Травми на конюнктивата и контузия на роговицата без споменаване на чуждо тяло МКБ S05.0
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Приблизително 3% от всички посещения в спешното отделение се дължат на травма на очите, като по-голямата част от тези прегледи включват нараняване на роговицата. Заболеваемостта от наранявания на роговицата може да варира значително, от незначителни и незначителни до потенциално застрашаващи зрението.
Травми на конюнктивата и контузия на роговицата без споменаване на чуждо тяло могат най-общо да да бъдат категоризирани като травматични и свързани с експозиция. Травматичните наранявания най-често включват травма на роговицата и чужди тела. Свързаните с експозиция наранявания на роговицата включват изгаряния от химически, термични и радиационни източници. По-тежките наранявания на роговицата включват проникваща травма със или без засягане на структурите на предния и задния сегмент, изгаряния на очната повърхност, водещи до дефицит на стволови клетки и вторична глаукома. Този преглед се фокусира върху основните видове наранявания на роговицата, тяхната оценка, спешно лечение и дългосрочни последствия.
Абразията на роговицата е едно от най-честите наранявания на очите. Ожулванията на роговицата често причинява значителен дискомфорт, еритема на очите и фотофобия. Абразиите на роговицата могат да бъдат класифицирани като травматични, включително свързани с чуждо тяло и контактни лещи, или спонтанни.
Честота и причини
Травмите на очите представляват около 3% от всички посещения в спешното отделение, като приблизително 80% от тези посещения са във връзка с нараняване на роговицата или чужди тела. Честотата на абразия на роговицата е по-висока сред хората в трудоспособна възраст, като автомобилните работници на възраст между 20 и 29 години имат най-висока честота на наранявания на очите.
Очните химически изгаряния са спешни случаи, представляващи 11-22% от всички очни наранявания. Децата на възраст между 1 и 2% са с най-голям риск. До 33% от тежките очни изгаряния са следствие на нападения и престъпления.
Абразиите на роговицата могат да бъдат причинени от различни предмети, включително нокти, носене на контактни лещи, клони на растения и чужди предмети. Липсата на защита на очите може да доведе до проникване на високоскоростни обекти в роговицата, което води до по-сериозно увреждане.
Разкъсването и перфорацията на роговицата могат да бъдат случайни, но по-често включват дейности като използване на триони, ъглошлайфи и метални предмети.
Свързаните с експозиция изгаряния на окото могат да бъдат категоризирани в химически, радиационни и термични изгаряния. Алкалните наранявания на роговицата са по-чести от киселинните поради преобладаването на домакински почистващи препарати, съдържащи амоняк. Радиационните изгаряния водят до ултравиолетов кератит от солариуми и случайно слънчево затъмнение.
Патофизиология
Травмите на конюнктивата се предизвикват от термични и химични изгаряния, както и травми предизвикани от тъп или проникващ предмет. Нараняванията могат да бъдат изолирани само на конюнктивата, но могат да обхванат и цяла очна ябълка. Внимателна първоначална оценка, при нараняванията на конюнктиватаса от съществено значение за подходящо лечение на конюнктиватаи други очни наранявания.
Травмите на конюнктивата могат да се проявят като:
- субконюнктивален кръвоизлив
- конюнктивална абразия
- конюнктивални разкъсвания
Субконюнктивален кръвоизлив
Субконюктивалния кръвоизлив е кървене в областта на конюнктивата, което се проявява като внезапен, безболезнен ефект на "червени очи". При субконюктивалните кръвоизливи може да има, но може и да няма видима травма, свързана с него (травмата може да бъде много малка и пациента да не си спомня за нея, като на пример енергично триене на окото, а също така и при внезапно и тежко кихане и кашляне!).
Разкъсване и абразия на конюнктивата
Тъй като, конюнктивата е далеч по-малко инервирна от роговицата, травмите на конюнктивата без споменаване на чуждо тяло (конюнктивалната абразия и разкъсвания) са по-малко симптоматични от корнеалната абразия.
- Пациентите ще представят анамнеза на очна травма
- Оплаква се от лека болка или надраскване
- Усещане за чуждо тяло в засегнатото око
- Може да има и сълзене и фотофобия
- Зрението е рядко нарушено
- Контузия на роговицата
Роговицата е кристална, прозрачна тъкан покриваща предната част на окото. Контузията на роговицата представлява корнеална абразия, която е може би най-честото нараняване на очите и може би един от най-пренебрегваните. Корнеална абразия това е прекъсване на целостта на епитела на роговицата в резултат на механични, физични и химични външни агенти. Увреждане на епитела могат да бъдат малки или големи.
Контузията на роговицата, обикновено засяга само едното око, освен в случаите на химически изгаряния или поражения от ултравиолетова светлина, където обикновено се засягат и двете очи. При прегледа се установяват дефект в роговицата, оток и конюнктивална инекция.
Симптоми
Най-вероятно е пациент с травми на конюнктивата и контузия на роговицата без споменаване на чуждо тяло да се оплаква от болка или усещане за чуждо тяло за малки ожулвания на роговицата и представянето може да се забави няколко часа след провокиращото събитие.
При остри очни химически наранявания симптомите вероятно ще се появят незабавно. Лекарят трябва да попита за работната среда и по-специално за използването на машини за металообработване, тъй като тези наранявания могат да бъдат свързани с разкъсване на роговицата и перфорация на глобуса.
При очни изгаряния е важно да се идентифицират химикалите, на които е било изложено окото, тъй като това може да повлияе на лечението и прогнозата.
Обобщено симптомите могат да включват:
- Болка в очите
- Усещане за чуждо тяло в окото
- Замъглено зрение
- Зачервяване на очите
- Чувствителност към светлина (фотофобия)
- Подуване на очите и клепачите
Диагноза
За диагностициране на травми на конюнктивата и контузия на роговицата без споменаване на чуждо тяло е нужен подробен очен преглед. Очния преглед се извършва с фенерче. Зеница с необичайна форма може да е признак за разкъсване на кълбото. Локалните анестетици са полезни за улесняване на прегледа. Обикновено е налице конюнктивална инжекция. Помътняване на роговицата или инфилтрат може да възникне при язви на роговицата или инфекция. Замъглената роговица е признак на оток от прекомерно триене. Нужен е оглед на предната камера за хифема или хипопион.
Наличието на хифема изисква незабавно насочване към офталмолог. Абразиите в центъра на роговицата довеждат до намаляване на зрителната острота. Значително намаляване на зрителната острота изисква насочване към офталмолог.
Оцветяването с флуоресцин помага за идентифициране на епителен дефект на роговицата. Флуоресциновото багрило преминава през нормалната тъкан на роговицата, но се натрупва във всички дефекти на роговицата. Багрилото изглежда зелено под кобалтово синя светлина. Травматичните абразии на роговицата обикновено имат линии. Нужно е повдигането на клепачите за проверка за наличие на чужди тела.
Като образни методи се използват ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) или компютърна томография (скенер).
Лечение
Лечението при травми на окото основно зависи от тежестта на нараняването. Прилагането на локални антибиотици при големи наранявания, са в основата на терапията, заедно с ежедневно проследяване, докато окото бъде излекувано. Профилактика срещу тетанус е необходима само за проникващи наранявания на очите, а не за обикновени ожулвания на роговицата.
Ако има наличие на чуждо тяло на роговицата, тогава може да се направи опит за отстраняване чуждото тяло с тампон или иригация при директна визуализация. Чуждите тела под клепача трябва да се отстранят.
Прилагането на антибиотици става парентерално или локално. Носещите контактни лещи се нуждаят от покритие за Pseudomonas с флуорхинолон или аминогликозид. Продължителността на терапията е променлива, но пациентът може да прекрати напълно терапията, ако окото е без симптоми в продължение на 24 часа. Симптоми, които персистират повече от три дни се нуждаят от преглед от офталмолог.
Що се отнася до обезболяване, малките ожулвания и леки травми рядко изискват аналгезия. Леката до умерена болка обикновено може да се контролира с перорални нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС).
Усложнения и прогноза
Леките травми на роговицата обикновено зарастват без затруднения, но по-големите ожулвания могат да причинят следните усложнения:
- Язва на роговицата
- Бактериален кератит
- Синдром на рецидивираща ерозия
- Травматичен ирит
Прогноза обикновено е отлична, ако лечението е навременно. Нелекуваните абразии на роговицата могат да доведат до загуба на зрение и слепота. Малките ожулвания на роговицата обикновено зарастват без затруднения. По-тежките наранявания, зрителни смущения и охлузвания, причинени от контактни лещи, изискват амбулаторно наблюдение от офталмолог. В такива случаи трайна загуба на зрителната острота може да е резултат от помътняване на роговицата или неправилен роговичен астигматизъм.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Травми на конюнктивата и контузия на роговицата без споменаване на чуждо тяло МКБ S05.0
- Сълзене на очите
- Зачервяване на очите
- Замъглено зрение
- Повишена чувствителност към светлина
- Болка в окото
- Симптоми, свързани с роговицата и лещата на окото
Лечение на Травми на конюнктивата и контузия на роговицата без споменаване на чуждо тяло МКБ S05.0
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532960/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14423-corneal-abrasion
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459283/
https://www.uptodate.com/contents/conjunctival-injury
https://www.webmd.com/eye-health/corneal-abrasions
Коментари към Травми на конюнктивата и контузия на роговицата без споменаване на чуждо тяло МКБ S05.0