Токсично въздействие на пестициди МКБ T60
Пестицид е всяко вещество, използвано за убиване, отблъскване или контрол на някои растителни и животински форми на живот, които се считат за вредители.
Пестицидите могат да бъдат групирани в химически семейства. Най-често използваните химически групи съединения включват органофосфати, хлорорганични вещества и карбамати.
Механизмът на хлорорганичните съединения действа чрез нарушаване на натриево-калиевото равновесие на нервните влакна, принуждавайки нерва да предава непрекъснато импулси. Токсично въздействие на пестициди от хлорорганичен произход се различава значително, но те са преустановени от употреба поради тяхната устойчивост и потенциал за биоакумулация.
Органофосфатите и карбаматите заменят до голяма степен хлорорганичните пестициди. И двата вида пестициди - органофосфати и карбамати, действат чрез инхибиране на ензима ацетилхолинестераза, в резултат на което ацетилхолина предава нервни импулси неконтролируемо и причинява редица симптоми като слабост или парализа.
Пестицидите според своето предназначение биват няколко вида:
- хербициди - за унищожаване на плевели и друга нежелана растителност
- инсектициди - за контрол на широк спектър от насекоми
- фунгициди - за предотвратяване на растежа на гъби (плесен и мухъл)
- дезинфектанти - за предотвратяване на разпространението на бактерии
- родентициди - за борба с гризачи
- фумиганти - за борба с вредители в затворени помещения
- алгициди - за борба с водорасли
- бактерициди - за унищожаване на бактерии
- акарициди - за борба с акари
- молускициди - за борба с охлюви
- средства за обработка на дървесина - за предпазване от гъби и насекоми, разрушаващи дървесината
Отравяне с пестициди се случва, когато химикалите, предназначени за борба с вредители, засягат нецелеви организми като хората.
Съществуват три вида на отравяне с пестициди. Първият вид е единична краткосрочна експозиция на много високо ниво, която може да бъде изпитана например от индивиди, които извършват самоубийство. Вторият вид отравяне е дългосрочна експозиция на високо ниво, която може да настъпи при производители и преработватели на пестициди. Третият вид отравяне е дългосрочна експозиция с ниско ниво, на която хората са изложени чрез източници като остатъци от пестициди в храните, както и контакт с остатъци от пестициди във въздуха, водата, почвата, седиментите, материали, растения и животни.
Най-честите причини за токсично въздействие на пестициди са случайни или суицидни отравяния, професионална експозиция, както и излагане на населението поради замърсяване на околната среда. Умишленото отравяне със селскостопански пестициди представлява голям скрит от обществото здравен проблем, представляващ около една трета от всички самоубийства в световен мащаб. Най-много случаи на умишлено отравяне с пестициди се смятат за импулсивни действия, предприети по време на стресови събития.
Отравянето с пестициди е важен здравен въпрос на професионалните заболявания, тъй като пестицидите се използват в голям брой промишлени предприятия, което поставя на риск много различни категории работници. Широко използване поставя по-специално селскостопанските работници с повишен риск от заболявания в резултат на токсично въздействие на пестициди. Работниците в други отрасли също са изложени на риск от експозиция например работниците в търговската мрежа, пожарникари и полицаи (при аварийни инциденти) и др.
Различните видове работа могат да доведат до различни нива на експозиция. Повечето професионални експозиции са причинени от абсорбция през откритата кожа например на лицето, дланите, лактите, шията и гърдите. Тази експозиция понякога се повишава чрез вдишване при дейности като пръскане в оранжерии и други затворени среди, тракторни кабини, както и при начина на работа на вентилаторните пръскачки, излъчващи пестициди.
Голяма част от домакинствата, които имат градина или морава, използват торове или пестициди. Тази форма на използване на пестицидите допринася за третия вид отравяне, което е причинено от дългосрочна експозиция на ниско ниво.
Тези химични вещества за борба с вредители могат да предизвикат остри и настъпващи след известен период (хронични) ефекти върху здравето на експонираните хората в резултат на токсично въздействие на пестициди. Експозиция на пестициди може да доведе до различни неблагоприятни ефекти върху здравето, които варират от обикновено дразнене на кожата и очите до по-тежки последици, които засягат нервната система, причиняват репродуктивни проблеми чрез имитиране на хормони, а също и рак.
При острата форма на отравянето в организма настъпва еднократно по-висока доза от препарата. Латентният (скритият) период продължава от няколко минути до няколко часа. След втория период, характеризиращ се с неопределени оплаквания като главоболие, неразположеност, безапетитие, световъртеж, обща слабост, настъпва третия период на изразена интоксикация. При него се разгръщат напълно симптомите на интоксикация в зависимост от химичната група и специфичната биологична активност на препарата. Четвъртият период се характеризира с неблагоприятен изход или възстановяване. Понякога при постъпване на големи количества от препаратите или по-силно действащи препарати всички тези периоди могат да се слеят и отравянето може да протече много бързо.
Според тежестта на интоксикацията отравянето бива три вида: леко, умерено и тежко. Леко отравяне се проявява с: главоболие, умора, слабост, замаяност, безпокойство, нервност, изпотяване, гадене, диария, загуба на апетит, жажда, промяна в настроението, болки в ставите, възпаление на кожата, възпаление на очите, дразнене на носа и гърлото.
Умерено отравяне се характеризира с: гадене, диария, прекомерно слюноотделяне, стомашни спазми, прекомерно изпотяване, треперене, никаква координация мускулите, мускулни потрепвания, прекомерна слабост, обърканост, замъглено зрение, затруднено дишане, кашлица, ускорен пулс, зачервена или пожълтяла кожа, плач.
Тежко отравяне включва симптоми като: треска, силна жажда, повишена честота на дишане, повръщане, неконтролируеми мускулни спазми, свити зеници, гърчове, неспособност за дишане, загуба на съзнание.
Много проучвания са изследвали въздействието на пестицидите върху риска от рак. Асоциации са били открити с: левкемия, лимфом, рак на мозъка, рак на бъбреците, рак на гърдата, рак на простатата, рак на панкреаса, рак на черния дроб, рак на белия дроб и рак на кожата. Този повишен риск поради токсично въздействие на пестициди е наличен както при домашни, така и при професионални експозиции. Повишени нива на рак са открити при селскостопански работници, които прилагат тези химикали.
Професионална експозиция на пестициди на жена по време на бременност е свързана с повишаване на риска от левкемия, тумор на Вилмс, както и рак на мозъка при детето. Убедителни факти свързват пестицидно излагане на вродени дефекти, смърт на плода и променено развитието на плода.
Инсектициди и хербициди значително повишават риска от болестта на Паркинсон. Съществуват и опасения, че дългосрочни експозиции могат да повишат риска от деменция. Някои от пестицидите са свързани с увреждане на фертилитета при мъжете.
Някои изследвания са установили повишен риск от дерматит при хронично изложени хора. Освен това проучванията показват, че употребата на пестицидна експозиция е свързана с дългосрочни здравословни проблеми, като респираторни проблеми, нарушения на паметта и депресия.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Токсично въздействие на пестициди МКБ T60