Фосфорорганични и карбаматни инсектициди МКБ T60.0
Фосфорорганичните и карбаматните инсектициди често се използват за борба с инсектициди в домакинството, градината, селско стопанството, във ветеринарната практика - като пудра, спрейове, шампоани, разтвори, нашийници и др. Хлорпирифос, паратион, диазинон, форат, тербуфос и малатион са примери на органофосфати, а карбофуран, алдикарб и карбарил са карбамати. Всички те се предлагат на пазара под голямо разнообразие от търговски наименования.
Фосфорорганични и карбаматни инсектициди са силно токсични както за хората, така и за всички животни, включително домашни любимци и добитък, въпреки че някои са по-малко токсични, отколкото други. Всички тези инсектициди са мастноразтворими и затова лесно се абсорбират през кожата и след това се транспортират в целия организъм.
Фосфорорганичните и карбаматните инсектициди причиняват отравяне чрез инхибиране на ензима ацетилхолинестераза, чиято нормална функция разгражда ацетилхолина в нервните синапси. Инхибирането на ацетилхолинестеразата в нервите води до натрупване на ацетилхолин и хиперстимулация на рецепторите за ацетилхолина. Висока концентрация на ацетилхолина причинява сетивни и поведенчески нарушения, липса на координация, понижена моторна функция и респираторна депресия.
Има два вида рецептори за ацетилхолина: мускаринови и никотинови. Хиперстимулация на мускариновите рецептори води до характерни признаци, резултат на отговор на парасимпатиковата нервна система: слюноотделяне, сълзотечение, уриниране, дефекация и диспнея (поради увеличаване на бронхиалните секрети и бронхоконстрикция), както и брадикардия и миоза.
Хиперстимулация на никотиновите рецептори предизвиква първоначално мускулна фасцикулация и тремор, последвани от вяла парализа. Смърт при остри отравяния често се дължи на дихателна недостатъчност в резултат на респираторна депресия, прекомерен бронхиален секрет и бронхоспазъм, съчетани с деполяризираща блокада на невромускулните свързвания.
Симптомите на остро отравяне с фосфорорганични и карбаматни инсектициди се развиват по време на или след експозиция в рамките на минути или до часове в зависимост от метода на контакт. Експозиция чрез вдишване предизвиква най-бърза поява на токсичност, следвана от гастроинтестинално приложение и чрез кожата.
Всички признаци и симптоми са с холинергичен характер и засягат мускариновите и никотиновите рецептори. Критични са респираторните симптоми. Възможно е да възникнат бронхоспазъм, бронхорея, причинявайки стягане в гърдите, хрипове, суха кашлица и белодробен оток.
Животозастрашаващата тежест на отравянето се характеризира със загуба на съзнание, инконтиненция, гърчове и потискане на дишането. Причината за леталния изход е дихателна недостатъчност и обикновено е налице вторичен сърдечно-съдов компонент.
Класическият сърдечно-съдов признак е брадикардия, която може да прогресира до синусов арест. Въпреки това понякога тя може да бъде заменена от тахикардия и хипертония от никотиновата стимулация. Токсична кардиомиопатия е признак на някои тежки отравяния с органофосфати карбамати.
Някои от най-често съобщаваните ранни симптоми включват главоболие, гадене, виене на свят, и хиперсекреция, която се проявява с повишено потоотделяне, слюноотделяне, сълзене и хрема. Мускулни потрепвания, слабост, тремор, липса на координация, повръщане, коремни спазми и диария са сигнали за влошаване на интоксикационното състояние.
Миозата често е полезен диагностичен знак и пациентът може да съобщи за замъглено зрение. Установява се психоневролични симптоми като объркване, тревожност, безпокойство, депресия, загуба на паметта.
Схематично симптомите на остро отравяне с фосфорорганични и карбаматни инсектициди се проявяват:
- от страна на пикочния мехур и бъбреците - често уриниране
- от страна на очите, ушите, носа и гърлото - повишено слюноотделяне, повишено сълзене, свити зеници
- гастроинтестинални ефекти - коремни спазми, диария, загуба на апетит, гадене, повръщане
- сърдечно-съдови прояви - забавен сърдечен ритъм
- от страна на дихателната система - затруднено дишане
- неврологични ефекти - безпокойство, кома, гърчове, виене на свят, главоболие, слабост
- дермални прояви - сини устни и нокти
Сериозно отравяне може да се случи дори при докосване на препарата без ръкавици и без отмиване на ръцете скоро след експозицията. Възможно е да възникне животозастрашаваща парализа и смърт.
При продължителен контакт с органофосфати и карбамати - най-често при професионална среда, се установяват церебрални промени - главоболие, световъртеж, безсъние, депресивни състояния, хронично възпаление на бронхите, хронично увреждане на черния дроб.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Фосфорорганични и карбаматни инсектициди МКБ T60.0