Други инсектициди МКБ T60.2
Инсектицидите са пестициди, използвани срещу насекоми. Те се използват в селското стопанство, медицината, индустрията, както и в домашни условия. Използването на инсектициди се смята за един от основните фактори за повишаване на производителността през XX век.
Почти всички инсектициди имат потенциала да променят значително екосистеми. Много от тях са токсични за хората.
Отравяне с други пестициди се случва, когато група химически вещества, предназначени за унищожаване или борба с насекоми, водят до развитие на клинични признаци в засегнатите лица, които могат да прогресират до смърт.
Излагане на инсектициди може да се появи при поглъщане, вдишване или експозиция на кожата или очите. Химикалите се абсорбират през кожата, белите дробове или стомашно-чревния тракт и след това се разпределят в тъканите.
Симптомите при интоксикация с други пестициди обхващат широк спектър и могат да повлияят на няколко органи и системи в зависимост от вида на токсичния агент, вида на експозицията, концентрацията, здравословното състояние на пострадалия:
- гастроинтестинални ефекти - гадене, повръщане, спазми, повишено слюноотделяне, загуба на контрол над движението на червата
- дихателни прояви - увеличаване на секрецията на бронхиалната лигавица, кашлица, хрипове, затруднено дишане, белодробен оток
- дермални ефекти - изпотяване
- прояви на зрителната система - замъглено зрение, свити зеници, повишено сълзотечение
- сърдечно-съдови ефекти - забавена сърдечна дейност, ниско кръвно налягане
- прояви на отделителната система - често уриниране и липса на контрол
- неврологични ефекти - объркване, главоболие, световъртеж, гърчове
Прогнозата зависи от специфичния химически агент, концентрацията и времето на излагане, прогресирането (тежестта) на симптомите, както и намесата на медицинска помощ.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Други инсектициди МКБ T60.2