Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества МКБ X49
Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества може да се осъществи с: корозивни ароматични вещества, киселини и основи; лепила и адхезивни вещества; метали, включително газове и пари; оцветители и бои; торове и средства за подхранване на растения; отровни хранителни продукти и отровни растения; сапуни и детергенти и т.н.
Примери за корозивни ароматни вещества, киселини и основи са: мравчена, оксалова, млечна, оцетна и лимонена киселини (органични); сярна, солна и азотна киселини (неорганични); натриева, калиева и амониева основи; фенол, крезол и лизол (ароматни).
Алкалните химически вещества са най-честите причинители на корозивна интоксикация при възрастни и деца. В преобладаващата си част това е сода каустик (натриева основа) в кристална или течна форма, както и под формата на различни домакински препарати.
Корозивните вещества постъпват в организма чрез гастроинтестиналния тракт. При разплискване предизвикват изгаряния по кожата и очите.
Алкалните вещества причиняват по кожата некроза с черен цвят, докато киселините - оцветяване, характерно за съответната киселина.
Тежестта на уврежданията при случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества зависи от вида, количеството и концентрацията на отровата.
Киселините увреждат предимно стомаха, а основите - хранопровода.
Алкалните вещества водят до поява на дълбока и пенетрираща некроза. Образуваните огнища на некроза се разширяват в резултат на вторичните тромбози на съдовете и може да предизвикат перфорация.
Киселините причиняват повърхностна коагулационна некроза вследствие на свързване на водородните йони и разрушаване на белтъците.
Веднага след поглъщане на киселината се усеща силна, пареща болка в устната кухина, гърлото и зад гръдната кост. Започва обилна саливация, като слюнката е примесена с кафеникава кръв, при тежки случаи и с парченца лигавица.
Болките се засилват от започващото повръщане и постепенно се разпространяват към епигастриума. Нарушава се гълтането. Някои пострадали развиват бърз оток на глотиса.
При поемане на големи дози се наблюдават и общотоксични симптоми: унесеност, адинамия, дехидратация, хиповолемия, фебрилитет. При аспирация се развива трахеобронхит, бронхиолит, пневмонии.
При дълбоки некрози може да настъпи пробив на аортата с последващ кръвоизлив, медиастинит, пробив на стомаха и червата с развитие на перитонит. Наблюдават се хеметенеза и кървави диарични изпражнения. В по-късните фази настъпва стриктура на хранопровода и такива болни развиват кахексия.
Клиничната картина на отравяне с основи е подобна като тази на киселините. В устата се усеща метален вкус.
Смъртността е по-висока при поглъщане на основи.
Смърт настъпва от шок, перфорации на медиастинума, оток на ларинкса, аспирационна пневмония, перикардит, перитонит, медиастинит и др.
Мравчената киселина предизвиква и бъбречни увреждания, водещи до остра бъбречна недостатъчност. Оцетната киселина причинява тежка хемолиза и бъбречна недостатъчност. В резултат на поглъщане на азотна киселина се установява хемолиза и кръвоизливи в черния дроб, възможно е да се развие токсична бронхопневмония.
По-често срещаните отравяния с метали,включително газове и пари се появяват при интоксикация с: олово, живак, манган, кадмий, цинк, хром.
Оловото е мек, ковък и пластичен метал със сив цвят. Използва се при производство на акумулатори, пластмаси, оловни бои, в каучуковата промишленост и др. Основният път на проникване е дихателният. Дермалният има значение само при наранена кожна повърхност.
Оловото образува неразтворими соли и нарушава клетъчния метаболизъм на водорода и кислорода; инхибира ензими, които участват в образуването на хемоглобина; обуславя появата на анемичен синдром с намален хемоглобин и повишено ниво на серумно желязо.
Наблюдава се кумулация на оловни депа в паренхимните органи (слезка, черен дроб, бъбреци) и в скелетната мускулатура. Пътищата на излъчване на желязото са бъбреци, стомашно-чревен тракт, слюнчени, потни и млечни жлези.
Острото отравяне с олово протича със силна коликообразна болка около пъпа, запек, черни изпражнения, артериална хипертония, гадене и повръщане, нефропатия, токсичен хепатит, неврологични симптоми (главоболие, припадъци, кома).
Живакът е течен метал със сребристо бял цвят, който се изпарява при стайна температура. Живакът прониква през дихателната система.
Острото отравяне протича с т.нар. "метална треска" - фебрилитет, пулмонален синдром, който може да се прояви с: болки и дразнене зад гръдната кост, дифузен бронхит, бронхиолит, бронхопневмония, остра дихателна недостатъчност.
При проникване на живачни съединения през храносмилателния тракт се наблюдават обилна саливация, гадене, болки зад гръдната кост, болки в епигастриума, по-късно - повръщания и кървава диария.
Манганът е сребристобял метал, който се среща в черната и цветна металургия, рудодобива и др. Парите на мангана при топене се окисляват и образуват манганови окиси във вид на кафяв дим. Пътищата на проникване са дихателен и дермален (при наранена кожна повърхност).
Манганът циркулира в организма под формата на неустойчив комплекс с плазмените белтъци и се отлага в депа - мозък, кости, черен дроб, бъбреци, ендокринни жлези и др. Има мощно окислително действие, водещо до дехидратация на тъканите.
Острото отравяне се характеризира с прояви от страна на дихателната и централната нервна система.
Кадмият е мек, ковък и разтеглив метал със сивобял сребрист цвят. Замърсяването на въздуха става под формата на жълтокафяви пари от кадмиеви окиси. Основният път на проникване е дихателният.
Причинява тубулна нефропатия със засягане на проксималните бъбречни каналчета. Образува депа в бъбреци, черен дроб, слезка, кости и др.
Клиничната картина на острото отравяне с кадмий включва синдромите: белодробен, кардиален, хепатален, нефротоксичен (протеинурия и синдром на Фанкони).
Острото отравяне с цинк се резултат от постъпване на метала по инхалаторен път и предизвиква "леярска треска".
Хромът намира приложение в оръжия, автомобили, бои, домакински съдове и др. Постъпва в организма инхалаторно, перорално или през кожата.
Острата форма на отравянето се характеризира с развитие на трахеобронхити, бронхопневмонии; гастроинтестинален синдром при поглъщане.
Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества се случва при прием на отровни хранителни продукти и отровни растения, съдържащи: токсоалбумини, гликозиди, етерични масла, алдехиди, кетони, органични киселини, балсами и смоли, алкалоиди и т.н.
Прочетете още информация:
- Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества мкб X69
- Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества, с неопределени намерения мкб Y19
- Токсично въздействие на разяждащи вещества мкб T54
- Токсично въздействие на сапуни и детергенти мкб T55
- Токсично въздействие на метали мкб T56
- Токсично въздействие на други неорганични вещества мкб T57
Коментари към Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени химични и отровни вещества МКБ X49
Nina Nikolova
Здравейте, искам да попитам възможно ли е да съм се натровила с бижутерска киселина, ако съм ги пипала без ръкавици? Тествах бижута, измих се, но на палеца имах лепенка за рани, минаха няколко часа и седнах да вечерям, но забравих да си сменя лепенката на пръста. Приготвях си салата и съм пипала зеленчуците с тази лепенка.Та възможно ли е да е останала киселина върху леепенката и да съм я погълнала? Цял ден ми е кофти на стомаха и ми се гади.
Здравейте! Дори и е да се е получила някаква абсорбия, тя е била минимална. Най-вероятно причината за оплакванията е друга.
Здравейте, искам да попитам възможно ли е да съм се натровила с бижутерска киселина, ако съм ги пипала без ръкавици? Тествах бижута, измих се, но на палеца имах лепенка за рани, минаха няколко часа и седнах да вечерям, но забравих да си сменя лепенката на пръста. Приготвях си салата и съм пипала зеленчуците с тази лепенка.Та възможно ли е да е останала киселина върху леепенката и да съм я погълнала? Цял ден ми е кофти на стомаха и ми се гади.