Корозивни киселини и киселиноподобни вещества МКБ T54.2
Корозивните киселини имат тенденция за увреждане на повърхността необратимо, с която те влизат в контакт. Излагане на очите и кожата на киселини ще унищожи съответните тъкани напълно. Ако очите са изложени на силна киселина, ще се повредят тежко, което може да доведе до слепота. Меките тъкани на кожата могат лесно и силно да се увредят от киселина, а костите се декалцифицират.
Изгарянията, които възникват в резултат на корозивни киселини и киселиноподобни вещества, са много болезнени и се лекуват много бавно. Ако по-голяма площ от повърхността на кожата се излага на силна киселина, повече количеството на калций се инактивира, което може да доведе до отравяне в резултат на системен флуорид, хипокалциемия, хипомагнезиемия. Намалените нива на калций в кръвта водят до сърдечна неизправност и сърдечна аритмия. Увреждане на бъбреците и черния дроб също се дължи на значителна експозиция на киселина.
Солната киселина има много приложения. Тя се използва в производството на хлориди, торове, и багрила, във фотографията, текстила, каучука. Солна киселина се използва като лабораторен реагент, като катализатор и разтворител в органични синтези, при производството на торове и багрила и др. Професионалната експозиция на солна киселина може да се получи чрез вдишване или контакт с кожата по време на нейното производство и употреба.
Солната киселина е корозивна за очите, кожата и лигавиците. Начините на остра експозиция са чрез инхалация, поглъщане, кожен и очен контакт. Таргетните органи са бъбреците, черният дроб, лигавиците, дихателната система, кожата, очите и сърдечно-съдовата система.
Остра (краткосрочна) експозицията при вдишване може да предизвика дразнене и възпаление на очите, носа и дихателните пътища. Инхалацията може да причини корозивно действие върху лигавиците. Симптомите включват: кашлица, пресипналост, парене, задушаване, хрипове, ларингит, задух, главоболие, гадене, болки в гърдите, белодробен оток.
Остра орална експозиция може да предизвика тежки и бързи корозивни изгаряния на устата, хранопровода и стомашно-чревния тракт. Симптомите се характеризират с парене, задушаване, силна болка, гадене, повръщане и диария.
Контакт с кожата предизвиква тежка и бърза ерозия. Степента на увреждане зависи от продължителността на контакта. Дермалната експозиция може да доведе до сърбеж, зачервяване, възпаления, оток, тежки изгаряния, язви и белези.
Контактът с очите бързо причинява сериозни щети. Симптомите се проявяват с изгаряния и сълзотечение. Възможно е експозицията на очите да доведе до постоянно увреждане на роговицата.
Хронична (дългосрочна) професионална експозиция на солна киселина е известно, че причинява гастрит, хроничен бронхит, дерматит, фотосенсибилизация в работниците. Продължителната експозиция на ниски концентрации на солна киселина, представител на корозивни киселини и киселиноподобни вещества, може да предизвика промяна в цвета и ерозия на зъбите. Хроничните ефекти могат да причинят увреждане на черния дроб, язви на носната и устата лигавица, конюнктивит, кървене от носа и венците.
Сярната киселина има широко приложение - при производството на торове, детергенти, синтетични смоли, багрила, петролни катализатори, инсектициди, антифриз, батерии, взривни вещества, печатарски мастила и др.
Сярната киселина е много силен химикал, който е корозивен. Тя може да причини тежки изгаряния и увреждане на тъканите, като влезе в контакт с кожата и лигавиците. Възможно е да бъде смъртоносна при вдишване или поглъщане, да причини слепота или трайни белези.
Основните пътища на експозиция със сярна киселина са чрез вдишване, поглъщане, контакт с кожата и очите. Таргетните органи са белите дробове, зъбите, очите, кожата и лигавиците.
Симптомите на остра орална експозиция включват: затруднено дишане поради оток на гърлото, изгаряния на устните, езика, гърлото, хранопровода и стомаха, затруднено преглъщане, силна жажда, гадене, повръщане, диария, повишена температура, бързо развитие на ниско кръвно налягане, силна болка в устата и гърлото, говорни проблеми, повръщане (с кръв). При тежки случаи поглъщането може да доведе до колапс и смърт. Аспирация по време на поглъщане или повръщане може да причини сериозно увреждане на белия дроб и смърт.
Вдишването причинява силно дразнене и изгаряне на дихателната система. Симптомите на остра инхалация на сярна киселина могат да включват: посиняване на кожата, устните и ноктите, затруднено дишане, болка в гърдите, задавяне, кашлица, кръвохрак, виене на свят, ниско кръвно налягане, ускорен пулс, недостиг на въздух, белодробен оток. Симптомите могат да бъдат забавени за 24-48 часа след излагането и се утежняват от физически натоварвания.
Остро излагане на очите причинява тежки изгаряния. Възможно е трайно увреждане на очите, включително слепота. Изпаренията на сярната киселина могат да окажат дразнещо действие върху очите.
Контактът със сярна киселина на кожата при остра експозиция причинява тежки изгаряния, мехури, язви и постоянни белези. Обширни изгаряния могат да доведат до смърт.
Въпреки че сярната киселина се използва широко, има малко информация за ефектите от продължителна експозиция на сярна киселина, представител на корозивни киселини и киселиноподобни вещества. Дългосрочно излагане на корозивни материали като сярна киселина може да доведе до хронично дразнене на дихателните пътища. Повтарящата се експозиция на аерозоли на сярната киселина е причинила ерозия на зъбите. Многократен контакт с кожата с ниски концентрации може да причини суха, червена, напукана кожа (дерматит).
Азотната киселина е силно разяждаща минерална киселина. Основното приложение на азотната киселина е производство на торове. Азотната киселина се неутрализира с амоняк, за да се получи амониев нитрат. Другите основни приложения са производство на взривни вещества, прекурсори, найлон и специални органични съединения.
Излагане на азотна киселина може да се получи чрез инхалация, поглъщане, дермален и очен контакт. Азотната киселина оказва дразнещо и корозивно действие за всички тъкани, с които влиза в контакт. Сериозността на ефектите зависи от концентрацията и продължителността на излагане. Токсичността на азотна киселина се дължи на влиянието му в точката на контакт, тъй като тя лесно се разпада на прости йони и системни ефекти са малко вероятни.
Вдишване на азотна киселина е често срещан професионален риск, тъй като лесно се образува пара при стайна температура. Остра експозиция чрез инхалация на азотна киселина може да доведе до симптоми като очно и назално дразнене, болки в гърлото, кашлица, стягане в гърдите, главоболие, атаксия и объркване. При тежки случаи може да се развие белодробен оток часове или дни след експозиция. Белодробен оток може да се развие от 24 до 48 часа след вдишване на азотна киселина, който потенциално може да бъде животозастрашаващ, проявяващ се с увеличаващ се задух, хриптене, болка в гърдите, кашлица, хипоксия и цианоза.
Остро излагане чрез поглъщане на азотна киселина може да причини изгаряния на устните, езика, устата, гърлото, хранопровода и стомаха, които могат да включват улцерация, кръвоизлив и перфорация. Обширни области от стомашно-чревния тракт могат да бъдат засегнати. Коремна болка, затруднено преглъщане, гадене, слюноотделяне, повръщане, диария и хематемеза могат да се появят, а по някои случаи могат да бъдат с летален изход. Поглъщането на азотна киселина може да доведе до метаболитна ацидоза, шок, колапс, хипотония, остра бъбречна недостатъчност и дисеминирана интраваскуларна коагулация.
Азотната киселина причинява повърхностни коагулационни изгаряния и унищожаване на повърхностния епител при контакт с кожата. Други ефекти от дермалната експозиция могат да бъдат мехури и трайни белези в зависимост от концентрацията на киселината и продължителността на излагане. Концентрирани разтвори на азотна киселина причиняват изгаряния на кожата, докато разредени разтвори могат да доведат до промяна на цвета, леко дразнене и хиперкератоза.
Очна експозиция може да предизвика изгаряния на роговицата, сълзене, болка, конюнктивит, фотофобия, а при по-тежките случаи може да доведе до постоянна слепота.
Хронична експозиция чрез вдишване на азотна киселина може да предизвика дразнене на дихателните пътища, което води до бронхит и хиперактивност на дихателните пътища. Многократното излагане на изпарения или аерозоли на азотната киселина, представител на корозивни киселини и киселиноподобни вещества, може да доведе до ерозия на зъбите. Когато азотната киселина се инхалира, може да се натрупва върху зъбите и да причини декалцификация, водеща до ерозия на зъбния емайл.
Дермалната хронична експозиция на ниски концентрации на азотна киселина може да доведе до дерматит, характеризиращ се със зачервяване, сърбеж и суха лющеща се кожа. Има малко данни относно ефектите на хронична или повтаряща се експозиция чрез поглъщането на азотна киселина, тъй като хронична експозиция чрез поглъщане е малко вероятна поради неблагоприятните остри ефекти.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Корозивни киселини и киселиноподобни вещества МКБ T54.2