Други разяждащи органични вещества МКБ T54.1
Към групата на други разяждащи органични вещества спадат дехидратиращите (фосфорен пентаоксид, калциев оксид, цинков хлорид) и окислителните агенти (халогенни газове, перхлорна киселина, водороден пероксид).
Фосфорният пентаоксид, представител на групата на други разяждащи органични вещества, е бяло кристално вещество, което е мощно дехидратиращо средство. Той е изключително опасен, причиняващ корозивен ефект и възпаление в случай на дермален контакт, при контакт с очите, при вдишване или поглъщане. Размерът на тъканното увреждане зависи от продължителността на експозицията.
Очният контакт може да доведе до увреждане на роговицата и слепота. Възпалението на очите се характеризира с прекомерно сълзотечение, зачервяване и сърбеж.
При контакт с кожата причинява възпаление и изгаряния в зависимост от тежестта на експозицията. Възпалението на кожата се проявява с лющене, сърбеж, еритема, мехури.
Инхалационна експозиция на прах може да доведе до дразнене на стомашно-чревния тракт или дихателните пътища. Симптомите на вдишване на фосфорен пентаоксид могат да включват: парене, кихане, кашлица, хрипове, ларингит, задух, главоболие, гадене и повръщане, белодробен оток, химичен пневмонит. Значителна продължителна експозиция може да причини белодробно увреждане, задушаване, кома и смърт.
Поглъщането на фосфорен пентаоксид оказва силно корозивен ефект върху устната кухина и гърлото, както и опасност от перфорация на хранопровода и стомаха. Симптомите при поглъщане включват: силна болка, абдоминални спазми, усещане за парене, диария, повръщане.
Халогените, отнасящи се към други разяждащи органични вещества, са група неметални елементи, която се състои от следните представители: флуор, хлор, бром, йод и астатий. Те имат много сходни свойства и оказва корозивно действие върху тъканите сходно с това на други видове корозивни вещества. Хлорът и флуорът са предимно газове, йодът и астатият се намират в твърда форма, и бромът - в течно състояние.
Флуорът е най-реактивният от всички халогенни елементи. Той е корозивен и изключително токсичен и вдишването на това вещество може да доведе бързо до летален изход. Флуороводородната киселина е в състояние да проникне в кожата и да причини силно болезнени изгаряния. Хлорът също е силно токсичен. Вдишването на хлорен газ е много болезнено. Йодът оказва дразнещо действие върху белите дробове и очите.
Водородният пероксид, представител на групата на други разяждащи органични вещества, е бистра течност, която се използва често като белина или препарат за почистване.
Водородният пероксид може да предизвика корозивна токсичност на мястото на контакта, но не и системно. Той генерира хидроксилни радикали, които предизвикват липидна пероксидация в изложените клетки, което може да доведе до увреждане на ДНК и клетъчна смърт.
Водородният прекис може да причини токсичност по всички пътища на експозиция. Излагане на големи количества водороден прекис е най-вероятно да се появят в работната среда поради неговото използване при високи концентрации в много индустриални приложения. Основният токсичен ефект на излагане на водороден пероксид е възпаление на мястото на контакт.
Остра инхалационна експозиция на водороден пероксид предизвиква дразнене на носа, гърлото и дихателните пътища. В много тежки случаи могат да се появят бронхит или белодробен оток, които потенциално могат да бъдат фатални.
Поглъщане на водороден пероксид може да причини стомашно-чревно възпаление, болка в корема, пяна на устата, повръщане и хематемеза, стомашно раздуване, газова емболия. Възможно е да се появят повишена температура, летаргия, шок, загуба на съзнание и спиране на дишането. При тежки случаи смърт настъпва няколко минути след поглъщането.
Дермалната експозиция на разредени разтвори може да доведе до избелване на кожата, а по-концентрирани разтвори могат да предизвикат силно дразнене и корозия, тежки изгаряния, мехури, язви и трайни белези.
Очно излагане на водороден прекис може да причини корозия, изгаряния на роговицата, сълзене, фотофобия и трайни увреждания, включително слепота.
Хроничното излагане на водороден прекис е вероятно да предизвика подобни вредни за здравето ефекти на тези, наблюдавани след остро експозиция, тъй като водородният пероксид не причинява системна токсичност. Проучване сред работници, професионално изложени на аерозоли на водороден пероксид, отчита възпаление на очите и гърлото и постепенно избеляване на косите им.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Други разяждащи органични вещества МКБ T54.1