Корозивни основи и алкалоподобни вещества МКБ T54.3
Корозивните основи причиняват коликвационна некроза с разпадане на протеини, унищожаване на колаген, осапунване на мазнини, емулгиране на клетъчната мембрана, субмукозни съдови тромбози и клетъчна смърт. Основите са хигроскопични и се абсорбират от водата в тъканите. Тези ефекти водят до дълбоко проникващо увреждане в резултат на контакт с корозивни основи и алкалоподобни вещества. При поглъщане най-сериозните щети обикновено се причиняват на хранопровода, а не на стомаха поради защитния ефект на стомашната киселина.
Калиевият хидроксид е неорганично съединение, което се нарича още калиева основа. Заедно с натриевия хидроксид това безцветно твърдо вещество е прототип на силна основа. Калиевата основа има много индустриални и специализирани приложения, като повечето приложения използват нейната реактивност към киселини и корозивната й природа. Тя е прекурсор на повечето меки и течни сапуни, както и множество калий съдържащи химикали.
Много калиеви соли се получават чрез реакции на неутрализиране, включващи калиева основа. Калиеви соли на карбонат, цианид, перманганат, фосфат и различни силикати се получават чрез обработване или оксиди или киселини с калиев хидроксид. Воден разтвор на калиев хидроксид се използва като електролит в алкални батерии на базата на никел-кадмий и манганов двуокис-цинк.
Калиевият хидроксид е за предпочитане пред натриев хидроксид, тъй като неговите разтвори са по-проводими. Калиевата основа има множество специализирани приложения, почти всички от които се основават на нейните свойства като силна основа и способността да разгражда много материали. Например в процес, наречен химическа кремация, калиевият хидроксид ускорява разлагането на меките тъкани на животните и хората, като оставя само кости и други твърди тъкани.
Корозионните свойства на калиевия хидроксид го превръщат в полезна съставка на вещества и препарати, които почистват и дезинфекцират повърхности и материали. Калиевата основа се използва за идентифициране на някои видове гъби.
Калиевата основа е много опасна в случай на кожен контакт - корозивно, дразнещо действие, при контакт с очите - дразнещ, корозивен ефект, при поглъщане, при вдишване. Степента на тъканното увреждане зависи от продължителността на контакт.
При контакт с очите калиевата основа причинява тежка болка и изгаряния, нарушено зрение и възпаление - зачервяване, сълзене, сърбеж. Очният контакт може да доведе до наранявания на конюнктивата или роговицата, необратими увреждания и слепота.
Дермалният контакт може да причини възпаление - сърбеж, лющене, зачервяване, мехури. Контактът с кожата причинява изгаряния и може да предизвика дълбоки проникващи язви на кожата.
Острото вдишване на прах предизвиква дразнене на стомашно-чревния тракт или дихателната система, характеризиращо се с парене, кихане, кашлица, недостиг на въздух, болки в гърлото. Симптомите при инхалация могат да бъдат забавени. Тежко прекомерно излагане може да доведе до увреждане на белите дробове, задушаване, безсъзнание или смърт.
Симптомите при остро поглъщане на калиева основа включват: тежка коремна болка, затруднено дишане (дължащо се на оток на гърлото), изгаряния в устата и гърлото, колапс, диария, тежка болка в устата и гърлото, рязко спадане на кръвното налягане. Погълнатата калиева основа може да повреди кръвоносната система и да причини перфорация на храносмилателния тракт.
Повтарящото се или продължително излагане на въздействието на веществото може да доведе до органни щети. Повтарящата се експозиция на очите на ниско ниво на прах може да доведе до дразнене на очите или възникване на конюнктивит. Повтарящата се експозиция на кожата с калиева основа, представител на корозивни основи и алкалоподобни вещества, може да причини локално кожно унищожаване или дерматит. Хронично вдишване на прах може да доведе до различна степен на дразнене на дихателните пътища или увреждане на белите дробове.
Натриевият хидроксид, известен още като натриева основа и сода каустик, е силно разяждаща метална основа. Представлява бяло твърдо вещество, налично в гранули, люспи, пелети и като 50 % наситен разтвор. Натриевият хидроксид се използва в много индустрии, най-вече като силна основа в производството на целулоза и хартия, текстил, питейна вода, сапуни и детергенти. Натриевата основа се използва за производството на натриеви соли и препарати, за рН регулиране, както и за органичен синтез.
Натриевата основа е силно дразнеща и корозивна. Това може да предизвика сериозни изгаряния и трайно увреждане на всички тъкани, с които влиза в контакт. Натриевата основа е достатъчно силна да хидролизира протеините в тъканите и може да убие клетки в тъканите. Натриев хидроксид не произвежда системна токсичност, неговите ефекти върху здравето се дължат на корозивната му природа.
Острото вдишване на прах, изпарения или аерозоли на натриева основа може да предизвика дразнене на лигавицата на носа, гърлото и дихателните пътища. Натриевият хидроксид е без мирис, поради което няма предупредителна миризма за опасни концентрации. Инхалираният натриев хидроксид може да доведе до подуване на ларинкса и възпаление и натрупване на течност в белите дробове. След високи дози при вдишване отокът или спазмите на ларинкса могат да причинят запушване на горните дихателните пътища и асфиксия. Хората с астма или емфизем могат да бъдат по-податливи на токсичността на агента. Тежки инхалационни увреждания могат да предизвикат трайна пресипналост, синдром на реактивна дисфункция на дихателните пътища и астма.
Остра експозиция чрез поглъщане на натриев хидроксид може да причини сериозни корозивни увреждания на устните, езика, лигавицата на устната кухина, хранопровода и стомаха. Стридор, повръщане, слюноотделяне и коремна болка са ранните симптоми на поглъщане на натриев хидроксид. Токсичните ефекти при поглъщане се проявяват с гръдна и коремна болка, спонтанно повръщане, затруднено преглъщане със слюноотделяне. Разяждащото увреждане на устата, гърлото, хранопровода и стомаха е изключително бързо и може да доведе до перфорация, кръвоизлив и стеснение на стомашно-чревния тракт, както и развитие на шок. Степента на увреждане на стомашно-чревния тракт може да не е ясна до няколко часа след приемането на веществото.
Излагането на твърд натриев хидроксид или разтвор може да предизвика кожно и очно дразнене. Директен контакт с твърдото вещество или с концентрирани разтвори предизвиква топлинни и химични изгаряния, водещи до дълбоки тъканни увреждания. Излагане на очите може да доведе до дифузни или локализирани кръвни съсиреци и натрупване на течност в окото. Много силни разтвори на натриев хидроксид могат да хидролизират протеини в очите, което води до тежки изгаряния и увреждания на очите или в крайни случаи, слепота. Може да не е възможно да се установи точно степента на увреждане на очите в продължение до 72 часа след експозиция. Катаракта, глаукома, слепота и загуба на окото може да възникнат като последици след очна експозиция.
Хроничното излагане на прахове или изпарения от натриев хидроксид, представител на корозивни основи и алкалоподобни вещества, може да доведе до улцерация на носните пътища. Хроничната експозиция на кожата може да причини дерматит. Многократно поглъщане може да доведе до перфорация на стомашно-чревния тракт или образуване на стриктури.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Корозивни основи и алкалоподобни вещества МКБ T54.3