Други травми на окото и орбитата МКБ S05.8
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травмата е важна причина за слепота и е на второ място след язвите на роговицата, причиняващи тежка загуба на зрението. Това е важна причина за едностранна загуба на зрение в развиващите се страни. Увреждане на склерата може да се получи от остри предмети като ножици, пирони, рибарски куки, дървени парчета и др. Откритите наранявания на окото водят до необратими зрителни усложнения и причиняват значително психологическо въздействие върху пациента.
Пациентите обикновено се представят с анамнеза за болка, зачервяване и внезапна краткотрайна загуба на зрение. Продължителността, времето на възникване и видът на травма са важни подробности, които трябва да бъдат уточнени. Необходима е подробна, щателна оценка с прорезна лампа, за да се изключи склеролимбално разкъсване, разкъсване на задната част на склерата, наличие на вътреочно чуждо тяло и други усложнения.
При всяка очна травма може да се увреди и слъзния канал. Това увреждане на слъзния канал влиза в класификацията на други травми на окото и орбитата. Нараняванията на каналикуларната част на слъзната дренажна система може да се появи като изолирани наранявания или като компонента на по-обширни увреждания, включително множество разкъсвания на клепача, орбитални фрактури и наранявания на очната ябълка. Медиалната част на клепачите е доста уязвима анатомична област и доста често се уврежда при травми.
Честота и причини
Други травми на окото и орбитата са по-чести при мъжете, отколкото при жените, като мъжете се засягат около 5 пъти повече, отколкото жените. Откритите травми на окото са по-чести при млади, като приблизително 50% от пациентите са под 40-годишна възраст. Около 50% от засегнатите имат свързана травма на ретината и над 80% се нуждаят от хирургична интервенция.
Етиологични причини и механизми за други травми на окото и орбитата включително и на слъзния канал са:
- Разкъсванията на слъзните пътища са резултат от директна и индиректна травма
- Директна травма включва разкъсване на слъзната част на клепача от остри режещи предмети, като стъкло, закачалки, ножове, кучешки ухапвания, нокти на котка, човешки ноктите, или други остри обекти. Остри разкъсвания на каналчетата възникнат след остри проникващи рани.
- Индиректна травма е резултат от нараняване с тъп предмет върху окото и придатъците му удари в лицето с топка, юмрук, тъпи оръжия, или падане върху тъпи предмети.
- А също лакрималния канал може да бъде увреден и при химични или термични изгаряния.
Патофизиология
Клинично увреждането на слъзните канали зависи от механизма на нараняването степента на увреждане, възможните други травми на окото и орбитата, от степента на замърсяване, както и на риска за задържане на чужди тела.
Една остра травма в областта на окото може да бъде животозастрашаваща, и увреждаща зрението травма, особено отворена травма на очната ябълка. Всяко нараняване на слъзната дренажна система води до образуване на белези на стеноза. При разкъсан слъзен канал настъпва увеличена секреция на сълзи или запушване на слъзния канал - епифора, при което сълзите се стичат по бузата и лицето. Други симптоми са болезнено подуване на вътрешния ъгъл на окото, замъглено виждане, кървави сълзи и друго.
Симптоми
Симптомите варират в зависимост от вида на нараняването. Те могат да се появят внезапно или да се развият с течение на времето. Най-честите симптоми включват:
- Болка и подуване - окото обикновено е силно болезнено, особено при опит за отваряне или затваряне. То може да е силно чувствително при допир.
- Промени в зрението - освен пълната липса на зрение, при някои пациенти може да се наблюдават и замъглено виждане, двойно виждане и други проблеми със зрението.
- Проблеми с движението на очите
- Кървене
- Обилна лакримация
- Чувствителност към светлина - фотофобия
Диагноза
Офталмолог извършва пълен преглед, включително разширени преглед на ретината, за да се изключи сериозно очно или вътреочно нараняване. Пълен офталмологичен преглед включва външен оглед на окото, очни движения, зрителна острота, зенична реакция, вътреочно налягане, изследване с биомикроскоп и разширено изследване на зрителния нерв и заден очен сегмент.
Когато има медиално разкъсване на клепача трябва да се подозира и разкъсване на слъзния канал. Слъзните канали могат да бъдат изследвани със сондата на Боуман. Визуализирането на лъскавата метална сонда в раната потвърждава наличието на каналикуларно разкъсване. При деца и някои възрастни, диагнозата на тези разкъсване може да бъде установена само в операционната зала.
Друг метод за потвърждаване на каналикуларни разкъсвания е вкарване на някои вещества като флуоресцин в слъзните канали, ако са разкъсани раната се оцветява с флуоресцин.
Лечение
Възстановяване на разкъсани клепачи и на слъзни пътища не е от първа необходимост, това трябва да стане в рамките на 3 дни след травмата. Разкъсани каналикуларни пътища по-лесно се откриват 36-48 часа след травмата, след като подуването на околните тъкани намалее.
Капките за локално приложение се предпочитат за предотвратяване на вътреочната миграция на капките. При разкъсване на склерата с увеална тъкан, пациентът трябва да започне антибиотично лечение с широкоспектърни интравенозни антибиотици.
В основата на лечението на други травми на окото и орбитата е възстановяване на анатомичната цялост на окото. Първата стъпка е перитомия на конюнктивата, за да се отвори разкъсването на склерата на няколко часа от първичната рана. Това помага да се оцени степента на разкъсване на склерата, с изключение на много задни разкъсвания. Склерата трябва да бъде възстановена по часовниковата стрелка, за да се предотврати пролапс на вътреочното съдържимо.
Усложнения и прогноза
Сред най-честите усложнения при други травми на окото и орбитата са:
- Вторична глаукома
- Катаракта
- Травматичен увеит
- Трайна загуба на зрението
- Ендофталмит
Прогнозата на склеролимбичните разкъсвания зависи от степента на нараняване, време на нараняване, начин на травма, увреждане на околоочните структури и др. Прогнозата обикновено е добра, ако представената зрителна острота е по-добра от 6/60, дължината на разкъсването е по-малка от 10мм и има остър механизъм на нараняване.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK580563/
https://www.seattlechildrens.org/conditions/a-z/eye-injury/
https://kellogg.umich.edu/theeyeshaveit/trauma/scleral_laceration.html
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16988-eye-injuries
Коментари към Други травми на окото и орбитата МКБ S05.8