Генерализиран оток МКБ R60.1
Натрупването на вода в извънклетъчното пространство се определя като оток. Отокът не се асоциира с полова зависимост или расова принадлежност, а е симптом на редица заболявания. Като симптом може да бъде локализиран или генерализиран оток. Локализираният оток е предимно по долните крайници, а генерализираният е дифузно разпространен из цялото тяло.
Отокът е клиничен израз на нарушен водно-солеви баланс, при което се нарушава равновесието между хидростатичното и онкотичното налягане. Нормалното онкотично налягане е по-ниско в артериалната част на капилярите (30 mm Hg), но е по-високо във венозната част на капиляри (25 mm Hg). В същото време хидростатичното налягане в артериалната част на капилярите е по-голямо в сравнение с това във венозната част на капилярите. Механизми за нарушение на хидростатичното и онкотичното налягане са:
- Повишено хидростатично налягане.
- Ниско онкотичното налягане в кръвоносните съдове.
- Повишената пропускливост на стените на кръвоносните съдове (например възпаление).
- Нарушен лимфоток.
- Задържане на вода и натрий поради нарушена бъбречна функция.
Водещи заболявания свързани с наличие на генерализиран оток се наблюдава при:
- Сърдечна недостатъчност
При сърдечна недостатъчност се повишава хидростатичното налягане в кръвоносните съдове. При състояния като нефротичен синдром и чернодробна недостатъчност онкотичното налягане често пада. Тези основни състояния могат да причинят генерализиран оток, който засяга периферните тъкани и няколко органа. Например сърдечната недостатъчност може да причини белодробен оток, асцит (събиране на течност около коремните органи), плеврални изливи (течност в белите дробове), както и периферен оток (подуване на долните крайници).
- Прееклампсия
Представлява късно усложнение по време на бременността, което настъпва след 20 гестационна седмица. Не са обяснени точните причини за възникването на патологичното състояние, затова е приета теорията за мултифакторната генеза. Болестта протича с хипертензия, гърчове симптоматика, бъбречна недостатъчност с оточен синдром.
- Квашиоркор
Квашиоркор е най-тежко протичащата клинична форма при хроничното недохранване на малки деца. При намаления белтъчен внос се нарушава нормалния протеинов синтез и в последствие онкотичното налягане.
- Бъбречна недостатъчност
Отокът, дължащ се на нефротичния синдром при хронична бъбречна недостатъчност, често е причинен от промени в капилярната структура на гломерулите. Като резултат се нарушава водно–солевия баланс.
- Медикаментозно индуциран
Някои лекарства могат също да причинят генерализиран оток. Подобен ефект имат предимно медикаментите блокиращите калциевите канали или вазодилататорите.
- При възпалителни процеси
Спрямо степента на разпространение на генерализирания оток:
- Клас 1 (лек) — отокът ангажира предимно глезените и ходилата, несиметричен.
- Клас 2 (умерен) — отокът е симетричен, ангажира долните крайници.
- Клас 3 (тежък) — генерализиран по цялото тяло (аназарка).
Отокът симптоматично се изявява като генерализирано подпухване на тялото, наличие на трапчинки, промяна на консистенцията на кожата и хормоналния и цвят. Но тези симптоми са част от симптоматинчта изява на основното заболяване, което предизвиква генерализираният оток.
Терапията на генерализираният оток е симптоматична до диагностициране на основното заболяване. Симптоматичните средства са насочени към редуциране на отока, предимно чрез прилагане на диуретични средства и спазване на хигиенно-диетичен режим.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
СИСТОНАЛ таблетки 20 мг * 30
НовСИСТОНАЛ таблетки 10 мг * 30
НовСИСТОНАЛ таблетки 5 мг * 30
НовБиблиография
Основи на патофизиологията; Под редакцията на Д. Илучев и А. Стойнев. МИ "Райков"
https://en.wikipedia.org/wiki/Edema
https://simple.wikipedia.org/wiki/Oedema
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Домашно лечение срещу подути пръсти на ръцете
- Инжекционни кортикостероиди
- Премахнете отока и синината след натъртване с природни средства
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Как да си помогнем при подути крака
- Храни и билки естествени диуретици
- Използвайте ябълков оцет при подути крака
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Диуретици
- Лечение със спиронолактон
Коментари към Генерализиран оток МКБ R60.1