Контузия на очната ябълка и околоочната област МКБ S05.1
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травматична хифема, или кръв в предната камера, е често срещано усложнение на тъпа или проникваща травма на окото и може да доведе до трайна загуба на зрението.
Клинично, ако травматичната хифема е голяма, самото око може да изглежда така, сякаш е пълно с кръв. Малките хифеми не са лесно видими с невъоръжено око. Лицата с хифема съобщават за скорошен инцидент за травма на окото, може да чувстват болка в увреденото око, а също може да имат и замъглено зрение.
Целта на първоначалната оценка при травма на окото включва разпознаване и характеризиране на хифемата и идентификация на други травми на очната ябълка и околоочната област. Ако има съмнения за по-голямо разкъсване, от решаващо значение, за да се запази зрението е спешна консултация с офталмолог. В допълнение, оптимален резултат след хифема зависи от началото на офталмологична интервенция, фокусирани върху превенцията на повишено вътреочно налягане.
Натъртване или контузия на околоочната област може да е и събиране на кръв под кожата, причинено от разкъсване на кръвоносните съдове, които са увредени по време на нараняването. Контузия на очната ябълка и околоочната област се проявява като синина около окото и обикновено се нарича "насинено око". Тя може да включва цялата околоочна област: окото, клепача, мускули, кожа и подкожна мастна тъкан. В рамките на 24 часа след тъпи травми, кръвта се просмуква от увредените малки кръвоносни съдове (капилярите) в околните тъкани, образувайки черно-сини зони под кожата (екхимоза). Може да се развие зачервяване, подуване и болезненост или болка, цветът се променя от черно и синьо до жълто-зелен във времето, тъй като кръвта се разгражда и резорбира.
Очите са особено податливи на контузии, защото кожата се намира близо до основната кост и има малко мускули или мазнини, които да защитят крехките малките кръвоносни съдове. Симптоми на скорошна травма на окото са болка, подуване, синини около очите и зачервяване на очите, също така могат да са налице и зрителни нарушения (напр. замъглено зрение, прекомерно сълзене, двойно виждане, загуба на зрение)
Честота
Честотата на нараняванията на окото според различни проучвания е около 3,5 случая на 100 000 души, като мъжете представляват повече от 80% от нараняванията на окото. Нараняванията в педиатричната популация са по-често с остри предмети, които водят до проникващи травми. При възрастни причината често е тъпа травма, причинена най-често при инциденти с моторни превозни средства, удар и др.
Причини
Най-често срещаните наранявания на работното място включват:
- Дребни предмети (от метал, стъкло, пластмаса)
- Инструменти (отвертки, гаечни ключове)
- Химикали (бензин, киселини)
- Частици разнасяни от вятъра (пясък, клони)
- Вредните лъчения (дъги при заваряване, UV-лъчи)
Най-често срещаните наранявания в дома:
- Почистващи средства
- При косене на трева (с косачки), или ръчни инструменти
Други фактори, които могат да причинят нараняване са:
- Машинки, за извиване на мигли, четки и други козметични средства
- Изкуствени мигли
- Ноктите - например при махане на контактни лещи
- Висящи кабели
- Тапи от шампанско
- Играчки с твърди или остри ръбове
Наранявания по време на спортни занимания включват:
- Така наречената "тъпа травма" (удар по окото с предмет или ръка
- Удар с топка или пръчка, бухалка или ракета
- Пейнтбол
- Други причини за контузия на очната ябълка и околоочната област:
- Носени от вятъра частици (пясък, мръсотия)
- Ултравиолетовите лъчи от слънчевата светлина
- Фойерверки
Патофизиология
Разкъсването на очната ябълка възниква, когато има дефект в роговицата, склерата или в двете структури. Руптура често се случва след директна проникваща травма. Ако върху окото се приложи достатъчно силен удар, вътреочното налягане може да се увеличи достатъчно, за да разкъса склерата.
Мястото на разкъсване най-често е близо до екватора на окото зад инсерцията на ректусните мускули, където склерата е най-слаба и тънка. Ретробулбарният хематом възниква, когато кръвта се натрупа в ретробулбарното пространство. Тъй като кръвта се събира зад окото, има повишено вътреочно налягане, което впоследствие може да причини разтягане на зрителния нерв. В рамките на няколко часа намалената очна перфузия може да доведе до постоянна слепота.
Симптоми
Силно съмнение за нараняване на окото съществува при всеки пациент, съобщаващ за директна травма на окото, продължаваща болка в окото и дефицит на зрението. Трябва да се установи механизмът на нараняването и времето, когато е настъпило. Също така е важно дали пациентът приема антикоагуланти. При разкъсване на очната ябълка резултатите от физикалния преглед могат да разкрият намалено зрение или явна загуба на зрението, неправилен контур на очната ябълка, капковидна зеница, хифема при изследване с прорезна лампа.
Клиничната изява на ретробулбарния хематом е класическа с проптоза и силна очна болка. Както при разкъсването на очната ябълка, може да се докладва загуба на зрение. Може да има свързано периорбитално подуване, екхимоза или субконюнктивален кръвоизлив, в зависимост от механизма на нараняването. Типичните симптоми на разкъсване на окото включват деформация на окото, болка, загуба на зрение, въпреки че деформацията може да не бъде ясно забележима при прегледа. По същия начин ретробулбарния хематом може да се прояви с болка в очите и загуба на зрение, но проптозата помага да се потвърди тази диагноза.
Диагноза
За диагностициране контузия на очната ябълка и околоочната област е нужен подробен очен преглед. Очния преглед се извършва с фенерче. Зеница с необичайна форма може да е признак за разкъсване на кълбото. Локалните анестетици са полезни за улесняване на прегледа.
Изследвания, които се използват при тези пациенти са:
- Зрителна острота - трябва да се оценява за всяко око поотделно, ако е възможно, като се внимава да не се манипулира евентуално присъщо нараняване на окото.
- Вътреочно налягане - оценката на вътреочното налягане чрез тонометрия е от съществено значение в случаи на тъпа травма, тъй като вторичната глаукома може да доведе до остра загуба на зрението.
- Гониоскопия - полезен метод за изключване наличието на чуждо тяло в окото, кръв в очните ъгли. Извършва се под локална анестезия и когато окото не е възпалено. Гониоскопията може да бъде отложена или забавена в случай на болка.
- Рентгеново изследване - обикновената рентгенова снимка на черепа и орбитата е полезна за локализиране на всяко вътреочно чуждо тяло.
- Компютърна томография (КТ) - може да изключи допълнителни лицево-челюстни наранявания, като същевременно потвърди диагнозата.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - този метод превъзхожда откриването и локализирането на окултна задна руптура и травма на меките тъкани. ЯМР не е показан в случаи на метални чужди тела.
Лечение
Лечението на контузия на очната ябълка и околоочната област включва следните мероприятия.
За леки наранявания, на зоната около очите поведението е внимателно измиване с мек сапун и вода. Ако има ожулвания на роговицата и други по-сериозни увреждания, окото се напояват с физиологичен разтвор, отстраняват се прахови частици и се прилагат антибиотичен мехлем и стерилна превръзка.
През първите 24 часа, се поставят ледени компреси върху клепачите, за да се намали подуването и намаляване на вътрешно кървене. Могат да се носят слънчеви очила за защита на очите от ярка светлина. Главата на индивида по време на сън трябва да бъде повдигната, докато симптомите отшумяват. Обикновено се препоръчва парацетамол за лечение на болка. Други лекарства могат да включват антибиотици за предотвратяване на инфекция и/или капки за очи за намаляване на възпалението и свеждане до минимум на кървене.
Ако има разкъсване на склера, или на роговицата, лечението може да изисква зашиване. Микрохирургични техники се използват, за да затворят рани на предния очен сегмент. Повече от 5% от хората с кървене в предната камера на окото (hyphema) се нуждаят от почивка на легло, медикаменти и ежедневно преглеждане на окото. Необходимо е хирургично евакуиране на кървенето, ако вътреочното налягане остава повишено.
Неусложнени контузии на окото обикновено изчезват в рамките на 2 седмици. Като профилактични мерки, които могат да предотвратят нараняването на очите са носене на очила на работното място, внимателно боравене с различни предмети и почистващи средства в домакинството.
Усложнения и прогноза
Прогнозата при контузия на очната ябълка и околоочната област зависи до голяма степен от тежестта на нараняването и настъпилите усложнения. Едно проучване показва, че очната травма е довела до монокулярна слепота при една четвърт от пациентите. Ако има разкъсване на очната ябълка, тъпата очна травма може да доведе до най-лошата визуална прогноза, тъй като най-вероятно означава, че травмата е настъпила с висока скорост.
Други фактори, които могат да доведат до по-лоша зрителна прогноза, включват относителен аферентен дефект на зеницата, липса на червен рефлекс, намалена зрителна острота и разкъсване на клепача.
Степента на първоначалното нараняване и механизмът на нараняване често предсказват дали могат да се очакват лоши резултати. За да се даде най-добрата прогноза за зрението на пациента, оценката на очната травма трябва да бъде извършена от специалист офталмолог, който да предприеме адекватни лечебни мероприятия.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470379/
https://icrcat.com/en/eye-health/eye-injuries/
https://eyewiki.aao.org/Ruptured_Globe
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24532-open-globe-injury
Коментари към Контузия на очната ябълка и околоочната област МКБ S05.1