Проникваща рана в очната ябълка без чуждо тяло МКБ S05.6
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Нараняванията на окото могат да бъдат сериозна заплаха за зрението, ако не бъдат лекувани по подходящ начин и време. Най-очевидната проява на очни наранявания е зачервяване и болка в засегнатото око.
Когато се оценява пациент със съмнение за руптура на глобуса, е важно да се управляват съпътстващи наранявания чрез протоколи за травма. Анамнеза за високоскоростна травма, тъпа травма или контакт с остър предмет може да говори за разкъсване на глобуса. Трябва да се извършат различни изследвания като острота на зрението и преглед на орбитата, за да се идентифицират разкъсвания на роговицата и склерата. Трябва да се внимава да се намали ятрогенното повишаване на вътреочното налягане, докато се изследва орбитата.
Спешното извършване на компютърна томография е нужна за идентифициране на евентуално попаднали чужди тела в окото. Широкоспектърни интравенозни антибиотици и ваксина против тетанус трябва да се прилагат профилактично за всяка разкъсана очна ябълка поради риск от ендофталмит. Основната цел в лечението е да се запази анатомичната цялост на очната ябълка възможно най-добре.
Честота и причини
Увреждащ агент може да бъде всеки обект, с остра режеща повърхност, който има достатъчно голяма сила да пенентрира в очната ябълка. Травмиращи предмети са остри инструменти като игли, пръчки, моливи, ножове, химикали, стъкло, дърво, камък, метал.
Повечето от нараняванията при възрастните са възникнали по време на кълцане или рязане на дърво, дърворезба, чукане метали или пирони и камък. Те са свързани с професии като земеделие, работа в гараж, строителство и дърводелство.
При децата, от друга страна, най-чести наранявания са от гумени ленти, игли, моливи, пръчки, по време на игра.
Патофизиология
Ефектите от проникващи очни наранявания са механични увреждания като разкъсване на конюнктивата, разкъсвания на корнея, кръвоизлив в стъкловидното тяло, разкъсване на очна ябълка, увреждания, които водят до катаракта и глаукома. Други промени, които могат да настъпят след една проникващата рана в очната ябълка без чуждо тяло е въвеждане на инфекция.
Проникващата рана е благоприятно място за навлизане бактерии, които могат да доведат до абсцес на роговицата, гноен иридоциклит или ендофталмит. Симптоматичен офталмит представлява усложнение на проникваща травма.
Като цяло, наранявания, причинени от метал и стъкло добре се толерират от организма и, те могат да дадат само локални симптоми и признаци. Докато органичните материали като дърво и растителни материали, не са добре толерирани, и предизвикват силна възпалителен реакция и трябва спешно да бъдат премахнати. Наранявания, причинени от метални и стъклени предмети са по-чести, отколкото органични чужди тела, вероятно защото, въпреки съвременните методи за визуализация, те често са трудни за идентифициране и локализиране.
Симптоми
Основните симптоми на проникваща рана в очната ябълка без чуждо тяло включват:
- Зачервяване на окото
- Хеморагия (кръвоизлив)
- Конгестия
- Лакримация
- Фотофобия
- Невъзможност за отваряне на очите
- Сълзене от очите
- Замъгляване или загуба на зрението
- Промяна във формата на папилата
Диагноза
Поставянето на диагнозата започва с подробна задълбочена анамнеза от пациента, за да се определи времето и механизма на нараняване. Всички наранявания, различни от окото, трябва да бъдат установени. Определянето на потенциални предмети, които биха могли да причинят нараняването са важни преди физикална оценка на пациента. Важно е да се отбележи дали са носени предпазни очила по време на нараняването.
Общи диагностичните процедури за очни наранявания включват:
- Външен преглед на окото
- Измерване на вътреочно налягане с помощта на тонометър
- Директна и индиректна офталмоскопия - тя дава възможност на лекаря да види задната част на окото.
- Изследване с биомикроскоп - дава възможност за оглед на структури, които са в предната част на окото.
Лечение
Проникващите или перфориращи наранявания трябва да бъдат оценени и лекувани незабавно. В зависимост от материала, причинил нараняването и мястото на влизане, може да настъпи тежка загуба на зрението. Ако е планирана хирургична експлорация, трябва да се направи медикация с аналгетици, интравенозни антибиотици и антиеметици. Важно е да се избягват медикаменти, които могат да повишат вътреочното налягане.
Проникващите рани се лекуват в срок от 24 часа закъснение влошава прогнозата за зрението. Профилактични системни антибиотици са посочени във всички случаи на по-големи увреждания след проникваща рана на очната ябълка. Най-чести микроорганизми, които причиняват посттравматичен офталмит са кожната флора около окото. Но замърсяване чрез травмиращия агент с флора от почвата, селскостопанска или животинска флора, както и човешка слюнка, или нестерилна вода могат да въведат до инфекции с грам - отрицателни микроорганизми, анаероби и гъбички. Лечението е с широкоспектърни антибиотици. От голямо значение при проникващите рани е и профилактика срещу тетанус.
Хирургичното е единственото ефективно лечение при проникваща рана в очната ябълка. Експлорацията на глобуса трябва да се извърши при съмнение за проникваща травма с възможна витректомия, ако има кръвоизлив в стъкловидното тяло с вътреочно чуждо тяло или отлепване на ретината. Всички последващи процедури, необходими за възстановяване на предния сегмент, се извършват на по-късен етап, когато окото е стабилно. Всяка травма на клепача трябва да се поправи след възстановяване на нараняването на окото, тъй като натискът върху клепачите по време на операцията може да екструдира съдържанието на окото.
Усложнения и прогноза
Едно важно съображение е рискът от отлепване на ретината. При ретроспективен анализ, отлепване на ретината е настъпило при 29% от нараняванията с пенетрираща рана на окото.
За щастие повърхностните клетки на окото се регенерират бързо. Дори големи травми на роговицата обикновено зарастват за 1 до 3 дни. Не трябва да се носят контактни лещи в продължение на 5 дни след травма на окото. Последващ очен преглед от офталмолог за проследяване е препоръчителен, като времето зависи от размера и тежестта на нараняването.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://eyewiki.aao.org/Ocular_Penetrating_and_Perforating_Injuries
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6253309/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3729828/
https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_injury
Коментари към Проникваща рана в очната ябълка без чуждо тяло МКБ S05.6