Проникваща рана в очната ябълка с чуждо тяло МКБ S05.5
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Проникващите орбитални наранявания съставляват между 30% и 50% от всички орбитални травми. В тези случаи е установено, че всеки шести пациент има чуждо тяло. Тези видове наранявания заслужават специално внимание, тъй като те могат да причинят увреждане на очите, увреждане на орбиталните структури и дори увреждане на мозъка, и могат да доведат до сериозни последствия като загуба на зрението.
Повечето случаи възникват от едностранни наранявания поради пътнотранспортни произшествия, нападения, случайни падания или злополуки на работното място и са по-чести при мъже на възраст 20-40 години. Сред по-честите клинични прояви са палпебрална травма, проптоза, ограничени очни движение и оток на окото. При очен преглед може да има субконюнктивален кръвоизлив, абразия на роговицата, хифема, отлепване на ретината, руптура на глобуса или увреждане на зрителния нерв.
Диагнозата се основава на клинични данни, внимателно изследване на орбиталната и очната област, изследване на зрителната функция и радиологично изследване с помощта на компютърна томография (КТ).
Лечението на тези наранявания обикновено се счита за спешно и трябва да бъде разрешено през първите няколко часа, което потенциално изисква мултидисциплинарен подход.
Проникваща рана в очната ябълка с чуждо тяло, при която травмиращ агент, които се движи с висока скорост пенентрира в окото през външната му обвивка роговицата или склерата и остава там цял или част от него се нарича проникваща рана в очната ябълка с чуждо тяло.
Чуждо тяло това е всяка частица (като прах, метални или дървени стърготини, стъкло), която се вижда на повърхността на окото или е във вътрешността на окото.
Чуждите тела в очната ябълка могат да се класифицират като:
- Повърхностни чужди тела - това е конюнктивално чуждо тяло, което се намира върху повърхността на окото, особено под клепачите.
- Проникващи чужди тела - те проникват във външния слой на окото (роговицата или склерата) и влизат във вътрешността на окото - вътреочно чуждо тяло.
Честота и причини
Проникващите или перфориращи наранявания на окото могат да се дължат на нараняване от всеки остър или високоскоростен предмет. Повечето лица, претърпели наранявания на очите са мъже на средна възраст около 30 години.
Домът и работното място са най-честите места за наранявания. При възрастните хора разкъсването на окото всъщност е по-често срещано, обикновено поради падане и структурно отслабване на окото с възрастта. Най-разпространените остри предмети са пръчки, ножове, ножици, отвертки и пирони.
Както е отбелязано по-горе, мъжкият пол е голям рисков фактор за очна травма. Неносенето на адекватна защита на очите при извършване на високорискови дейности като контактни спортове (бейзбол), използване на електроинструменти в домашна среда също са отбелязани като рискови фактори за наранявания на очите.
Патофизиология
Травмите на конюнктивата се предизвикват от термични и химични изгаряния, както и травми предизвикани от тъп или проникващ предмет. Нараняванията могат да бъдат изолирани само на конюнктивата, но могат да обхванат и цяла очна ябълка. Внимателна първоначална оценка, при нараняванията на конюнктивата са от съществено значение за подходящо лечение на конюнктивата и други очни наранявания.
Травмите на конюнктивата могат да се проявят като:
- субконюнктивален кръвоизлив - субконюктивалния кръвоизлив е кървене в областта на конюнктивата, което се проявява като внезапен, безболезнен ефект на "червени очи". При субконюктивалните кръвоизливи може да има, но може и да няма видима травма, свързана с него
- конюнктивални разкъсвания - контузията на роговицата, обикновено засяга само едното око, освен в случаите на химически изгаряния или поражения от ултравиолетова светлина, където обикновено се засягат и двете очи. При прегледа се установяват дефект в роговицата, оток и конюнктивална инекция.
Симптоми
Симптомите при проникваща рана в очната ябълка с чуждо тяло зависят от увредените части на окото след проникването на пенентриращия агент и местоположението, материала и вида на чуждото тяло и са много разнообразни.
- Остра болка в очите, последвана от парене, дразнене, сълзене и зачервяване
- Чувство за чуждо тяло в засегнатото око
- Сърбеж на окото, при мигане
- Замъглено виждане или загуба на зрението
- Кървене в бялата част на окото, което може да бъде или конюнктивален кръвоизлив или симптом за кръвоизлив свързан с проникващата травма
- Чувствителност към светлина
- Затруднено отваряне на очите
Диагноза
Диагнозата на проникваща рана в очната ябълка се поставя лесно при видима проникваща травма на окото. Подробен офталмологичен преглед е необходим при вътреочно чуждо тяло. Проникваща рана в очната ябълка с чуждо тяло може да доведе до трайна загуба на зрението затова е много важно да се постави точна и навременна диагноза. Необходимо е разпитване на пациента за професия, механизъма на травмата, и дали е ползвал защитни средства.
Компютърна томография (КТ) в момента се счита за "златен стандарт" за откриване, локализация и характеристика на метални и неметални чужди тела. Ехография може да се използва за откриване на метални чужди тела. Ултразвукова биомикроскопия е изследване, което се използва като допълнение към томографията. Магнитен резонанс е противопоказан, когато се подозрат метални чужди тела.
Лечение
Лечението на травми на окото в случаи на тежко увреждане остава трудна задача за лекарите, тъй като не винаги е възможно да се извърши пълна офталмологична оценка, което затруднява прогнозирането и определянето на най-подходящата стратегия за лечение. От съществено значение е, когато случаят го позволява, да се разпознае степента и възможната необратимост на очната лезия преди операцията, тъй като се счита, че очната лезия има приоритет пред орбиталното възстановяване.
Намалената зрителна острота е основният предиктор за очно увреждане и ретробулбарен хематом в съседство с разкъсване на очната ябълка, което е най-честата причина за слепота.
Лечебната стратегия обикновено е първично възстановяване на глобуса, когато е възможно, и забавено възстановяване на съпътстващите костни фрактури.
Лечението на проникваща рана в очната ябълка с чуждо тяло се състои основно в оперативно отстраняване на чуждото тяло проникнало във вътрешността на окото. Най-често се прави микрохирургична операция - витректомия.
В същото време, се възстановява и увреждането на окото, причинено от навлизането на чуждото тяло. Това може да включва отстраняване на кръвоизлив, отстраняване на лещата, зашиване на дефекти на очната ябълка или възстановяване увреждането на ретината. Чуждо тяло може да доведе до инфекция и възпаление в засегнатото око, затова антибиотична защита е задължителна. А също така задължително при проникващите рани е и противотетанична профилактика.
Усложнения и прогноза
Има редица рискови фактори при първоначално представяне, които могат да се използват за прогнозиране на крайната визуална прогноза след очно проникващо или перфориращо нараняване. Досега най-предсказуемият прогностичен фактор е първоначалната зрителна острота при представяне, време след нараняване и наличие на отлепване на ретината.
Трансплантация на роговица, травматична екстракция на катаракта с поставяне на имплант на вътреочна леща или допълнителни процедури на задния сегмент може да са необходими след първоначалната оперативна намеса с цел подобрение на зрението на пациента.
Симпатиковата офталмия, двустранен дифузен грануломатозен увеит, който често следва очна травма поради нарушение на имунната бариера на окото, е важно, макар и рядко усложнение, което трябва да се има предвид. При очна травма, където зрителното възстановяване е малко вероятно, трябва да се обмисли енуклеация, за да се предотврати нараняване на ненараненото око.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://eyewiki.aao.org/Ocular_Penetrating_and_Perforating_Injuries
https://www.rch.org.au/clinicalguide/guideline_index/Penetrating_eye_injury/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6585210/
http://m.health.vic.gov.au/intern/Globe%20rupture.html
https://www.msdmanuals.com/professional/injuries-poisoning/eye-trauma/corneal-abrasions-and-foreign-bodies
Коментари към Проникваща рана в очната ябълка с чуждо тяло МКБ S05.5
Lubka
Здравейте, моят проблем е същият, който описвате с чуждо тяло в окото съм. Моля кажете към кого да се обърна, специалист. Благодаря!
Здравейте! Консултирайте се с очен хирург с опит в подобни травми. Това състояние налага осъществяване на оперативно лечение в кратък срок, за да не се стигне до усложнение.
Здравейте, моят проблем е същият, който описвате с чуждо тяло в окото съм. Моля кажете към кого да се обърна, специалист. Благодаря!