Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход Токсично въздействие на разяждащи вещества

Токсично въздействие на разяждащи вещества МКБ T54

от 24 юни 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Токсично въздействие на разяждащи вещества МКБ T54 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Коментари

Корозивните вещества са включени в по-голямата част от химическите инциденти. Въпреки че много от тези случаи не водят до дългосрочно отсъствие от работа, съществува опасност от тежко увреждане. Те могат да атакуват и химически да унищожат или изгорят изложени телесни тъкани.

Токсично въздействие на разяждащи вещества започва да причинява увреждане, веднага след като те докоснат кожата, очите, дихателните пътища, храносмилателния тракт. Очите са особено уязвими към такива щети. Корозивни вещества са най-опасни за зрението.

Корозивните вещества могат да бъдат опасни и по друг начин в зависимост от конкретния разяждащ материал. Повечето разяждащи вещества са корозивни киселини или основи или концентрирани разтвори на някои слаби киселини или слаби основи. Те могат да съществуват като всяко състояние на материята - течности, твърди тела, газове (или изпарения от течностите). Корозивните киселини включват: солна киселина, сярна киселина, азотна киселина, оцетна киселина, флуороводородна киселина и др. Разяждащите основи са: амониев хидроксид, калиев хидроксид, натриев хидроксид (сода каустик) и др.

Корозивни материали присъстват в почти всяко работно място. Всеки, който ги употребява, трябва да е наясно с опасностите и как се работи с тях безопасно, за да избегне всякакво токсично въздействие на разяждащи вещества.

Корозивните материали могат да изгорят и унищожат тъканите на тялото при контакт. Тежестта на вредата зависи от концентрацията на корозивния материал и продължителността на контакта на тялото с него. Колкото по-силно или по-концентрирано е корозивното вещество и по-дълго е в съприкосновение с тялото, толкова по-тежки ще бъдат уврежданията.

Някои корозивни са токсични и могат да предизвикат други здравословни проблеми. Пример за това е химикалът глутаралдехид. Той е бил използван като дезинфектант и стерилизиращ агент в медицинска и стоматологична обстановка, както и има други приложения. Той е вреден при вдишване или поглъщане. Глутаралдехидът може да окаже дразнещо или корозивно действие върху дихателните пътища, очите и кожата. Той може да доведе до трайно увреждане на очите. Той е също така кожен сенсибилизатор, тъй като може да причини (тежки) алергични кожни реакции.

Корозивните материали могат сериозно да дразнят или в някои случаи да изгорят очите. Това може да доведе до постоянна слепота. Капка от корозивно вещество може да доведе до слепота за 2-10 секунди чрез потъмняване или директно разрушаване на роговицата. Колкото по-силно и по-концентрирано е корозивното вещество и колкото по-дълго продължава контактът с очите, толкова по-тежки ще е вредата.

Корозивни материали в съприкосновение с кожата в резултат на токсично въздействие на разяждащи вещества могат силно да дразнят или дори сериозно да изгорят кожата. Тежки корозивни изгаряния на голяма част от тялото могат да причинят смърт.

Вдишването на корозивни изпарения или частици дразни и изгаря вътрешната лигавица на носа, гърлото, трахеята и белите дробове. В сериозните случаи това води до белодробен оток, натрупване на течност в белите дробове, което може да бъде фатално.

Поглъщането на корозивни вещества изгаря чувствителната лигавица на устата, гърлото, хранопровода и стомаха. При поглъщане на корозивни материали може да възникнат сериозни последствия, включително сериозно увреждане на гастроинтестиналния тракт, което да причини повръщане, тежки стомашни болки и дори смърт. В нефатални случаи тежко увреждане на гърлото може да се появи и да доведе до загуба на способността за преглъщане.

Поглъщането на основа предизвиква тъканно увреждане - коликвационна некроза, която включва хидролиза на мазнини и разтворимост на протеини. Клетъчната смърт е вследствие на емулгиране и разрушаване на клетъчните мембрани. Хидроксидният йон на алкалния агент реагира с колагена, в резултат на което той се подува и намалява размера си. Възниква тромбоза в малките кръвоносни съдове и топлопродукция.

Тежко увреждане възниква бързо след поглъщане на основа - няколко минути след контакта. Най-тежко увредени са тези тъкани, които първо са влезли в контакт с основата - плоскоклетъчните епителни клетки на орофаринкса, хипофаринкса и хранопровода. Хранопроводът е най-често засегнатата структура при поглъщане на основа, докато стомаха - много по-рядко.

Незабавно настъпва оток на тъканите, който може да се забави в продължение на 48 часа, като в крайна сметка може да прогресира достатъчно, за да предизвика запушване на дихателните пътища. С течение на времето, ако вредата е достатъчно тежка, некротичната тъкан се замества от гранулационна тъкан.

Вероятността от образуване на стриктури основно зависи от дълбочината и на изгарянето. Повърхностните изгаряния водят до стриктури при по-малко от 1% от случаите, а изгаряния в пълната дебелина на тъканта водят до стриктури в почти 100% от случаите. Най-тежките изгаряния могат да причинят и перфорация на хранопровода.

Поглъщането на киселини предизвиква тъканно увреждане - коагулационна некроза, което води до изсушаване или денатуриране на повърхностните тъканни протеини, което често причинява образуване на струпеи или коагулати. Тези образувания могат да предпазят подлежащата тъкан от по-нататъшно увреждане.

За разлика от поглъщания на основи стомахът е най-често засегнатият орган след поглъщане на киселина. Това може да се дължи на естествената защита на езофагеалния плоскоклетъчен епител. Експозиция на тънките черва също се среща в около 20% от случаите. Повръщането може да бъде индуцирано от пилора и антрален спазъм.

Струпеите се излющват за няколко дни и дефектът се запълва от гранулационна тъкан. Може да се появи перфорация в този етап. Възможна е обструкция на изхода на стомаха.

Острите усложнения включват стомашна и чревна перфорация и гастроинтестинален кръвоизлив. Значителни експозиции могат да доведат до стомашно-чревна абсорбция на киселинни вещества, водеща до значителна метаболитна ацидоза, хемолиза, остра бъбречна недостатъчност и смърт.

Токсично въздействие на разяждащи вещества върху жива тъкан (например кожа, плът, роговица) се основава главно на киселинно-алкална катализа на амидна и естерна хидролиза. Протеините (химически състоящи се от амидни връзки) се разлагат чрез амидна хидролиза, докато липидите (много от които имат естерни връзки) се разлагат чрез естерна хидролиза. Тези реакции водят до химически изгаряния и са механизмът на разрушаване, предизвикан от корозивни материали.

Някои корозивни материали притежават други химически свойства, които могат да усилят тяхното разяждащо въздействие върху жива тъкан. Например сярната киселина при висока концентрация е силно дехидратиращо средство, способно да дехидратира въглехидрати и да освободи допълнителна енергия. Това води до вторични химични изгаряния в допълнение към химичните изгаряния и може да ускори разлагащите реакции върху контактната повърхност.

Някои корозивни вещества като азотна киселина и концентрирана сярна киселина са силни окислителни агенти, което значително допринася за допълнителни нанесени щети. Флуороводородната киселина не предизвиква задължително видимо увреждане при контакт, но причинява тъканно увреждане и токсичност след като се абсорбира безболезнено. Някои разяждащи химикали, предимно киселини като солна киселина и азотна киселина, са променливи и могат да отделят корозивни изпарения при контакт с въздуха.

По-често срещаните разяждащи химикали се класифицират като:

  • силни киселини - най-често сярна киселина, азотна киселина и солна киселина
  • някои концентрирани слаби киселини - например мравчена киселина и оцетна киселина
  • киселини на Люис със специфична реактивност - например разтвори на цинков хлорид
  • изключително силни киселини
  • основи - като натриев хидроксид и калиев хидроксид
  • алкални метали (например натрий) или хидриди на алкални или алкалоземни метали (например натриев хидрид)
  • изключително силни основи - като алкоксиди, метални амиди (например натриев амид) и органометални основи като бутиллитий
  • някои концентрирани слаби основи - като амоняк
  • дехидратиращи средства - например концентрирана сярна киселина, фосфорен пентаоксид, калциев оксид, безводен цинков хлорид и природни алкални метали
  • силни окислители - като концентрирана водороден пероксид
  • електрофилни халогени - например флуор, хлор, бром и йод, и електрофилни соли като натриев хипохлорит или N-хлорни съединения
  • органични халогениди и органични киселинни халогениди - като ацетил хлорид и бензил хлороформат
    киселинни анхидриди
  • алкилиращи средства - като диметил сулфат
  • някои органични материали - като фенол

Още информация може да прочетете тук:

  • Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества мкб X49
  • Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества мкб X69
  • Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества, с неопределени намерения мкб Y19
3.6/5 8 оценки

Видове Токсично въздействие на разяждащи вещества МКБ T54

  • T54.0 Фенол и неговите хомолози
  • T54.1 Други разяждащи органични вещества
  • T54.2 Корозивни киселини и киселиноподобни вещества
  • T54.3 Корозивни основи и алкалоподобни вещества
  • T54.9 Разяждащи (корозивни) вещества, неуточнени

Симптоми и признаци при Токсично въздействие на разяждащи вещества МКБ T54

  • Повръщане
  • Главоболие
  • Затруднено дишане
  • Кашлица
  • Болка
  • Дразнене в окото
Всички

Коментари към Токсично въздействие на разяждащи вещества МКБ T54

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Токсично въздействие на разяждащи вещества МКБ T54
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:12
    Коментирайте "Токсично въздействие на разяждащи вещества МКБ T54"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 1 час и 54 мин.

Комбинация от различни вещества и дали е нередно

преди 3053 дни, 18 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival