Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход Токсично въздействие на разяждащи вещества Фенол и неговите хомолози

Фенол и неговите хомолози МКБ T54.0

от 01 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Фенол и неговите хомолози МКБ T54.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Фенолите са производни на бензена и имат хидроксилна група (-ОН), прикрепена към бензеновия пръстен. Приложението на фенол и неговите хомолози е огромно, но техните токсични ефекти са заплаха за здравето на хората.

Фенолите намират приложение в промишлеността като антиоксиданти, химически междинни продукти, дезинфектанти, дъбилни вещества, фотографски вещества и добавки към смазочни материали и бензин. Те са широко използвани в боите, фотографията, петрола, експлозиви, каучук, пластмаси, фармацевтични и селскостопански отрасли. Трите основни приложения на феноли са в производството на фенолни смоли, бисфенол А и капролактам.

Катехолът се използва по-специално като антиоксидант в каучука, химикалите, фотографията, боите, течното масло. Той се използва и в козметиката и в някои лекарства. Резорцинът се използва в козметиката, каучука, фармацевтичната и фотографската индустрии, както и в производството на взривни вещества, багрила, органични химикали и антисептици. Той се намира в лепила за гуми, гума и дърво.

Хидроквинонът е редуциращ агент и се използва широко като антиоксидант и стабилизатор в бои, лакове, моторни горива и масла. Много производни на хидроквинона са били използвани като бактериостатични средства. За производството на фармацевтични продукти, пластмаси, инсектициди, фунгициди, каучукови химикали, овлажнители и багрила се използва 2,4-диметил фенол. Той действа като разтворител, дезинфектант, антибактериално вещество в търговски смеси, използвани във всички болнични области, инструменти и техника.

Множество функции има о-фенилфенол като фунгицид, антибактериално вещество и дезинфектант в домакинство. Той се използва в каучуковата индустрия, при съхраняването на храни. Крезолът е фенол с една метилова група в бензеновото ядро. Използва се основно като дезинфектант. Крезолите имат широко приложение във фенолните смоли, експлозивите, нефта, фотографията, боите и селскостопанския отрасъл.

Хлорфенолите са междинни продукти при синтеза на багрила, пигменти и фенолни смоли. Някои хлорофеноли се използват директно като инхибитори на мухъл, антисептици, дезинфектанти. Пентахлорфенол и неговата натриева сол се използват за защита на различни промишлени продукти от микробиологична атака: дървен материал и други целулозни продукти, лепила, протеини, кожа, прежда и плат, фотографски разтвори, масла, бои, латекс и каучук. Пентахлорфенолът се използва в строителството на кораби и сгради, при добив на нефт и производството и като антибактериален агент в дезинфектанти и почистващи препарати. Използва се и в производството на хербициди и като средство за инхибиране на ферментация в различни материали.

Някои хлорофеноли се използват като междинни продукти и консерванти в боите, текстила, козметиката и кожарската промишленост. В органичния синтез се използват 2-хлорофенол и 2,4-дихлорфенол, като 2-хлорофенол се използва и в производството на багрила и в процеса за извличане на серни и азотни съединения от въглища. Тетрахлорфенолите (и техните натриеви соли) са били използвани като фунгициди.

Фенолът лесно се абсорбира през кожата и от на стомашно-чревния тракт, а фенолните пари лесно се абсорбира в белодробната циркулация. Поради бързото усвояване от кожата дори и контакт с някоя част на ръката, например дланта, може да причини смърт.

След усвояване на сублетална доза повечето от фенола се окислява или се свързва със сярна, глюкуронова и други киселини, и се отделя с урината като "конюгиран" фенол. Една малка част се екскретира като "свободен" фенол. Фенолът се акумулира основно в мозъка, бъбреците, черния дроб и мускулите. Токсичните ефекти на фенола са свързани директно с концентрация на свободен фенол в кръвта.

Фенолът дразни кожата и причинява некроза, уврежда бъбреците, черния дроб, мускулите и очите. Увреждането на кожата е причинено от коагулацията му, свързана с реакция на фенола с аминокиселините, съдържащи се в кератина на епидермиса и в колагена в кожата.

Остра експозиция на кожата с фенол води до локални ефекти като възпаление, еритема, корозия и изгаряния. Токсичните ефекти са по-лоши, ако кожата е покрита с дреха - некроза на кожата и подлежащите тъкани, в някои случаи е нужна ампутация. Възможно е цветът на кожата да се промени на червен, бял или кафяв.

Системна токсичност може да последва след дермална експозиция, като около 50 % от случаите са фатални. Няколко часа след излагането на кожата възникват сърдечно-съдов шок, аритмия и брадикардия, метаболитна ацидоза, хипервентилация, остра бъбречна недостатъчност, метхемоглобинемия.

Фенолни изпарения дразнят очите и могат да доведат до миоза и мидриаза. Фенолът е корозивен и може да причини тежки очно увреждане.

Острото отравяне с фенол причинява вазодилатация, сърдечна депресия, хипотермия, кома и респираторен арест. Инхалиране на фенолни пари причинява дразнене на горните дихателни пътища и свирене на гърдите. Другите ефекти включват загуба на апетит, загуба на тегло, главоболие, световъртеж, слюноотделяне, тъмна урина (индикатор на нефротоксичност).

Погълнат фенол води до интензивна коремна болка, парене в устата, сухота в устата и гърлото и силно дразнене на лигавиците. Системната токсичност при поглъщане се проявява с метаболитна ацидоза, респираторен дистрес, сърдечно-съдови ефекти, остра бъбречна недостатъчност, неврологични ефекти, шок, кома и смърт.

При поглъщане на значителна концентрирана доза на фенол може да възникне интензивно изгаряне на устата и гърлото, водещо до некроза на кожата и мукозната мембрана на гърлото, както и до гадене, повръщане, диария, изпотяване. Кожата може да бъде бледа и потна, зениците могат да бъдат свити или дилатирани. Цианозата обикновено е очевидна. Дихателната честота и пулсът варират, като първо се увеличават, а после се забавят. Възможно да възникне възбуда, която бързо е последвана от загуба на съзнание. Често поглъщането на фенол на такава концентрация е смъртоносно. Причината за смъртта често е дихателна недостатъчност.

Тежките случаи на фенолна интоксикациия, като случай на отравяне с фенол и неговите хомолози, се характеризират със системни заболявания:

  • храносмилателни разстройства - включително повръщане, затруднено гълтане, птиализъм (увеличена секреция на слюнка), диария и загуба на апетит, коремна болка
  • неврологични разстройства - с главоболие, прилошаване, световъртеж и психически смущения. загуба на съзнание, кома и смърт
  • евентуално охроноза и обрив по кожата

Прогнозата е лоша, когато има големи щети на черния дроб и бъбреците.

Хронично излагане на работниците на фенолни пари причинява загуба на апетит, загуба на телесно тегло, слабост, главоболие, мускулни болки и слабост, жълтеница, чернодробно и бъбречно увреждане.

Хронично фенолно отравяне се отчита сравнително рядко днес. Хроничното поглъщане води до рани в устата, болезнено гърло, коремна болка, гадене, повръщане, диария, главоболие, тъмна урина.

Хроничното излагане на кожата предизвиква дразнене на кожата, възпаление, некроза, а също може да причини симптоми като загуба на апетит, главоболие, световъртеж, слюноотделяне, тъмна урина, хиперпигментация на кожата.

Признаците и симптомите на интоксикация от ди- и трихидрокси феноли (резорцинол, хидроквинон, пирогалол) наподобяват тези на токсичните ефекти на фенола. Антипиретичното действие на резорцина е по-значително от това на фенола. Кожната експозиция на резорцин води до местна хиперемия, сърбеж, дерматит, оток и загуба на повърхностните слоеве на кожата. Хидроквинонът е по-токсичен от фенола. Симптомите, наблюдавани при отравяне с хидроквинон, включват повръщане, хипотермия, лек тремор, слабост, мускулна некоординираност, диария, загуба на рефлекси, кома, задушаване и смърт от дихателна недостатъчност.

Остра отрова с хлорфеноли се характеризира с пареща болка в устата и гърлото, бели некротични лезии в устата, хранопровода и стомаха, повръщане, главоболие, промени в пулса, намаляване на температурата и мускулна слабост, конвулсии и смърт.

Хроничното излагане на хлорофеноли, като случай на отравяне с фенол и неговите хомолози, предизвикат хипотония, падането на телесната температура, слабост и болки в корема. Постъпилият в организма хлорофенол се натрупва в бъбреците, далака, черния дроб, сърцето, мозъка и мастната тъкан. Отравяне с хлорофеноли води до увреждане на белите дробове, черния дроб, бъбреците, кожата и храносмилателния тракт. Професионалната експозиция на хлорфеноли увеличава риска от мекотъканни саркоми.

Дерматози, включително фотоалергичен контактен дерматит, са съобщавани при хора след излагане на 2,4,5-трихлорфенол, хлоро-2-фенилфенол и тетрахлорфеноли. Те се проявяват с папулофоликулярни лезии, комедони, мастни кисти и подчертана хиперкератоза (хлоракне).

Пентахлорфенол и неговата натриева сол са способни да индуцират дискомфорт и локални или системни ефекти. Дразнене на кожата може да е резултат от сравнително кратко, единично излагане на въздействието на разтвора. Симптомите на тежка системна интоксикация включват загуба на апетит, затруднено дишане, анестезия, хиперпирексия, потене, задух и бързо прогресираща кома. Фин прах или впръскане на пентахлорфенол или натриев пентахлорфенат ще доведе до болезнено дразнене на очите и горните дихателни пътища, респираторния тракт и носа. Пентахлорфенол е класифициран като вероятен канцероген за човека.

Бромо- и йодофенолите се абсорбират бързо в стомашно-чревния тракт. Обикновено симптомите са подобни на тези на пентахлорфенол. Пентабромофенол също така причинени тремор и конвулсии.

При контакт с кожата катехолът причинява екзематозен дерматит, а в някои случаи абсорбция през кожата води до симптоми на заболяване, много близко доближаващи се до тези на фенолова интоксикация, с изключение на някои ефекти върху централната нервна система - например гърчове. При големи дози пирокатехолът причинява преобладаваща депресия на централната нервна система и продължително повишаване на кръвното налягане. Повишаването на кръвното налягане най-вероятно се дължи на периферна вазоконстрикция.

Пирокатехолът е по-остро токсичен от фенола. Той се резорбира добре от стомашно-чревния тракт и през здрава кожа. След абсорбция част от катехола се окислява с полифенол оксидаза до о-бензоквинон. Пирокатехолът действа чрез механизми, подобни на тези при фенола.

Тежко локално увреждане на кожата и лигавиците може да последва след контакт с кристален материал, разтвори на квинон или кондензирани пари върху откритите части на тялото (особено влажни повърхности). Местните промени могат да включват промяна на цвета, силно дразнене с еритема, подуване и образуване на папули и везикули. Продължителен контакт с кожата може да доведе до некроза.

Кондензационните пари на квинона при контакт с очите, като случай на отравяне с фенол и неговите хомолози, са способни да индуцират сериозни смущения на зрението. Увреждането обикновено се простира през целия слой на конюнктивата и се характеризира с депозиране на пигмент. Всички слоеве на роговицата са включени в увреждането, което води до промяна на цвета, който може да бъде бял и непрозрачен или кафяво-зелен и прозрачен. Язви на роговицата са резултат от еднократно излагане на висока концентрация на парите на квинон, както и от многократно излагане на умерено високи концентрации.

Токсичните ефекти на крезола (метилфенол) са подобни на тези на фенола. Той може да се абсорбира през кожата, чрез дихателната система и от храносмилателната система. Скоростта на проникване през кожата е по-зависима от повърхността, отколкото от концентрацията. Както фенола крезолът е основна протоплазмена отрова и е токсичен за всички клетки. Концентрирани разтвори са локално корозивни за кожата и лигавиците, а разредени разтвори причиняват зачервяване, везикули и язви на кожата. Кожният контакт води и до неврит на лицевите периферни нерви, увреждане на бъбречната функция и дори некроза на черния дроб и бъбреците.

Системните симптоми при поглъщане или инхалация на крезол се характеризират с тежка депресия на сърдечно-съдовата и централната нервна система. Пероралното приложение предизвиква усещане за парене в устата и хранопровода, коремна болка и може да доведе до повръщане. Концентрация на изпарения, които могат да бъдат произвеждани при относително високи температури, може да предизвика дразнене на горните дихателни пътища и лигавицата на носа.

Системната абсорбция е последвана от главоболие, слаби промени в пулса, хипотензия, потъмняла урина, съдов колапс, шок, ниска телесна температура, загуба на съзнание, парализа на нервната система, дихателна недостатъчност и смърт. Описани са усложнения на панкреаса.

Клиничните симптоми, свързани с отравяне с нитрофеноли, са подобни на тези, проявени при токсичните ефекти на хлорфеноли. 2,4-динитрофенол се използвал като лекарство за отслабване и като добавка в храната в началото на миналия век. Многобройни случаи на хронична топлина, депресия и смъртни случаи водят до отстраняването на това лекарство от пазара. 2,4-динитрофенол претърпява бързо усвояване от кожата и дихателната система, а също така бързо се абсорбира и от храносмилателния тракт. Съединението се натрупва в кръвната плазма, бъбреците, белите дробове и черния дроб. При остро отравяне с 2,4-динитрофенол възниква високо повишаване на температурата и интензивно изпотяване, сърдечна-съдова недостатъчност, причиняваща леталния изход.

Интоксикацията с фенол и неговите хомолози причинява известни мутагенни ефекти. Клиничните данни показват, че при хората, изложени на влиянието на фенол или негови производни, има повишена честота на развитие на тумори, саркоми и рак на белия дроб.

Още информация може да прочетете тук:

  • Токсично въздействие на разяждащи вещества мкб T54
4.2/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Фенол и неговите хомолози МКБ T54.0

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Диария
  • Коремна болка
  • Усещане за отпадналост
Всички

Коментари към Фенол и неговите хомолози МКБ T54.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фенол и неговите хомолози МКБ T54.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:57
    Коментирайте "Фенол и неговите хомолози МКБ T54.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин С и неговите действия

преди 4924 дни, 18 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 19 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 10 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 10 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 10 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival