Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Неволно изпускане на урина

Неволно изпускане на урина

от 14 фев 2012г., обновено на 15 юли 2024г.
Автор: д-р Галина Станева
Неволно изпускане на урина - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

Неволното изпускане на урина е често срещано състояние, при което се установява загуба на контрол върху пикочния мехур вследствие, на което се наблюдава неволево изпускане на урина (уринарна инконтиненция). Инконтиненцията бива няколко вида от стрес, принудителна, смесена, функционална, преливна, преходна, постоянна, неврогенна, нощна. Симптомите включват внезапно нежелано уриниране, което най-вече засяга самоуважението, способността за работа, общуване, пътуване и други ежедневни дейности. Поради постоянния страх от уриниране може да се избягва приема на течности, което да доведе до сериозна дехидратация. Инконтиненцията е по-честа при жените и възрастните хора.

На какво може да се дължи неволното изпускане на урина?

Неволното изпускане на урина може да се дължи на:

  • Бременност, раждане и послеродов период - бременност, раждане.
  • Болести на пикочо-половата система - инфекция на пикочните пътища, инконтиненция, хиперплазия на простатата, пролапс на женските полови органи, нарушения свързани с менопаузата и периода около нея, атрофичен вагинит, цистит, ректоцеле, цистоцеле, уретрална стриктура.
  • Инфекциозни и паразитни болести - сифилис.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на гръбначния стълб.
  • Новообразувания - рак на пикочния мехур, рак на простатата.
  • Болести на нервната система - множествена склероза, епилепсия, болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), синдром Cauda equina, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), енцефалит.
  • Болести на органите на кръвообращението - инсулт.
  • Психични и поведенчески разстройства - страх,  делир, депресия, алкохолизъм.
  • Болести на храносмилателната система - запек.
  • Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост, кашлица.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от употреба на медикаменти.
  • Други - силен смях.

Поставянето на диагноза включва пълна медицинска оценка (анамнеза, клинична изява и физически преглед). Диагностичното тестване включва анализ на урината, ултразвук, цистоскопия и други. С индивидуален план за лечение, който най-добре съответства на вида и тежестта на състоянието и стила на живот на пациента, инконтиненцията може успешно да се лекува.

По-чести причини за неволно изпускане на урина при жените

Стрес инконтиненция

Стрес инконтиненцията е неволно изпускане на урина при кихане, кашляне и физическо усилие. Това състояние се дължи на рязко покачване на налягането в коремната кухина. Стрес инконтиненцията най-често е последица от вагинално раждане, но се среща и при нераждали жени със силно проявен полов живот. Възрастта и хормоналният дефицит също могат да бъдат причина за стрес инконтиненция, защото водят до атрофия на тъканите. Степените на тежест на стрес инконтиненцията са три. Първа степен се проявява с изпускане на урина по време на кашляне и кихане в право положение. При втора степен изпускането на урина става при дживение, слизане по стълби. При трета степен на инконтиненция изпускането става при минимално физическо усилие.

инконтиненция

Изображение: freepik.com

Императивна инконтиненция

Императивната инконтиненция представлява неволево изпускане на урина, по време или преди силен и неудържим позив за уриниране. Това състояние най-често се дължи на неволеви контракции на пикочния мехур. В етиологията му се включват органични заболявания на отделителната система, неврологични заболявания. Императивната инконтиненция се придружава от други симптоми като често уриниране, нощно уриниране и внезапни позиви за уриниране.

Смесена инконтиненция и инконтиненция от преливане

Смесената инконтиненция представлява неволево изпускане на урина както при усилие, така и при позив за уриниране. Инконтиненцията от преливане се наблюдава при преразтягане на мехура.

Прочетете повече за състоянието тук:

» Инконтиненция на урина

Генитален пролапс

Гениталният пролапс е сборно понятие, с което се означават различните варианти на спадане на тазовите органи. Той се дължи на вродени особености на съединителната тъкан, раждане, възрастови и атрофични промени, повишено коремно налягане. Проявите на гениталния пролапс са различни – urethrocele, cystocele, десцензус и пролапс на матката и ентероцеле. Уретроцелето представлява спадане на уретрата и мехурната шийка и хернирането им във влагалището. Основният му симптом е стрес инконтиненцията. Цистоцелето представлява херниране на пикочния мехур във влагалището поради отслабване и преразтягане на участъка от тазова фасция, който го поддържа. Проявява се като лека подутина на предната влагалищна стена. Клиничните прояви включват тежест и пълнота във влагалището, стрес инконтиненция, затруднено уриниране. Десцензутът на матката представлява спадане на маточната шийка под интерспиналната линия. Когато маточната шийка илиза през хименеалния пръстен, състоянието се означава като пролапс на матката. Десцензусът на матката се проявява с дискомфорт, болки в кръста, напипване на маса във влагалището. Ентероцелето представлява херниране на Дъгласовото пространство. То може да се дължи на вродено състояние. Проявява се като мека маса във влагалището, проминираща от задната стена. Ректоцелето е херниране на ректума към влагалището, поради отслабване или разкъсване на ректовагиналната преграда. Нарича се още спадане на задната влагалищна стена. Симптомите на ректоцелето включват подутина и чувство за маса във влагалището, затруднение при дефекация, необходимост от избутване на ректума през влагалището преди изпразването му. Лечението на гениталния пролапс е консервативно и оперативно. Консервативното лечение включва приложени на различни модели песари, който да възпрепятстват пролабирането на органите.

Прочетете повече на:

» Уретероцеле при жени МКБ N81.0

» Цистоцеле МКБ N81.1

» Ректоцеле МКБ N81.6

» Пролапс на женските полови органи, неуточнен МКБ N81.9

Бременност и послеродов период

По време на бременността, особено в третия триместър е възможно да се наблюдава неволно изпуксане на урина. То се дължи на повишаване на налягането в коремната кухина и притискане на пикочни мехур. По време на послеродовия период също може да се наблюдава неволно изпускане на урина, което се дължи на неосъществените до край възстановителни процеси в отделителната и половата система.

По-чести причини за неволно изпускане на урина при мъжа

Хиперплазия на простатата

Доброкачествената хиперплазия на простата е състояние, при което се увеличават простатната жлеза и околните тъкани. Нормалните размери на простата са с тези на орех, при възрастни мъже тя може да нарастне и до голям портокал. Увеличаването на размерите на жлезата води до притискане на уретрата. Симптомите включват затруднено уриниране, неволно изпускане на урина, често уриниране с чувство занепълно изпразване на пикочни мехур, нощно уриниране.

Прочетете повече тук:

» Хиперплазия на простата N40

Как да си помогнете сами?

При жените с лека форма на стрес инконтиненция основните линии за взаимопомощ са две. На първо място са упражненията на Кегел, които водят до подобряване на тонуса на перинеалната мускулатура. Те могат да се правят и с цел превенция на неволното изпускане на урина след раждане и след менопаузата. Вторият начин за самопомощ при инконтиненция е воденето на микционен дневник и уринирането през два часа.

Кога да потърсите лекар?

Неволното изпускане на урина е проблем, който може да причини нарушения в самочувствието. Не трябва да се безпокоите да споделите на вашият лекар за този симптом. Голяма част от жените и мъжете страдат от него. Консултацията с лекар ще помогне за идентифициране на причината и за назначаване на адекватно лечение с цел премахване на инконтиненцията. За жените е подходящо да се консултурат с акушер-гинеколог, а за мъжете – с уролог. При неврологична етиология консултацията трябва да бъде със специалист по болести на нервната система.

Заглавно изображение: freepik.com

3.1/5 17 оценки

Заболявания при симптом Неволно изпускане на урина

  • Grand mal припадъци (с малки припадъци [petit mal] или без тях), неуточнени
  • Spina bifida
  • Амилоидоза
  • Болест на гръбначния мозък, неуточнена
  • В изядени гъби
  • Вродена хидроцефалия
Всички

Библиография

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/b/benign-prostatic-hyperplasia-(bph)
https://www.nhs.uk/conditions/pelvic-organ-prolapse/#:~:text=Pelvic%20organ%20prolapse%20is%20when,can%20cause%20pain%20and%20discomfort.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/symptoms-causes/syc-20352808
https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/u/urinary-incontinence

Коментари към Неволно изпускане на урина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неволно изпускане на урина
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 06:29
    Коментирайте "Неволно изпускане на урина"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 1587 дни, 8 часа и 6 мин.

Изследване на урина - въпроси и резултати

преди 2305 дни, 13 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 9 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 9 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival