Незадържане на урина, неуточнено МКБ R32
› Лечение
Въведение
Инконтиненцията, наричина още незадържане на урина (incontinentio urinae) представлява състояние, засягащо отделителната система на човек и цялостното му общо състояние, Характеризира се с неволно, неболезнено изтичане на урината, като състоянието може да засегне както мъжкия, така и женския пол.
Епидемиология
Незадържането на урина е по-често срещано при жените, отколкото при мъжете. Това се дължи на анатомичните особености, свързани с областта на тазовата област, както и на пикочо-половата система. Състоянието е с тенденция зачестяване с напредване на възрастта.
Етиология
Инконтиненция на урината може да се наблюдава при редица състояния, свързани с:
- Болести на отделителната система – бъбречнокаменна болест, която може да се наблюдава в различни отдели на пикочо-половата система, гломерулни и тубулоинтерстициални болести на бъбреците и др.
- Болести на мъжка полова система - доброкачествена хиперплазия на простатата, рак на простатата и др.
- Болести на женска полова система - менопауза, пролапс на тазовото дъно, бременност и раждане и др.
- Болести на нервната система - мултиплена склероза, малкомозъчен инсулт, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер и др.
- Болести на ендокринната система - диабет, безвкусен диабет и др.
Видове инконтиненция
- Функционална инконтиненция – не се наблюдава нарушение в отделителната система, а се дължи на физически или умствени патологични състояния. Към тях спадат болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, старческа деменция и други форми на деменцията.
- Императивна инконтиненция – състояние, което се наблюдава вследствие на натиск или поради силен позив за уриниране. Дължи се на прекомерна активност на мускулите, обуславящи изпразването на пикочния мехур. Може да се наблюдава както патология в отделителната, така и в други системи, предизвикващи императивната инконтиненция – напр. Късни прояви на диабета, инфекция на пикочните пътища, уролитиаза (камъни в бъбреците), тумори по пътя на пикочоотделителната система, стрес и дистрес и други.
- Преливна инконтиненция - среща се по-често при възрастни мъже. Най-често причината за преливна инконтиненция се дължи на обтуриране на уретрата поради дилатация на простатата, която физиологично настъпва с възрастта, а състоянието се нарича доброкачествена хиперплазия на простатата. Най-често симптомите, които се наблюдават, са свързани със слаба струя на урината, която може да бъде прекъсната или колеблива, полиурия, никтурия и др. Лечението е свързано с премахване на механичния стоп, причиняващ обтурацията, както и резекция на простатата.
- Стресова инконтиненция - среща се предимно при жени над 40 годишна възраст. Появява се при кихане, кашляне, смях, както и при упражняване на натиск върху корема. Стресовата инконтиненция не се свързва с възрастта, а със слабостта на мускулите в областта на таза и сфинктерната мускулатура. Укрепването на тазовите мускули чрез упражнение оказва положителен ефект върху стресовата инконтиненция.
- Смесена инконтиненция – комбинация между императивна и стресова инконтиненция, тъй като се наблюдават симптоми и на двата типа.
- Нощна инконтиненция – нарича се също нощна енуреза, когато се наблюдава при възрастни и често причините са различни, за разлика от детската инконтиненция, която най-често се дължи на намален пикочен мехур, неразпознаването на пълен пикочен мехур, което се осъществява с развитието на детето, инфекция на пикочните пътища, прекомерен прием на течности през целия ден или през втората половина на денонощието и др. При нощната енуреза причините са свързани най-вече с напредване на възрастта, повишено производство на АДХ (антидиуретичен хормон), патология на пикочния мехур, сърдечно-съдова патология, диабет и т.н.
Клинична картина
Уринарната инконтиненция е проблем, който създава не само физиологични, но и психологични проблеми, свързани най-вече с пониженото самочувствие, което създава у болните. Симптомите, които могат да се наблюдават при уринарна инконтиненция, са свързани с:
- Незадържане на урината – това е най-явният симптом на състоянието, може да се наблюдава при различни физиологични и патологични състояния, като смях, кихане, кашляне, повдигане на тежки предмети, при всички гореизброени болести, с акцент върху отделителната система.
- Усещане за неконтролируеми, внезапни позиви за уриниране
- Никтурия
- Нощна енуреза
- Тенезми на пикочния мехур
- Болка, свързана с отделянето на урина и др.
Лечение
Лечението на уринарната инконтиненция се осъществява по различни начини. На първо място трябва да посетите Вашият личен лекар, за да се установи първопричината, отговорна за появата на инконтиненция, респ. Определяне на вида на инконтиненцията и консултация със специалист, ако е необходимо.
Превенция
За да намалите риска от появата на уринарна инконтиненция може да следвате някои правила:
- Поддържане на здравословно тегло
- Балансирано хранене
- Намален прием на алкохол, кофеин, както и никотиновите продукти
- Прием на фибри и влакнини
Симптоми и признаци при Незадържане на урина, неуточнено МКБ R32
ВсичкиЛечение на Незадържане на урина, неуточнено МКБ R32
- Антихолинергици
- Биофийдбек терапия
- Витамин Б12 добавка
- Групи за подкрепа
- Електростимулация
- Естроген заместителна терапия
Изследвания и тестове при Незадържане на урина, неуточнено МКБ R32
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВЕЗОМНИ таблетки 6 мг / 0.4 мг * 30
МИНГЕРЛАН таблетки с изменено освобождаване 6 мг/0.4 мг * 30
НовМИРАМ таблетки 0.2 мг * 15 ТЕВА
ЖЕНСКО БИЛЕ (СЛАДНИК) капсули * 60 AYURLIFE
СЕПИА D1000 пилули 10 г
СОЛИФЕНАЦИН таблетки 5 мг * 30 АКОРД
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/symptoms-causes/syc-20352808
https://www.nhs.uk/conditions/urinary-incontinence/
https://www.nia.nih.gov/health/urinary-incontinence-older-adults
Коментари към Незадържане на урина, неуточнено МКБ R32