Случайно отравяне и въздействие на пестициди МКБ X48
Пестицидите представляват химични съединения, които са създадени от човека в помощ за борбата му срещу вредители.
Едни от представителите на пестиците са: фумиганти, фунгициди, хербициди, инсектициди, родентициди, средства за предпазване на дървесина.
Фумигантите се използват за унищожаване на вредители в складове, мелници, силози, вагони и др.
Фунгициди се прилагат за борба с фитопатогените (гъбичките).
Хербицидите са група пестициди, предназначени за унищожаване на тревисти плевели. Хербицидите могат да се използват за унищожаване на плевелите по храстовите и дървесните култури (малини, лозя, овощи) през цялата година.
Инсектицидите се употребяват в борбата срещу вредни насекоми.
Родентицидите представляват препарати за борба с гризачи.
Средствата за предпазване на дървесина се употребяват против действието на дърворазрушаващи гъби и насекоми. Често тези препарати са смес от фунгициди и инсектициди.
Широкото прилагане на пестицидите в селското стопанство за растителна защита крие потенциална опасност от нарушаване на екологичното равновесие в природата и може да има тежки последствия за населението.
Последиците се изразяват в директна или индиректна, професионална или битова интоксикация, понижаване съпротивителните сили на организма спрямо други болестотворни причинители, късни геннотоксични и невротоксични промени.
Приложението на пестицидите се осъществява по различен начин: чрез поливане, пръскане, прашене, внасяне в почвата като прахове или гранули.
Едни от най-важните и широко използвани групи съвременни пестициди са фосфорорганичните и хлорорганични съединения.
При случайно отравяне и въздействие на пестициди от групата на фосфорорганичните съединения се появява токсичен ефект у човек, свързан с блокиране на ензима холинестераза. Основна функция на този ензим е разграждането на медиатора ацетилхолин, който играе важна роля при предаването на нервните импулси в синапсите.
Благодарение на своята структура фосфорорганичните съединения имитират ацетилхолина, холинестеразата се свързва с тях и губи своите катализиращи свойства. Вследствие на това ацетилхолинът не се разгражда, а се натрупва. Получава се ендогенно ацетилхолиново отравяне.
Натрупаният ацетилхолин се свързва със специфичните М- и N-холинергични рецептори и по този начин предизвиква екстремна проява на техните функции, което обуславя клиничната изява на отравянето.
При интоксикация с фосфорорганични съединения се наблюдават редица синдроми, които се проявяват в различно време и в зависимост от степента на интоксикацията: М- и N-холиномиметичен синдром, бронхоспастичен синдром, синдром на дихателна недостатъчност, конвулсивно-гърчов синдром, синдром на психомоторна възбуда (агресивност, хиперактивност, депресия, дезориентация, чувство на приближаваща смърт).
М- и N-холиномиметичен синдром засяга нервната система. При централната нервна система се изявява с напрежение, безпокойство, страх, емоционална лабилност, световъртеж, главоболие, тремор, клонично-тонични гърчове, кома.
При периферната нервна система този синдром има два вида действие. Мускариноподобното действие се изразява с миоза и спазъм на акомодацията, хиперхидроза, усилена саливация, бронхорея, бронхоспазъм, брадикардия, усилена перисталтика на стомашно-чревния тракт. Никотиноподобното действие включва миофибрилация, мускулна слабост, повишено артериално налягане.
В протичане на интоксикацията могат да се отдиференцират няколко периода: на възбуждане, на хиперкинезия и гърчове, на дълбока кома.
Периодът на възбуждане се характеризира с повишена раздразнителност, общо двигателно безпокойство, главоболие, виене на свят, миоза, обилна саливация, хиперсекреция на потните жлези, повишаване на артериалното налягане.
При периода на хиперкинезия и гърчове се наблюдават гърчове, започващи от лицевата мускулатура, разпростиращи се върху крайниците и тялото, има непроизволно уриниране и дефекация. Много силно са изразени симптомите от страна на дихателната система.
Настъпилата хиперсекреция на слюнчените и бронхиални жлези, съчетани с настъпилия ларинго- и бронхоспазъм, парализа на дихателната мускулатура и потискане на центъра на дишането, води до бързо развитие на тежка остра дихателна недостатъчност.
Периодът на дълбока кома се характеризира с трайна миоза, бледа и студена кожа, белодробен оток, колапс с последващо спиране на дишането.
При отравяне с фосфорорганични съединения в зависимост от количеството на постъпилата в организма отрова и състоянието му се различават няколко клинични форми: лека, средно-тежка, тежка, мълниеносна.
Леката (миотична) форма се характеризира със симптоми, незаплашващи живота - миоза, лек задух, главоболие, лека раздразнителност.
При средно-тежката (бронхоспастична) форма се наблюдават безпокойство, психомоторна възбуда, емоционална лабилност, миоза, главозамайване, главоболие, саливация, задух с пристъпи, нарушения в координацията и равновесието, дезориентация, безволево уриниране и дефекация.
При тежката форма съзнанието е замъглено и отсъства реакция за светлина. Наблюдава се силно изразена миоза, обилна саливация и потене, асфиксия, апное, проводни нарушения в сърцето. Смъртта настъпва в първите минути или часове след интоксикацията.
При преживели като усложнения могат да се развият пневмонии, сърдечно-съдова недостатъчност, стомашно-чревни проблеми.
Мълниеносната форма е резултат от свръхвисоки дози. Налице е почти моментна загуба на съзнанието, настъпва паралитичен стадий и смърт.
При случайно отравяне и въздействие на пестициди от групата на хлорорганичните съединения се увреждат важни дихателни ензими. Клинично отравянията се проявяват с церебрални и хепаторенални увреждания.
Симптомите включват: гадене, повръщане, световъртеж, сънливост до кома с гърчове, булбарни парализи, остро нарушение на дишането и хемодинамиката, остра хепато- и нефропатия до хепаторенален синдром.
Прочетете още информация:
Коментари към Случайно отравяне и въздействие на пестициди МКБ X48