При вдишване на високи концентрации бензол може да настъпи внезапна смърт поради парализа на дихателния и съдоводвигателния център.
По-изразените форми на остро отравяне с бензол се характеризират с: главоболие, световъртеж, сърцебиене, повръщане, хипотония, сънливост и кома.
Леките форми протичат с клиника на алкохолно пиянство, еуфория, главоболие, емоционална неустойчивост с последваща сомнолентност.
При тежките форми се наблюдават и токсичен хепатит, пневмонии, дерматити. Токсичните ефекти на производните на бензола зависят от химичната структура, което определя и различията в клиничната изява.
Уврежданията, които настъпват в различните органи, са резултат от инхибиращия им ефект върху някои ензими, нарушения в редоксистемите с последваща хипоксия.
В резултат на директното токсично действие се развиват сърдечно-съдов, неврологичен, хепатален, нефрологичен и хемолитичен синдром. Наблюдават се изразени алергични прояви и канцерогенни ефекти.
Острите отравяния с хомолозите на бензола могат да имат различна степен на протичане в зависимост от интензивността на експозицията и начина на въздействие.
Първоначалните оплаквания са: главоболие, световъртеж, задух, болки в гърдите, гадене. След това се появяват: повръщане, тахикардия, засилване на задуха, цианоза по крайниците и лицето (устните и носа), психоемоционална лабилност.
При тежките отравяния настъпват смущения в сетивността, зрението, конвулсии, сърдечно-съдова слабост, хемолиза, токсичен хепатит, хепато-ренален синдром и кома.
Профилактиката включва вентилация и строга защита на дихателните пътища и кожата чрез предпазни средства и специални облекла.
Нефтът представлява смес от газообразни, течни и твърди въглеводороди с различна плътност, която се образува естествено под повърхността на земята. В организма постъпва по инхалаторен път и през кожата, по-рядко по храносмилателен.
Острото отравяне с нефт и производните му се изявява с главоболие, световъртеж, отпадналост, безапетитие, гадене и повръщане, гърчове, възбуда с делир, сънливост и кома. Може да бъде смъртоносен при поглъщане и навлизане в дихателните пътища.
Прочетете още информация:
- Умишлено самоотравяне и въздействие на органични разтворители и халогенсъдържащи въглеводороди и техните пари мкб X66
- Отравяне и въздействие на органични разтворители, халогенсъдържащи въглеводороди и техните пари, с неопределени намерения мкб Y16
- Токсично въздействие на органични разтворители мкб T52
Коментари към Случайно отравяне и въздействие на органични разтворители, халогенсъдържащи въглеводород и техните пари МКБ X46