Травма на окото и очната орбита МКБ S05
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травма на окото и очната орбита може да доведе до различни вътрешни наранявания на очите. Тъпата травма може да доведе до открити и затворени наранявания на очната ябълка. Затворените наранявания на глобуса се класифицират допълнително като контузия и ламеларни разкъсвания. Откритите наранявания на очната ябълка най-често са различни разкъсвания. Разкъсването може да се дължи на проникващо нараняване, перфорационно нараняване или нараняване, дължащо се на вътреочно чуждо тяло. Тъпа травма на окото може да се дължи на удар или хоризонтална тъканна експанзия.
Начинът на нараняване може да бъде директен удар в очната ябълка или случайна тъпа травма. Травматичните лезии се класифицират като затворено нараняване на окото и екстраокуларни лезии. Всички анатомични структури на очната ябълка могат да бъдат засегнати. Диагнозата е клинична и рядко са необходими лабораторни и образни изследвания. Необходими са лабораторни изследвания при критични пациенти и пациенти, нуждаещи се от хирургична интервенция.
След провеждане на оперативно лечение уместно е назначаването на образно изследване като компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). В случай на наличие на чуждо тяло е необходимо предоперативно изобразяване за оценка на степента и дълбочината на травмата.
Лечението зависи от вида на нараняването и необходимостта от хирургична намеса. Крайният визуален резултат се определя от вида на травмата, времето на представяне, степента на очно увреждане, продължителност на хирургична интервенция и следоперативните грижи за пациента.
Честота
Честотата на нараняванията на окото са средно около 3,5 на 100 000 души, като мъжете представляват повече от 80% от тези травми. Причината често е тъпа травма (инциденти с моторни превозни средства, прояви на агресия, височинни травми и др.). При възрастни пациенти разкъсването на очната ябълка най-често е резултат от падане. Честотата на ретробулбарния хематом е рядка като известните случаи са под 1%. Съществува обаче връзка между травмите на окото и последващата слепота при някои от пациентите.
Откритите наранявания на окото са по-чести при мъжете, обикновено на възраст между 30 и 40 години. Според проведени проучвания очната травма е приблизително 7% от всички телесни травми и 10 до 15% от всички офталмологични патологии. В световен мащаб 1,6 милиона души са слепи поради очна травма. Приблизително 90% от всички очни наранявания могат да бъдат предотвратени.
Причини
Травмата на окото може да прояви като отворена или затворена. Затворените наранявания на очната ябълка са класифицирани като контузия и ламеларни разкъсвания. Откритите наранявания на окото могат да бъдат разделени на разкъсване и разкъсване на окото. Разкъсването е вторично след проникващо нараняване или нараняване, дължащо се на ударено вътреочно чуждо тяло. Механизмът на тъпа травма на окото може да се дължи на удар и предно-задна компресия. Начинът на нараняване може да бъде директен удар в очната ябълка или случайна тъпа травма.
Затворените наранявания на очната ябълка често се наблюдават при деца по време на игра. Най-често травмите са свързани с различни видове спорт. Другите често срещани начини на нараняване могат да бъдат нападение, травма на работното място, пътнотранспортни произшествия и др.
Професионалните наранявания могат да се дължат на високорискови професии като производствена промишленост, селско стопанство и др.
Ретробулбарният хематом често се свързва с орбитална травма и свързани с нея фрактури на дъното на орбитата. Тази травма може да възникне и ятрогенно по време на операция на синусите, очна хирургия или други очни процедури.
Патофизиология
Според вида на травмиращия агент травмите на очите и очната орбита могат да се класифицират като:
- Механична
- Физична
- Химична
- Биологична
- Термична
- Радиационна
Според вида на раната, която се получава:
- Закрита травма на окото - очната стена е непокътната, например корнеална абразия, контузия.
- Открита травма на окото - очната стена (роговицата или склерата) е нарушена. Откритата травма се причинява от проникващ предмет, или от тъп предмет при достатъчно голяма сила, тежко нараняване, за да предизвика разкъсване на очната ябълка. Откритата травма на окото от своя страна може да бъде проникваща травма, перфорация на очна ябълка или разкъсване на очна ябълка.
Очните травми могат да бъдат още едноочни и двуочни. Очните травми според тежестта варират от много малки, като например навлизане на сапун, шампоан в окото до много големи, които водят до трайна загуба на зрението или загуба на окото. Тези видове наранявания често се срещат на работното място, у дома, или по време на участие в спорт.
Травма на очна орбита
Орбиталните фрактури са прекъсване целостта на лицевите кости около очите.
- Фрактура на орбиталния ръб - причинени от пряко въздействие на увреждащият агент върху лицето, най-чести причини са автомобилното табло или волана по време на автомобилна катастрофа.
- Непряка фрактура на пода на орбитата - при непокътнат костен ръб на окото, но със счупване на пода на орбитата. Увреденото око не може да се движи нормално, което може да доведе до двойно виждане. Повечето фрактури на пода са причинени от удар на предната част на окото от увреждащ агент по-голям от отвора на очите, като бейзбол, юмрук или таблото на автомобила.
- Директна орбитална фрактура на пода. Ако една орбитална фрактура на ръба се простира в близост до пода на орбитата, при което са увредени и ръбът и пода.
Симптоми
Нараняването на очите може да предизвика най-различни симптоми като:
- Болки в очите, които понякога могат да бъдат много силни
- Кръвонасядане (черни очи)
- Разкъсване на клепачите
- Зачервяване на окото
- Подуване
- Кървене между роговицата и ириса, известен като травматична хифема
- Отлепване на ретината
- Неясно или замъглено зрение
- Двойно виждане
- Чувствителност към светлина (фотофобия)
Травмите на окото и очната орбита могат да се проява клинично под няколко форми в зависимост от причината за нараняването и частите от окото, които са засегнати.
Корнеална абразия
Малки частици от песъчинки или клони на дървета увреждат прозрачната предната част на окото, известена като роговица - този вид нараняване е известен като корнеална абразия. Друга важна причина за корнеална абразия са контактните лещи. Неправилно носенето на контактни лещи може да нарани очите. Абразията на роговицата могат да се появят и ако контактните лещи не са чисти, са с изтекъл срок на годност или се носят за дълъг период от време. Също така е възможно, когато чуждо тяло, като една малка частица от прах и мръсотия, попадне зад контактни лещи и дразни очите.
Симптомите на корнеална абразия включват:
- болка в окото
- чувствителност към светлина (фотофобия)
- сълзене
- замъглено или нарушено зрение
- кривогледство, причинено от спазъм на мускулите около окото
- чувство, че има нещо в окото, което не може да бъде отстранено
Конюнктивални разкъсвания
Симптомите на конюнктивалните разкъсвания включват:
- болка
- зачервяване и усещане за чуждо тяло
- Разкъсвания на роговицата и склерата
- Симптомите на разкъсванията на роговицата и склерата включват:
- намалено зрение и болка
Чуждо тяло
Чуждо тяло, като малко парче от дърво, метал или пластмаса, което може да заседне в окото дава симптоми на:
- усещане, че има нещо в очите
- болка в окото
- замъглено или двойно виждане
- чувствителност към светлина
- видимо чуждо тяло, което е забодено върху роговицата
- ако чуждото тяло е метал понякога може да оцвети частта на роговицата, където е забодено - петното обикновено е с ръждив цвят.
Травматичен увеит
Внезапен удар по окото, от юмрук или топка води до възпаление и оток на средната част на окото (увеята) - този вид нараняване е известен като травматичен увеит.
Симптомите на травматичен увеит включват:
- болка в окото
- чувствителност към светлина
- дълбока болка в окото, или в областта на челото
- малка или неправилна форма на зеницата
- замъглено зрение
- зачервяване, възпаление на очите
- сълзене
- главоболие
Субконюнктивален кръвоизлив
Субконюнктивален кръвоизлив (кървене) - колекцията от кръв, разположена върху повърхността на склерата се отбелязва като субконюнктивален кръвоизлив. Това кървене може да придружава всяко нараняване на окото. Степента на кръвоизлива не е непременно свързано с тежестта на увреждането.
Травматична хифема
Травматичната хифема е резултат на кръвоизлив в предната част на окото, наречена предна камера. Травматичната хифема е в резултат на тежък удар с тъп предмет с голяма сила върху лицето.
Симптомите на хифемата включват:
- болки в очите - които засилват при движение на очите
- замъглено зрение
- двойно виждане
- оток и синини около очите
Отлепване на ретината
Това е рядко състояние, което може да доведе до трайна загуба на зрението, ако не се лекува.
Диагноза
Съмнение за нараняване на окото съществува при всеки пациент, съобщаващ за директна травма на окото, продължаваща болка в окото и дефицит на зрението. Трябва да се установи механизмът на нараняването и времето, когато е настъпило.
При разкъсване на очната ябълка резултатите от физикалния преглед могат да разкрият намалено зрение или явна загуба на зрението, неправилен контур на очната ябълка, хифема или плитка предна очна камера при изследване с прорезна лампа.
Клиничната изява на ретробулбарния хематом е класическа с проптоза и силна очна болка. Може да има свързано периорбитално подуване, екхимоза или субконюнктивален кръвоизлив във всяко от тези образувания, в зависимост от механизма на нараняването.
Типичните симптоми на разкъсване на окото включват деформация на окото, болка в окото и загуба на зрение, въпреки че деформацията на окото, болка в окото и загуба на зрение, въпреки че деформацията може да бъде ясно забележима при прегледа, в зависимост от клиничното предположение. Ретробулбарният хематом и абразиите са застрашаващи зрението диагнози и изискват офталмологична консултация за вида на лечение.
Изследвания, които се използват при тези пациенти са:
- Зрителна острота - трябва да се оценява за всяко око поотделно, ако е възможно, като се внимава да не се манипулира евентуално присъщо нараняване на окото.
- Вътреочно налягане - оценката на вътреочното налягане чрез тонометрия е от съществено значение в случаи на тъпа травма, тъй като вторичната глаукома може да доведе до остра загуба на зрението.
- Гониоскопия - полезен метод за изключване наличието на чуждо тяло в окото, кръв в очните ъгли. Извършва се под локална анестезия и когато окото не е възпалено. Гониоскопията може да бъде отложена или забавена в случай на болка.
- Рентгеново изследване - обикновената рентгенова снимка на черепа и орбитата е полезна за локализиране на всяко вътреочно чуждо тяло.
- Компютърна томография (КТ) - може да изключи допълнителни лицево-челюстни наранявания, като същевременно потвърди диагнозата.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - този метод превъзхожда откриването и локализирането на окултна задна руптура и травма на меките тъкани. ЯМР не е показан в случаи на метални чужди тела.
Лечение
При по-малките травми, като насинено око, прилагането студени компреси на засегнатата област могат да помогнат за намаляване на отока. Въпреки това, дори и в случаите, когато травма изглежда незначителна, при всяко нараняване на окото трябва да се потърси медицинска помощ.
Ако сте били изложени на даден химикал измийте си очите, в най-добрия случай, с физиологичен разтвор, но може и чешмяна вода ако не е наличен физиологичен разтвор. Използвайте обилно количество вода. След това отидете веднага в най-близкия медицински център.
Важно е да се потърси медицинска помощ, ако започва кървене или ако имате нещо заседнало в окото си, никога не се опитвайте да извадите чуждото тяло от окото си, тъй като може да го повредите.
По-сериозни наранявания на очите, като корнеална абразия и травматичен увеит обикновено не се нуждаят от незабавна медицинска помощ. Но ако симптомите ви не показват признаци на подобрение след няколко дни или симптомите се влошат незабавно потърсете лекар.
За предотвратяване на инфекция се предписва очни капки и мехлеми, съдържащи антибиотик. Капките за очи се изписват четири пъти на ден и мехлем вечер преди лягане, в продължение на седем дни. Парацетамол или ибупрофен се препоръчват, за да се намали болката.
Ако има разкъсвания на окото си, в зависимост от големината на нараняването може да е необходимо и хирургично лечение.
Лечение на фрактурите на очната орбита
Лечението зависи от тежестта и мястото на нараняване. За малките и прости фрактури, които не влияят на движението на окото, може да се предпише торбичка с лед, антибиотик, за да се предотврати инфекция, и почивка на легло за няколко дни.
Ако счупването е по-тежко, вашият лекар ще ви насочи към пластична и реконструктивна хирургия, който са специализирани в лечение на очните травми. Оперативно лечение може да бъде необходимо за:
- Премахване на парчета от кости
- Възстановяване на разкъсани очните мускули и премахване на двойно виждане
- Възстановяване на нормалната архитектура на орбитите
- Възстановяване на деформирания очен ръб
Най-добрият начин да се избегне травма на окото е да се предотврати чрез използване на защитни очила.
Усложнения и прогноза
В зависимост от вида на травма на окото и очната орбита, усложненията могат да варират в зависимост от местоположението и дълбочината на нараняването. Сред най-честите усложнения са:
- Разкъсване на конюнктивата
- Хифема
- Пролапс на ириса
- Задна капсулна руптура
- Отлепване на ретината
- Травматична оптична невропатия
- Ендофталмит
Може да възникне и различна степен загуба на зрение. Енуклеация може да се наложи при тежка травма, която не подлежи на офталмологично хирургично лечение.
Прогнозата при тъпа травма на окото зависи до голяма степен от последствията от травмата. Едно проучване показва, че очната травма като цяло е довела до монокулярна слепота при една четвърт от пациентите. При деца изследванията показват, че зрителната острота обикновено е по-добра при тъпо очно нараняване в сравнение с проникващо такова, въпреки че честотата на глаукома може да по-висока при тъпа очна травма.
Степента на първоначалното нараняване и механизмът на нараняване често предсказват дали могат да се очакват лоши резултати. За да се даде най-добрата прогноза за зрението на пациента, оценката за очна травма е потвърден метод за прогнозиране на функционалния резултат на окото след травма.
Изображения: freepik.com
Видове Травма на окото и очната орбита МКБ S05
Симптоми и признаци при Травма на окото и очната орбита МКБ S05
- Симптоми, свързани с кървене
- Поява на отоци
- Диплопия
- Болезненост (чувствителност)
- Епистаксис
- Енофталм
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.mayoclinic.org/medical-professionals/trauma/news/a-blow-to-the-eye-ocular-and-orbital-trauma/mac-20429287
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470379/
https://dmei.org/services-specialties/ophthalmic-plastic-reconstructive-surgery/common-conditions/orbital-fracture/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16988-eye-injuries
https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_injury
Коментари към Травма на окото и очната орбита МКБ S05
Веселина Попратилова
Здравейте! Преди пет месеца паднах и си нараних лявата страна на лицето. Удара беше силен. Имах хематом с болка в лявото слепоочие, което спадна бързо. Счупих си и лявата ръка. Всичко отмина, ръката заздравя и случаят се забрави. Преди около месец изкарах силна и упорита хрема, която продължи десет и повече дни. Забелязах, че горният клепач на лявото око вечер хлътва навътре и окото ми леко е хлътнало и то. Тръгнах по доктори, лекуваха ме 10 дена с антибиотик за синузит, после се указва, че нямам синузит. Направих си скенер на главата и от изследването се видя, че цялата лява страна е замъглена и синусите от тази част на лицето не се виждат. Тогава ми казаха, че при падането в синусите е имало кръв и с времето се е образувала съединителна тъкан, която замъгля синусите. Предполагат, че подложката, която държи очната ябълка е счупена. Възможно ли е това да се случи след пет месеца и има ли намеса хремата, която изкарах? Благодаря Ви предварително!
Здравейте! Съединителна тъкан се образува по-бавно с течение на времето, така че е възможно.
Здравейте! Преди пет месеца паднах и си нараних лявата страна на лицето. Удара беше силен. Имах хематом с болка в лявото слепоочие, което спадна бързо. Счупих си и лявата ръка. Всичко отмина, ръката заздравя и случаят се забрави. Преди около месец изкарах силна и упорита хрема, която продължи десет и повече дни. Забелязах, че горният клепач на лявото око вечер хлътва навътре и окото ми леко е хлътнало и то. Тръгнах по доктори, лекуваха ме 10 дена с антибиотик за синузит, после се указва, че нямам синузит. Направих си скенер на главата и от изследването се видя, че цялата лява страна е замъглена и синусите от тази част на лицето не се виждат. Тогава ми казаха, че при падането в синусите е имало кръв и с времето се е образувала съединителна тъкан, която замъгля синусите. Предполагат, че подложката, която държи очната ябълка е счупена. Възможно ли е това да се случи след пет месеца и има ли намеса хремата, която изкарах? Благодаря Ви предварително!