Болка, свързана с отделянето на урина МКБ R30
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Отделителната система (systema urinarium) представлява система от органи, служещи за елиминацията на отпадните продукти от организма. Основните функции са свързани с поддръжката на адекватен водно-солеви баланс, регулация на кръвния обем и кръвното налягане, както и елиминация и отвеждане на токсични за организма вещества и крайни продукти на обмяната на веществата, т.е. функциите на отделителната система са очистителна, хомеостазна и ендокринно-метаболитна. В резултат на бъбречната функция се формира урина, която достига до пикочния мехур по хода на уретерите (пикочопроводи). Пикочния мехур е кух мускулест орган с резервоарна функция, служещ за складиране на урината. Оттам урината се насочва към уретра(пикочен канал), чрез която се евакуира извън организма посредством акта на микция, като преди, по време и след него е възможно да присъства болка, свързана с отделянето на урина. Болката представлява симптом, отнасящ се до неприятно сетивно и емоционално преживяване, свързано с актуална или потенциална увреда на тъканите.
Етиология
Болката, свързана с отделянето на урина, е често срещан симптом в медицинската практика, а заболяванията, при които се среща, се обособяват в няколко групи:
- Бoлести на отделителната система – цистит, уретрит, нефролитиаза (бъбречно-каменна болест), пиелонефрит, стриктури на уретрата, тумор в различните органи на отделителната система.
- Болести на мъжка полова система – простатит, епидидимит, доброкачествена хиперплазия на простатата, рак на простатата, рак на уретрата.
- Болести на женска полова система – остър вагинит, вагинална инфекция с дрожди.
- Болести предавани по полов път – Chlamydia trachomatis, генитален херпес (Herpes simplex virus), гонорея (трипер, Neisseria ghonorroeae), СПИН и др.
- Други – сапуни, парфюми и други продукти за лична хигиена, предизвикващи болка, свързана с отделянето на урина, следоперативна урологична интервенция, използване на химиотерапевтици, климактериум (менопауза), психоемоционални фактори.
Микцията (уринирането) е периодичен рефлекторен акт. В него участват механорецепторите в мехура и уретрата, сфинктерите, вътрешен и външен, сакралния парасимпатикус, както и център на Budge. Пикочният мехур се пълни непрекъснато и се изпразва периодично. Това определя и двете му основни функционални състояния – на по-бавно напълване с ефективно задържане на урината и бързо и пълноценно изпразване на мехура без остатъчна урина. Състоянието, при което се наблюдава задържане на урина в пикочни мехур, се бележи с медицинския термин тенезми на пикочния мехур. Повече за това какво представляват тенезмите на пикочния мехур, защо се появяват и какво е тяхното лечение може да намерите информация на:
Нарушената микция е патофизиологично състояние, което може да се изяви в различни нюанси:
- Дизурия – затруднено, болезнено и учестено уриниране. Дизурията е подробно описана в рубриката „Медицинска енциклопедия“, като по-обстойна информация може да намерите на:
- Полакиурия – често уриниране (над 8 пъти за 24 часа) на малки порции урина при нормално общо количество
- Алгурия – болезнено уриниране
- Никтурия – предимно нощно уриниране
- Олигурия – рядко уриниране (под 3 пъти за 24 часа)
Клинична картина
Болката, свързана с отделянето на урина може да бъде постоянна или периодична, да се появява преди (появява се най-често при инфекция на пикочните пътища), по време или след (може да бъде признак на проблем с простата или пикочния мехур) микция, да бъде тъпа или остра по своя характер. Освен болка, може да присъстват и други симптоми като:
- Парене
- Сърбеж
- Хематурия (кръв в урината)
- Затруднено отделяне на урината
- Болка в лумбалната област
Диагноза
Поставянето на точна и ясна диагноза е важен етап за установяване първопричината за болка, свързана с отделянето на урина. Тя се поставя чрез:
- Клиничната изява на заболяването, водещо до болка, свързана с отделянето на урина
- Биохимични тестове
- Инструментални методи
- Образни методи
Лечение
Лечението на болка, свързана с отделянето на урина на първо място е свързана с това вследствие на какво патологично състояние се появява. Ако се касае за инфекция на пикочните пътища е редно след направена урокултура и изолиране на съответния причинител, пациентът да приема подходящ антибиотик според резултата от проведеното микробиологично изследване и тест за антибиотична чувствителност. В повечето случаи болката, свързана с отделянето на урина може симптоматично да се повлияе от прием на спазмолитични средства. Някои от състоянията, водещи до болезнено уриниране, изискват инвазивно (ендоскопско или хирургично) лечение.
Изображения: freepik.com
Видове Болка, свързана с отделянето на урина МКБ R30
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР ШИПКА * 20
ФОРМИКА РУФА 5 СН
КАНТАРИС 9 СН
ШУСЛЕРОВА СОЛ НОМЕР 7 МАГНЕЗИУМ ФОСФОРИКУМ D 6 таблетки * 200
ПРОСТАМОЛ УНО капсули 320 мг * 30 BERLIN CHIME
КАНТАРИС 15 СН
УРОКСИН тинктура 100 мл
Библиография
www.mayoclinic.org/symptoms/painful-urination/basics/causes/sym-20050772
www.healthline.com/health/urination-painful
my.clevelandclinic.org/health/diseases/15176-dysuria-painful-urination
Коментари към Болка, свързана с отделянето на урина МКБ R30