Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Външни причини за заболеваемост и смъртност Умишлено самонараняване Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества

Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества МКБ X69

от 19 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Камелия Методиева
Умишлено самоотравяне и въздействие  на други и неуточнени химични  и отровни вещества МКБ X69 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества може да се осъществи с: корозивни ароматични вещества, киселини и основи; лепила и адхезивни вещества; метали, включително газове и пари; оцветители и бои; торове и средства за подхранване на растения; отровни хранителни продукти и отровни растения; сапуни и детергенти и др.

Корозивните (разяждащи) отрови се характеризират с това, че при достатъчна концентрация причиняват некроза на тъканите, през които проникват. Това са киселини, основи, соли, дезинфектанти и разтворители.

От киселините по-често срещаните отравяния са със сярна, солна, азотна - неорганични; оцетна, оксалова, мравчена, млечна - органични. Смъртната доза зависи от концентрацията, но се движи в границите между 5 и 20 г. Известни са обаче смъртни случаи при аспирация и на по-малко количество.

Корозивният ефект е резултат от дисоциацията на киселините и е в зависимост от количеството свободни водородни йони. Водородните йони обезводняват тъканите и коагулират белтъците. Органичните киселини се дисоциират по-слабо и са с по-слаб локален ефект.

В мястото на проникване се увреждат и съдовете, образуват се кисел хематин и хематопорфирин, поради което некрозите са с кафеникав цвят. След резорбцията се променя алкално-киселинното равновесие и настъпват тежки метаболитни разстройства.

Непосредствено след поглъщане на киселина клиничната картина се изразява със силна, пареща болка в устната кухина, гърлото и зад гръдната кост. Започва обилна саливация, като слюнката е примесена с кафеникава кръв, при тежки случаи с парченца лигавица.

Болките се засилват от започващото повръщане и постепенно се разпространяват към епигастриума. Нарушава се гълтането. Някои пострадали развиват бърз оток на глотиса.

При поемане на големи дози се наблюдават и общотоксични симптоми: унесеност, адинамия, дехидратация, хиповолемия, фебрилитет. При аспирация се развива трахеобронхит, бронхиолит, пневмонии.

За оцетната киселина е характерно развитието на хемолиза с последваща хемоглобинурия и бъбречна недостатъчност. При дълбоки некрози може да настъпи пробив на аортата с последващ кръвоизлив, медиастинит, пробив на стомаха и червата с развитие на перитонит. Наблюдават се хематенеза, кървави диарични изпражнения.

В по-късните периоди (метатоксична фаза) настъпва стриктура на хранопровода и такива болни развиват кахексия. Възможни са перфорации при терапевтично бужиране.

От основите при умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества най-често се срещат интоксикации с натриева, калиева и амониева.

С подобен ефект е и калцивият окис, стронциевият окис, амониевият карбонат, натриевият силикат и други, като тези течности имат широко приложение в индустрията, бита и в химичните лаборатории. Смъртната им доза е в границите на 10 г.

Проникват най-често през устата. Локалният им ефект е резултат от освободените хидроксилни йони, които предизвикват втечняване на белтъците (коликвационна некроза).

Клиничната картина на отравяне с основа е подобна като тази при отравяне с киселина, като в устата се усеща метален вкус. Образува се алкален хематин. Киселините увреждат тъканите по-повърхностно, докато основите проникват на значителна дълбочина, поради което изгоряната повърхност е с белезникав цвят и лесно се разпада.

При отравяне с основи смъртността е по-висока. Леталният изход може да настъпи от шок, перфорации към медиастинума, към коремницата, оток на ларинкса, аспирационна пневмония, медиастинит, перикардит, перитонит и др.

Деструктивните отрови предизвикват дистрофични и некротични изменения предимно в органите, откъдето се елиминират. Най-опасни токсични елементи са живакът, оловото, кадмият, медта, желязото, арсенът и др.

Живакът е течен метал, слабо летлив на стайна температура. За клиничната токсикология значение имат живачният двухлорид (прилаган като антисептик и дезинфектант), живачният хлорид, живачният оксицианид и живачните органични съединения.

Живакът прониква през дихателната система. При поглъщане поради неразтворимостта му е нетоксичен.

Живачните съединения могат да проникнат през храносмилателната, дихателната система, кожата, лигавицата на червата, в малки количества със слюнката и потта. Те блокират сулфхидрилните групи на ензимните комплекси в митохондриите.

Клиничната картина зависи от пътя на проникване. Наблюдават се три основни синдрома: гастроинтестинален, дехидрационно-хиповолемичен и ренален.

Гастроинтестиналният синдром се проявява минути след поглъщането на отровата. Изразява се с обилна саливация, гадене, болки зад гръдната кост, болки в епигастриума. По-късно започват повръщане и профузни кървави диарии. По лигавицата на устата и гърлото се образуват некротични участъци.

Дехидрационно-хиповолемичният синдром се характеризира с обща отпадналост, намален тургор, колапс.

Реналният синдром се развива след няколко часа или 1-2 денонощия. След кратка полиурия диурезата намалява до анурия с уремия.

При инхалиране се развива пулмонарен синдром, проявен с дразнене и болки зад гръдната кост, дифузен бронхит, бронхиолит, бронхопневмония, остра дихателна недостатъчност. Наблюдават се неврологични симптоми - тремор, парестезии, атаксия и други полиневритни признаци.

Чистият арсен е неразтворим, поради което не е отровен. Отравяния причинява арсеновият триокис, който е бял аморфен прах, разтворим във вода. Отравяния може да има и с арсенити (соли на арсеновата киселина), парижка или швайфуртска зеленина, лекарствени препарати - салварзан, новарсенол, които са органични съединения и се използват за лечение на спирохетози.

Арсеновите съединения проникват главно през устата или чрез инхалиране. Резорбират се бързо, тъй като са водноразтворими. Известна част се задържа в черния дроб, бъбреците, слезката и кожата. Арсеновите съединения се излъчват предимно през дебелото черво.

Токсичният им ефект е резултат от блокирането на сулфхидрилните групи на ензимните системи. Имат и пряк капиляротоксичен ефект, увеличават пропускливостта на капилярите. Блокират и ганглиите на симпатикуса.

Клиничната картина на интоксикация с арсенови съединения при поглъщане има две основни форми: паралитична и гастроинтестинална.

Паралитичната форма се проявява няколко минути след приемане на големи дози. Наблюдават се силно главоболие, отпадналост, болки в различни мускулни групи, гърчове, колапс, кома, парализа на дишането. Смъртта настъпва за няколко часа. Тази форма се среща рядко.

Гастроинтестиналната е най-често срещаната форма. Тя настъпва няколко часа след поемане на арсеното съединение. Започва с обилно повръщане и силни болки в корема. Повърнатите материи са зеленикави. Развива се профузна холероподобна диария - изпражненията са като оризова вода.

Бързо настъпва дехидратация, тургорът намалява, нарушава се водно-електролитното равновесие, развива се метаболитна ацидоза. Появяват се мускулни крампи, пареза на капилярите и хиповолемичен шок. Рязко пада кръвното налягане, телесната температура е ниска, крайниците са студени, цианотични. Наблюдават се церебрални симптоми - делири, унесеност, сомнолентност.

След няколко дни се развива бъбречна недостатъчност - албуминурия, олигурия, анурия, налице са хепатални увреждания. Могат да се появят морбилиформени или скарлатиноподобни уртикариални или пустулопапилозни обриви. Към 15-тия ден се развива токсичен полиневрит. В края на първия месец се появяват арсенови ивици по ноктите.

Инхалационната форма се характеризира с иритативни изменения по лигавиците на очите, горните дихателни пътища, обилно сълзене и хрема, кашлица, понякога кръвохрачене и болки зад стернума.

Арсеноводородът е хемолизираща отрова. Той представлява безцветен, по-тежък от въздуха газ с миризма на чесън.

След инхалиране той се отлага на повърхността на еритроцитите и блокира каталазите, в резултат на което се натрупват токсични кислородни радикали, които ги разрушават. Клиничната картина се характеризира с отпадналост, разтрисане, коремни болки, повръщане.

След бурното развитие на хемоглобинемията и хемоглобинурията се развива картината на остър хемолитичен шок и остра бъбречна недостатъчност. Кожата е иктерична, бързо настъпват олигурия и уремия.

Цианидите са функционални отрови. Циановата киселина е летлива течност със специфична миризма на горчиви бадеми. При престояване образува неразтворими карбонати, поради което токсичността й намалява.

Нейни съединения са: калиев цианид, натриев цианид, цианимид, живачен цианид, акрилцианид, цианхлорид, нитропрусид и др. При въздействие с киселини се отделя циановодород, който е силно токсичен.

Циановата киселина и нейните съединения се използват в текстилната и бояджийската промишленост, в златарството, при производство на синтетични материали. Среща се в природата в ядките на черешите, сливите и горчивите бадеми под формата на гликозида амигдалин. При консумация на тези ядки гликозидът се разгражда в стомаха под действието на солната киселина.

Смъртната доза при умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества, осъществило се с цианова киселина, е 50 мг. Пътят на проникване е през устата и чрез инхалиране.

Токсичният ефект се проявява в резултат от свързването на циановия радикал с желязото на цитохромоксидазата и блокирането на калциевите канали. В зависимост от приетата доза се наблюдават три клинични форми: фудроаянтна, лека и тежка.

Фудроаянтната форма най-често настъпва при инхалиране. След кратки дълбоки вдишвания се развиват тонично-клонични гърчове, изпада се в безсъзнание и смъртта настъпва за 2-3 минути от спиране на дишането.

Леката форма се характеризира предимно с неврологична симптоматика - главоболие, виене на свят, тахипнея, тахикардия, гадене, повръщане. Тези явления отзвучават след часове.

Тежката форма започва с дразнене в очите и гърлото, чувство на задух, силен страх. Има наличие на силно главоболие, настръхнала кожа, започват пристъпно гърчове - тонично-клонични, тризмус, мидриаза, дишането се забавя, силно зачервено лице, цианотични устни. Леталният изход настъпва за 15-20 минути от спиране на дишането и сърдечната дейност.

Хранително отравяне (хранителна токсикоинфекция) се получава вследствие на въздействие на микроорганизми и продукти от тяхната обмяна (токсини) върху човешкия организъм.

Клиничната картина на хранителното отравяне се проявява с общо неразположение, тежест, повръщания, коликообразни болки в стомаха, диария, в някои случаи с наличие на слуз и кръв. При поява на хранителна интоксикация се установяват бледост на кожата, нарастваща жажда, тахикардия, хипотония, повишаване на температурата.

Прочетете още информация:

  • Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества мкб X49
  • Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества, с неопределени намерения мкб Y19
  • Токсично въздействие на разяждащи вещества мкб T54
  • Токсично въздействие на сапуни и детергенти мкб T55
  • Токсично въздействие на метали мкб T56
  • Токсично въздействие на други неорганични вещества мкб T57
4.2/5 5 оценки

Коментари към Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества МКБ X69

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Умишлено самоотравяне и въздействие  на други и неуточнени химични  и отровни вещества МКБ X69
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 11:38
    Коментирайте "Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества МКБ X69"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 112 дни, 2 часа и 20 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2069 дни, 23 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 23 часа и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 14 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 14 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 15 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД ФОРСКОЛИЙ капсули * 60

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ОЧАНКА 50 мл

ДЕСИБЕЛ сироп 2.5 мг / 5 мл 150 мл НОБЕЛ

МОРСКИ КОЛАГЕН С БИО ЕЛАСТИНОВИ ПЕПТИДИ капсули * 120 УЕБЪР НАТУРАЛС

ПРИМАДОФИЛУС КИДС - ЧЕРЕША дъвчащи таблетки 68 мг * 30 NATURE'S WAY

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КЛЕЕВА ТИНКТУРА 30 % 25 мл ХИГИТЕСТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 11:38:47

ИНФЛУНАЗАЛ спрей за нос, разтвор 20 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 10:56:43

ЦИПРОФЛОКСАЦИН АКТАВИС таблетки 500 мг * 10 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 10:46:12

КЛЕЕВА ТИНКТУРА 30 % 25 мл ХИГИТЕСТ

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 20:25:01

ИНФЛУНАЗАЛ спрей за нос, разтвор 20 мл

Коментар на: Таня Василева от 20 май 2025г. в 19:26:28
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival