Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход МКБ T51-T65
Токсичността представлява способността на дадено вещество да произведе нежелан ефект, когато то достигне достатъчна концентрация в организма. Колкото по-токсичен е агентът, толкова по-малко количество от него е нужно да се абсорбира за поява на вредните ефекти. Колкото е по-ниска токсичността, толкова по-голямо количество е необходимо да бъде усвоено.
Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход, може да причини вредни ефекти върху целия организъм, както и ефекти върху структурата на организма, като например клетки (цитотоксичност), или на органи, като черен дроб (хепатотоксичност). Основен принцип на токсикологията е, че последствията са дозозависими, както и се влияят от вида на експозицията и пътя на проникване в организма.
Химичните токсични агенти включват неорганични вещества, като олово, живак, флуороводородна киселина и хлорен газ, и органични съединения, като метилов алкохол, бензен, нефт, кетони, въглеводороди и отрови от живи същества. Токсичността може да се измерва с ефекта върху мишената (организъм, органи, тъкани или клетки). Хората обикновено имат различни нива на отговор на същата доза на токсина.
Някои от токсичните агенти оказват канцерогенно и тератогенно влияние, както и вреден ефект върху репродуктивната система - върху сексуалната функция и фертилитета. Видовете токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход, могат да причинят леталитет на цялото тяло, леталитет на специфични органи, сериозни или незначителни щети или да причинят рак.
Токсичният агент може да проникне в организма чрез поглъщане, инхалация или при дермален контакт. Веществата, които влизат в контакт с кожата или очите, могат да се абсорбират в тялото или да причинят локални ефекти. Възможно да възникне и увреждане на зрението, което да бъде временно или перманентно. Експозицията може да се случи както в професионална среда, така и в битови условия.
Токсичността на дадено вещество може да бъде повлияна от много различни фактори, като например
- път на приложение (дали токсинът се прилага върху кожата, поглъщане, вдишване, инжектиране)
- време на експозиция (кратковременна или дългосрочна)
- броя на експозициите (единична доза или многократни дози в течение на времето)
- физическата форма на токсина (твърдо състояние, течност, газ)
- генетичния състав на отделния човек
- здравословното състояние на индивида, както и много други.
След като токсичното вещество в проникнало в организма, токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход, може да произведе остри (незабавни) или хронични (дългосрочни) ефекти. Например разливане на киселина по кожата ще предизвика незабавна вреда, т.е. изгаряне на кожата, а излагане на тютюнев дим или изпарения на токсичен метал може да доведе до рак на белия дроб след години - дългосрочен ефект.
Остра експозиция или единично излагане на токсично вещество може да доведе до тежко биологично увреждане или смърт. Острите експозиции обикновено се характеризират като продължителност не повече от един ден.
Хронична експозиция или продължително излагане на токсини за продължителен период от време често се измерва в месеци или години, като може да доведе до необратими странични ефекти.
Видове Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход МКБ T51-T65
Симптоми и признаци при Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход МКБ T51-T65
- Главоболие
- Тревожност
- Зрителни нарушения
- Поведенчески симптоми
- Симптоми на депресия
- Изгубване на паметта
Коментари към Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход МКБ T51-T65