Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Външни причини за заболеваемост и смъртност Нараняване с неопределени намерения Случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения

Случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения МКБ Y18

от 22 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Камелия Методиева
Случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения МКБ Y18 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

В днешни дни асортиментът от селскостопански отрови включва около 1400 активни субстанции, съдържащи се в около 660 000 препарата. По предназначение тези препарати се употребяват за борба с вредните насекоми, гъби, червеи, плевели, за борба с вредни птици.

По химичен състав са разнообразни: фосфорорганични, хлорорганични препарати, карбамати, тиокарбамати и др. Според въздействието си пестицидите се делят на: фумиганти, фунгициди, хербициди, инсектициди, родентициди, средства за предпазване на дървесина и др.

Смъртни отравяния с тези препарати заемат около 4-5 % от всички отравяния, но са с подчертана тенденция да се увеличават. Най-чести са отравянията с фосфорорганичните препарати (74%), следвани от хлорорганичните (13%).

Основен път за проникване е през устата, следван от кожния, дихателния и комбинирано въздействие. Тези отравяния са най-често нещастни случаи, но не са редки и самоубийствата, съобщавани са и случаи на убийства. Смъртната доза е в зависимост от химичния състав и възможността им да се натрупват (кумулират).

Попаднали в организма тези отрови претърпяват биотрансформации, като първоначално се окисляват, редуцират или хидролизират. След това чрез конюгация се присъединяват към различни ендогенни молекули - глюкоронова киселина, сулфати, глицин, глутатион.

Токсичният ефект се дължи на различни механизми, като блокиране на сулфохидрилните групи, на холинестеразата, аденозинтрифосфатазата, отделяне на свободни радикали, повишаване на липидната пероксидация, повишаване на биологичното алкилиране, потискане на окислителното фосфорилиране.

Хлорорганичните препарати (инсектициди, разтворители, дезинфектанти) се използват широко по целия сят. Този клас се състои от различни съединения, съдържащи въглерод, водород, хлор. Тези съединения могат да бъдат силно токсични, част от тях са забранени поради тяхното бавно разграждане, последващо биокумулиране и висока токсичност.

Един от най-забележителните им представители е дихлоро-дифенил-трихлороетан (ДДТ), чийто изобретател печели Нобелова награда за откриването на пестицида.

Токсичността на препаратите варира в зависимост от тяхната молекулна маса, нестабилност и ефектите върху централната нервна система. Те предизвикват потискане или възбуда на централната нервна система в зависимост от дозата и вида на пестицида.

Представители на хлорорганичните съединения освен ДДТ са: хексахлорциклохексан и неговите изомери (линдан), циклодиени (ендосулфан, хлордан, хептахлор, алдрин, диелдрин, ендрин, изобензан), келеван, мирекс, токсафен и др.

Хлорорганичните пестициди се усвояват от организма орално или инхалационно. Възможен е път на проникване и през кожата, но зависи от вида на препарата. Например ДДТ се абсорбира слабо чрез кожата, но циклодиените имат добра дермална абсорбция.

Хлорорганичните съединения са силно липидно разтворими и се насочват при попадане в организма към тъкани с високо съдържание на липиди, като например черен дроб и мозък. Токсичността се дължи до голяма степен на стимулиране на централната нервна система.

Циклодиените (ендосулфан), хексахлорциклохексаните (линдан) и токсафенът са предимно ГАБА антагонисти и инхибират притока на калциеви йони, но също така може да предизвикат натрупване на калциеви йони в невроните.

ДДТ оказва влияние върху калиевите и волтаж-зависимите натриеви канали. Тези промени могат да доведат до възбуда, объркване, гърчове. Ефектите върху сърцето се изразяват с повишаване на чувствителността на миокарда към циркулиращите катехоламини.

Някои по-летливи хлорорганични съединения могат да бъдат вдишани под формата на пари или да бъдат погълнати в течна форма. Вдишването на токсични изпарения или аспирацията на течност може да доведе до ателектаза, бронхоспазъм, хипоксия, химичен пневмонит.

При тежки случаи инхалаторната интоксикация може да причини остра белодробна недостатъчност, съпроводена с хипоксемия, кардиогенен белодробен оток, нарушения с алвеоларно-капилярната мембрана; кръвоизлив и некроза на белодробната тъкан. В течна форма хлорорганичните съединения лесно се абсорбират чрез стомашно-чревния тракт.

Силно токсични хлорорганични съединения са: олдрин, диелдрин, ендрин, ендосулфан; а умерено токсични - хлордан, ДДТ, хептахлор, линдан, мирекс, токсафен.

Клиничната картина на интоксикацията с хлорорганични вещества при случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения, се изразява основно с поразяване на централната нервна система: главоболие, световъртеж, възбуда, обърканост, апатия, опиянение, тремор, безсъзнание, гърчове, припадъци.

Често срещана е първоначална еуфория със слухови или зрителни халюцинации. Пострадалите могат да се сдобият с белодробни усложнения или може да изпаднат в тежък респираторен дистрес. Поява на аритмия може да е бъде усложнението от страна на сърдечно-съдовата система.

Други симптоми, които могат да се проявят, са: задух, кашлица, кожен обрив, гадене, повръщане, диария, коремна болка, замъглено виждане, парестезии на лицето, езика и крайници. Възможна е поява на необичайна миризма при дишане на пострадалия - токсафенът има мирис на терпентин, а ендосулфанът - на сяра.

Поради високото ниво на липидна разтворимост на хлорорганичните съединения продължителността на токсичност може да бъде удължена. Животозастрашаващи усложнения са вторични гърчове в резултат на продължителна стимулация на централната нервна система и последваща хипоксия.

Хроничното излагане на хлорорганични пестициди води до: анорексия, хепатотоксичност, бъбречна токсичност, нарушения в централната нервна система, кожни раздразнения и др.

Фосфорорганичните съединения са химични вещества, които първоначално са били произведени от реакцията на алкохоли и фосфорна киселина. Широко се използват като инсектициди. Те действат като инхибитори на холинестеразата, като по този начин засягат нервно-мускулното предаване.

Фосфорорганичните съединения като диазинон, хлорпирифос, дисулфотон и др. имат широка употреба в селското стопанство и в бита като пестициди.

Механизмът на токсичното действие на фосфорорганичните съединения е необратимото инхибиране на ацетилхолинестеразата. Ацетилхолинестеразата се намира в червените кръвни клетки и в никотиновите и мускаринови рецептори в нервите, мускулите и сивото вещество на мозъка.

Плазмена ацетилхолинестераза се намира в бялото вещество на централната нервна система, панкреаса, сърцето. Това е протеин, който често е понижен при чернодробна дисфункция, недохранване, неопластични заболявания, бременност, инфекциозни процеси, както и при употреба на наркотици.

Понижението на плазмената холинестераза произлиза от намаляването на холинестеразната активност в централната, парасимпатиковата и симпатиковата нервна система. Натрупването на ацетилхолин в нервно-мускулните влакна в резултат на токсичното действие на фосфорорганичните съединения предизвиква постоянна деполяризация на скелетните мускули, което води до слабост и потрепвания. В централната нервна система невронното предаване е прекъснато.

Забавена невротоксичност се наблюдава при някои естери на фосфорорганичните вещества. Невропатията със забавено начало може да е резултат от една единствена доза в голямо количество или кумулативни дози.

Клиничната картина на случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения, осъществило се с фосфорорганични съединения, се проявява с мускаринов ефект: слюноотделяне, сълзене, уриниране, дефекация, гадене и повръщане, гастро-интестинални нарушения.

Симптомите на лека до умерена тежка токсичност включват стягане в гърдите, хрипове, засилено потоотделяне, слюноотделяне, сълзотечение, водниста диария, тревожност, емоционална лабилност и обърканост, главоболие, хипертония, тахикардия.

Може да има наличие на неясен говор и атаксия, тремор, мускулна слабост със спазми и потрепвания. Гърчове може да настъпят вследствие на аноксия.

Смъртта при интоксикация с фосфорорганични пестициди обикновено е резултат от сърдечна или дихателна недостатъчност.

Забавената невропатия се развива около 10 дни след острата експозиция, а при кумулативни дози - около седмица. Спазми, изтръпване, атаксия, слабост в долните крайници, общо неразположение и слабост може да бъдат наблюдавани.

Прочетете още информация:

  • Случайно отравяне и въздействие на пестициди мкб X48
  • Умишлено самоотравяне и въздействие на пестициди мкб X68
  • Нападение с прилагане на пестициди мкб X87
  • Токсично въздействие на пестициди мкб T60
4.4/5 5 оценки

Коментари към Случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения МКБ Y18

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения МКБ Y18
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:53
    Коментирайте "Случайно отравяне и въздействие на пестициди, с неопределени намерения МКБ Y18"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 5 часа и 35 мин.

Отравяне с Азотна киселина

преди 1438 дни, 1 час и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 58 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival