Проникваща рана на орбитата, със или без наличие на чуждо тяло МКБ S05.4
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Проникваща рана на орбитата, със или без наличие на чуждо тяло се състои от проникващи наранявания с висока и ниска скорост, които могат да доведат до тежки последствия като зрително увреждане и разкъсване на окото. Съобщава се, че проникващата орбитална травма съставлява 30% до 50% от всички орбитални наранявания. Тя изисква мултидисциплинарен подход поради сложно орбитално увреждане, което включва очна функция, мозъчно увреждане и естетиката на лицето.
Вземането на клинични решения при лечението на пациенти понякога може да бъде голямо предизвикателство за лекарите. Прогнозата след проведено лечение зависи от тежестта на нараняването и засягането на орбиталните структури. Чуждо тяло в орбитата, може да бъде органично или инертно.
Органичните чужди тела като дърво трябва да бъдат отстранени възможно най-скоро след попадане в окото поради високия риск от инфекция.
Инертни материали като стъкло, пластмаса или стомана са свързани с по-нисък риск от инфекция и решението за отстраняването им трябва да се основава на фактори като място на удара, размер на чуждото тяло, потенциал за настъпване на усложнения и кървене. Физическите характеристики на чуждото тяло като маса и форма също са от прогностично значение.
Честота и причини
Повечето лице претърпели наранявания на очите, са мъже с изчислен относителен риск няколко пъти по-висок спрямо жените. Средната възраст на пациентите е около 30 години. Домът и работното място са най-честите места за наранявания, а най-честите ситуации са били домашни нападения и злополуки на работното място.
Причини за проникващи рани на окото със или без наличие на чуждо тяло обикновено са предмети, които се движат с висока скорост, като изстрел или промишлена авария, но проникващи рани могат да настъпят и при относително тривиална травма.
Проникващите орбитални наранявания представляват сериозна заплаха за зрението, подвижността на очите, а в някои случаи и за живота. Дълги, остри предмети с голяма сила могат да проникнат дълбоко, причинявайки големи увреждания на орбитални структури, въпреки привидно незначителните входни рани.
От друга страна някои проникващи наранявания на орбитата мога да доведат до малки увреждания и често напускат очната ябълка непокътнати.
Проникваща рана на орбитата, със или без наличие на чуждо тяло се предизвиква от различни предмети с различни размери, форми и ръбове й най-често това са метални и стъклени увреждащи агенти.
Патофизиология
При проникваща рана на окото част или целия увреждащия предмет може да остане в орбитата.
Орбитално чуждо тяло е обект, който се намира в орбита. Тези обекти могат да бъдат класифицирани според техния състав:
- Метални (стомана)
- Неметални - които могат да бъдат както неорганични, като стъкло, и органични, като дърво или растителни материали
Като цяло, наранявания, причинени от метал и стъкло добре се толерират от организма и, те могат да дадат само локални симптоми и признаци. Докато органичните материали като дърво и растителни материали, не са добре толерирани, и предизвикват силна възпалителен реакция и трябва спешно да бъдат премахнати. Наранявания, причинени от метални и стъклени предмети са по-чести, отколкото органични чужди тела, вероятно защото, въпреки съвременните методи за визуализация, те често са трудни за идентифициране и локализиране.
Симптоми
В зависимост тежестта на проникваща рана на окото със или без наличие на чуждо тяло, както и от придружаващите увреждания, клиничната картина е много разнообразна и често включва следните симптоми:
- Главоболие
- Болки в очите
- Очни движения са ограничени във всички посоки
- Нарушено зрение
- Диплопия
- Чувствителност към светлина (фотофобия)
- Замъглено зрение
- Възможно е да има промяна на съзнанието
- Възможни са нарушения на жизнени показатели
Диагноза
Успешен изход на уврежданията при проникваща рана на орбитата, със или без наличие на чуждо тяло зависи на следните важни фактори:
- пътя на проникващия обект
- големината на обекта
- изминалото време от нараняването до време на медицински намеса
- хирургичната лечение
- премахване на всички възможни усложнения
- антибиотичната терапия за предотвратяване или контрол на вторична инфекция (Рискът от посттравматичен ендофталмит е особено голям при задържано орбитално чуждо тяло).
Единствено щателно изследване на преден и заден сегмент за всякакви признаци на кръвоизлив, разкъсване, или оток са важни за медицинско лечение.
За диагнозата на орбитални чужди тела от значение е компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Лечение
Проникваща рана на орбитата, със или без наличие на чуждо тяло или перфориращи наранявания трябва да бъдат оценени незабавно. В зависимост от материала, причинил нараняването и мястото на влизане, може да настъпи тежка загуба на зрението.
Трябва да се оцени рискът от ендофталмит и да се приложи профилактика със системни или локални широкоспектърни антибиотици, обхващащи грам-положителни, така и грам-отрицателни микроорганизми. Обикновено се използват ванкомицин и цефалоспорин от трето поколение. Установено е, че профилактичните антибиотици след хирургична манипулация намаляват риска от ендофталмит.
Ако е планирана хирургична експлорация, трябва да се направят различни медикаменти като антиеметици, аналгетици, интравенозни антибиотици и профилактика против тетанус. От решаващо значение за анестезията е избягване на приема на медикаменти или извършване на диагностични процедури, които могат да повишат вътреочното налягане.
Усложнения и прогноза
Проникващи рани на орбитата, със или без наличие на чуждо тяло могат да доведе до значителни увреждания, в резултат на следните усложнения:
- разкъсване на очната ябълка с пролабиране на вътреочното съдържанието на ретината
- откъсване на зрителния нерв, с постоянна слепота
- наранявания на III и IV черепно-мозъчни нерви също са били наблюдавани
- нараняване на очния мускул в зависимост от тежестта може да причини постоянна диплопия,
- увреждане на слъзната жлеза
Обширни фрактури на орбиталните стените с увреждане на синусните кухини или черепната кухина, с изтичане на цереброспиналната течност, представлява животозастрашаващо състояние. При тях могат да възникнат сериозни инфекции (менингит, мозъчни абсцеси), повишено вътречерепно налягане, кръвоизлив и тромбоза на кавернозните синуси, които да доведат до фатален изход.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7130444/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707173/
https://www.oatext.com/Penetrating-knife-wounds-to-the-orbital-region-A-report-of-two-cases.php
https://bmcresnotes.biomedcentral.com/articles/10.1186/1756-0500-6-493
https://casereports.bmj.com/content/2015/bcr-2014-209053
Коментари към Проникваща рана на орбитата, със или без наличие на чуждо тяло МКБ S05.4